X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45647
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja. Scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich

Scenariusz zajęć dydaktycznych z dziećmi 3-4 letnimi

Temat zajęć: „W oczekiwaniu na Świętego Mikołaja”
Data: 14.12.2020 r.
Prowadząca: Justyna M.

Metody:
Podające:
• rozmowa,
• objaśnienia
• pokaz-obserwacja

Aktywizujące:
• m. samodzielnych doświadczeń
• zadań stawianych do wykonania
• m. ruchu rozwijającego W. Sherborne

Formy pracy:
• całą grupą
• w parach
• indywidualna

Środki dydaktyczne:
• tablica multimedialna z obrazkiem Św. Mikołaja
• papierowa sylweta Św. Mikołaja oraz duży materiałowy worek powieszone na szafie lub ścianie
• papierowe sylwety prezentów w 3 kolorach (czerwone, zielone, niebieskie)-duże i małe ,
• płyty CD z utworami muzycznymi ( Ding dong, spadł już śnieg; Sanna; Pada śnieg, dzwonią dzwonki sań)
• do zajęć plastycznych (renifery): rolki po papierze toaletowym, czerwone pompony, plastikowe oczy, wycięte rogi reniferów, klej, pędzle

Cele ogólne:
• stwarzanie warunków sprzyjających wspólnej radosnej zabawie
• integracja grupy
• stwarzanie warunków do wypowiedzi na określony temat (wyglądu Św. Mikołaja)
• wdrażanie do uważnego słuchania
• rozwijanie myślenia logicznego
• kształtowanie pojęć duży, mały
• utrwalenie nazw kolorów (czerwony, zielony, niebieski)
• umuzykalnianie
• rozwijanie sprawności manualnej

Cele szczegółowe:

Dziecko:
• potrafi uważnie słuchać nauczyciela
• potrafi opisać wygląd Św. Mikołaja
• rozumie i wykonuje polecenia
• zna pojęcia duży, mały, potrafi nazwać jaki jest jego prezent
• zna 3 kolory-czerwony, zielony, niebieski
• potrafi nazwać kolor swojego prezentu
• bierze udział w zabawie organizacyjno-porządkowej
• rozumie zasady zabawy
• bierze udział w pląsach
• wyraża utwór muzyczny ruchem
• bawi się nie zagrażając bezpieczeństwu innych dzieci
• robi renifera z papierowej rolki przy pomocy nauczyciela

Przebieg zajęć

1. Nauczycielka zaprasza dzieci do koła. Wszyscy siadają w kręgu. Nauczycielka mówi: „Dzień dobry. Witam wszystkich. Przywitajmy się piosenką”. Wszyscy śpiewają piosenkę „Ding dong, spadł już śnieg” wyrażając gestem treść piosenki, naśladując nauczyciela.

2. Nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
◦ „Po czym poznać że zbliżają się święta Bożego Narodzenia?”(ubieramy choinkę).
◦ ” Kto przychodzi w Święta i obdarowuje nas prezentami?” (Święty Mikołaj).
◦ ”Jak wygląda Św. Mikołaj?
Dzieci opisują postać Mikołaja na podstawie obrazka wyświetlonego na tablicy multimedialnej (ma czerwoną czapkę z pomponem, czerwony płaszcz, długą, białą brodę, ma duży worek z prezentami).

3. N. pyta dzieci czy pomogą Św. Mikołajowi w przygotowaniu prezentów?
N. rozkłada w kole przed dziećmi papierowe sylwety prezentów duże i małe w 3 kolorach. Prosi po kolei dzieci aby wybrały jeden z prezentów. N. pyta kolejno dzieci jakiej wielkości jest wybrany prezent? Dzieci po kolei określają wielkość (mały lub duży). N. prosi aby wstały dzieci które mają prezenty koloru czerwonego. N. prosi aby wstały dzieci które mają prezenty koloru niebieskiego. N. prosi aby wstały dzieci które mają prezenty koloru zielonego.

4. N. układa na środku sali dużą pętlę ze sznura. Umawia się z dziećmi że to sanie Mikołaja. Wyjaśnia zasady zabawy: gdy będzie grała muzyka dzieci pląsają wokół sań, gdy muzyka przestanie grać do sań wskakują te dzieci które trzymają wywołany kolor prezentu (utwór muzyczny Sanna)

5. N. zaprasza dzieci, aby usiadły naprzeciwko powieszonej papierowej sylwety Mikołaja z materiałowym workiem. N. wywołuje po kolei dzieci i prosi aby nazwały kolor prezentu i wrzuciły prezent do worka. Dzieci wymieniają kolory i wrzucają kolejno prezenty do worka.

6. N. mówi: ”Teraz Mikołaj ma już wszystkie prezenty w worku i jest gotowy do drogi”. N. prosi dzieci aby dobrały się w pary i zrobiły zaprzęgi Św. Mikołaja. Dzieci jadą zaprzęgami do utworu Pada śnieg, dzwonią dzwonki sań (zwrotka-jadą saniami, refren-stają i naśladują ruchem palców padający śnieg, na dzwonienie dzwonkami-potrząsają zaciśniętymi dłońmi, wirujące gwiazdy-kręcą się z rozłożonymi rękami).

7. N. prosi dzieci aby usiadły przed nim na dywanie, pokazuje dzieciom renifera z rolki papieru i zaprasza do stolika aby dzieci wykonały renifery Świętego Mikołaja. Dzieci przy pomocy n-la wykonują pracę plastyczną.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.