X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45651
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Drzewo. Scenariusz zajęć przedszkolnych w ramach programu "Kreatywny przedszkolak"

SCENARIUSZ W RAMACH PROGRAMU „KREATYWNY PRZEDSZKOLAK”
Temat: "Drzewo".
Organizator: Agata Domańska
Uczestnicy: wychowankowie, terapeuci
Miejsce: sala gimnastyczna
Czas trwania: 1 h
Cele ogólne:
- Zapoznanie dzieci z techniką plastyczną jaką jest stemplowanie folią bąbelkową, wykonanie pracy plastycznej o tematyce jesiennej.
- Doskonalenie motoryki małej.
- Integracja dzieci poprzez wspólną zabawę.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- odtwarza ruchy do piosenki po nauczycielu;
- dopasowuje kolorowe szablony liści do odpowiedniego koloru arkusza;
- uczestniczy w zabawie ruchowej „Listki spadają”, „Żołędzie gubią czapeczki; reaguje na sygnał dźwiękowy;
- ilustruje gestem treść wierszyka;
- bierze udział w zabawie z gazetą;
- wykonuje prace plastyczną „Drzewo”;
- nakłada farbę na folie bąbelkową, maluje pędzlem po foli- rozprowadza farbę, stempluje za pomocą foli bąbelkowej;
- aktywnie bierze udział w zabawie do piosenki „Kolorowe listki”;
- potrafi spokojnie odpoczywać podczas relaksacji.

Metody:
- słowna,
- praktycznego działania
- ekspresywna

Pomoce:
Płyta „Ja i mój świat”, odtwarzacz CD, szablony kolorowych liści, kolorowe arkusze, woreczki, gazety, farby, pędzle, folia bąbelkowa, szablon drzewa, nagranie piosenki „Kolorowe listki” oraz „Ostatni liść” .

Formy:
- indywidualna
- grupowa

Przebieg zajęć

1. Przywitanie. (źródło: http://www.babyland-lancut.pl/nasze-piosenki-cz-1/)
„Jesteśmy na zajęciach
Więc przywitajmy się,
Podajmy prawą rękę
I uśmiechnijmy się”

2. Zabawa do piosenki „Spadające liście” (płyta "Ja i mój świat")

Piosenka „Spadające liście”
Jesienią liście spadają,
Spadają z drzewa w dół.
Jesienią liście spadają,
Spadają tam i tu.
Jesienią kasztany spadają,
Spadają tam i tu.
Jesienią deszcz, deszcz pada,
Tak pada z nieba w dół.
Jesienią deszcz, deszcz pada,
Tak pada tam i tu.

Dzieci stoją naprzeciwko nauczyciela, naśladują jego ruchy gestem obrazując treść utworu. Podczas każdej zwrotki prezentują następujące ruchy: unoszą ręce, naśladują drzewo/ deszcz i opuszczają ręce w dół, naśladując spadające liście lub krople deszczu.

3. Zabawa: Jaki kolor mają jesienne liście? (słowa: A.Domańska)

Nauczyciel zadaje pytanie:
A gdy jesień się zjawiła to na jaki kolor liście zmieniła?
Raz i dwa, raz i dwa (uderzamy rękoma w uda i podłogę na przemian)
Kto odpowiedź zna? (rozkładamy ręce w bok)
(dzieci podają odpowiedzi)
Nauczyciel śpiewa i pokazuje, dzieci przyłączają się:
Zielony listek piękny, że ACH (unosimy w góre ręce)
Spada na ziemię BACH BACH BACH (uderzamy dłońmi o podłoże trzy razy na każde słowo BACH)

4. Zabawa: znajdź kolor liścia.
Nauczyciel kładzie na podłodze obręcz, wokół niej rozsypuje kolorowe listki z papieru. Dzieci łapią się za ręce i maszerują w kole wokół liści wymawiając słowa rymowanki „Maszeruje wokół liści zaraz je pozbieram, a jak liść podniosę to na ten sam kolor, zaraz go zaniosę”. Wówczas nauczyciel wkłada do obręczy np. zielony arkusz. Dzieci podnoszą zielone listki i kładą do środka obręczy.

5. Zabawa ruchowa: „Listki spadają”, „Żołędzie gubią czapeczki”.
Listki spadają: Dzieci reagują na pauzę w muzyce. Przy dowolnej muzyce dzieci biegają ostrożnie po sali niczym wirujące listki, a gdy muzyka cichnie- listki opadają- dzieci robią przysiad.
Żołędzie gubią czapeczki: Dzieci maszerują z woreczkiem na głowie podczas muzyki, podczas pauzy dzieci pochylają głowę, woreczki opadają na ziemię.

6. Zabawa do znanej rymowanki.
Koło małe, koło duże
Plecy proste, ręce w górze
Najpierw w prawo, potem w lewo
Tak się chwieje w lesie drzewo. (Dzieli ruchem ilustrują treść wiersza.)
Pytanie dla dzieci z grupy zaawansowanej: „Z jakich elementów składa się drzewo?” (liście, gałęzie, pień, korzenie)

7. Zabawa „Drzewo”(A. Domańska).
Dzieci siedzą na dywanie, nauczyciel mówi słowa zabawy i wykonuje następujące gesty:
„Ma korzenie
Długie, bardzo długie (prostujemy nogi)
I wysoki pień (zaciskamy dłonie w piąstki i kładziemy jedna na drugą, na przemian coraz wyżej i wyżej)
Na nich jest gałęzi sto (wyciągamy w górę ręce)
I liści tyle, że HO HO „(poruszamy paluszkami)

Następnie nauczyciel śpiewa:
„Korzenie, pień,
Gałęzie i liście
To DRZEWO oczywiście!”
Śpiewamy i prezentujemy wcześniej zaprezentowane ruchy, szybciej i coraz szybciej.
Następnie nauczyciel wybiórczo wymawia: korzenie, pień, gałęzie, liście. A dzieci szybko muszą pokazać właściwe ruchy.

8. Zabawa z gazetą do krótkiej rymowanki.
„Wiatr i liście”(A. Domańska)
„Szumią, szumią liście
I mienią się złociście. (pocieranie gazetami o siebie)
Kołyszą się na wietrze(machanie gazetami)
Gdy wiruje powietrze. (kręcenie gazetami)
Liście szeleszczą, szeleszczą, szeleszczą (gniecenie i darcie gazet)
Na dłoni mi się mieszczą (układanie na dłonie skrawków gazet)
Nagle dmuchnął silny wiatr
Każdy listek z drzewa spadł”. (dmuchanie na skrawki gazet)

9. Rozdanie wszystkim dzieciom kartek, farb, pędzli i foli bąbelkowej.

10. Zapoznanie dzieci z techniką plastyczną: stemplowanie folią bąbelkową.

11. Wykonanie pracy plastycznej przez dzieci.
Wychowankowie nanoszą farbę za pomocą pędzla na folię bąbelkową, rozprowadzają dokładnie farbę po jej powierzchni. Następnie dzieci przykładają folię na arkusz z przygotowanym szablonem drzewa i odciskają.

12. Pochwalenie dzieci za wykonane prace, zebranie prac, pamiątkowe zdjęcia, pomoc dzieci w sprzątaniu stanowiska pracy.

13. Zabawa do piosenki „Kolorowe listki” (słowa A. Galica muzyka T . Pabisiak).
Nauczyciel włącza utwór, dzieci wykonują według słów piosenki poszczególne aktywności.
Kolorowe listki z drzewa spaść nie chciały, (ręce uniesione, poruszanie paluszkami)
Kolorowe listki na wietrze szumiały (machanie rączkami)
Szu, szu, szu szumiały wesoło, (ręce uniesione w górze i przenoszenie ciężaru ciała z jednej nogi na drugą )
szu szu szu wirowały w koło. (obracanie się)
Kolorowe listki bardzo się zmęczyły
Kolorowe listki z drzewa zeskoczyły.
Hop, hop, hop tak sobie skakały, (poskoki)
hop hop w koło wirowały. (obrót)
Kolorowe listki spadły już na trawę, (dzieci wchodzą na zielony koc/ materac)
Kolorowe listki skończyły zabawę
Cicho sza listki zasypiają, cicho sza oczka zamykają. (dzieci kładą się i odpoczywają)

14. Relaksacja.
Dzieci słuchają spokojnego utworu „Ostatni liść”(płyta: "Odpocznijmy Ty i ja") i odpoczywają.

15. Pożegnanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.