X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45570
Przesłano:

Kolorowe kanapki. Konspekt zajęć przedmiotu Przysposobienie do pracy

Konspekt zajęć
Nauczyciel: Ewa Wrzesińska
Przedmiot: Przysposobienie do pracy
Temat: „Kolorowe kanapki” – rozwijanie umiejętności przygotowywania kanapek.

Klasa II PDP: 3-osobowa grupa uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu umiarkowanym.
Czas trwania zajęć: 45 minut.
Cele ogólne:
1. Utrwalanie przez uczniów odpowiednich nawyków żywieniowych.
2. Rozwijanie umiejętności przygotowywania kanapek.
Cele operacyjne:
1. Rozwijanie kreatywności i wyobraźni podczas robienia kanapek.
2. Zachowanie zasad higieny podczas sporządzania posiłków.
3. Wypowiadanie się na temat swoich ulubionych potraw.
4. Nazywanie produktów spożywczych.
5. Rozumienie czym jest zdrowe żywienie.
6. Rozumienie potrzeby spożywania zdrowych posiłków.
7. Rozumienie konieczności przezwyciężenia uprzedzeń do niektórych potraw.
8. Rozpoznawanie i nazywanie składników z których będą przygotowywane kanapki.
9. Przestrzeganie zasad higieny podczas przygotowywania kanapek.
10. Przygotowywanie kanapek pod nadzorem osoby dorosłej.
11. Spożycie finalnie przygotowanej potrawy.
Metody pracy:
• słowna – rozmowa, objaśnienia;
• poglądowa – obrazki, produkty spożywcze;
• czynna – praktycznych działań.

Formy pracy:
• grupowa,
• indywidualna.
Środki dydaktyczne:
• obrazki, plansza z nazwami produktów;
• produkty spożywcze: chleb, masło, ogórek kiszony, ogórek szklarniowy, pomidor, sałata, rzodkiewka, wędlina, ser żółty, jajko na twardo;
• nożyk plastikowy, deska do krojenia, talerze, fartuszki, soki, garnki, woreczki
z grochem.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci. Nauczyciel wita wszystkich uczniów tak, aby każdy czuł się potraktowany indywidualnie.
2. Wypowiedzi dzieci na temat swoich ulubionych potraw. Próby wyjaśnienia dlaczego one im najbardziej smakują.
3. Rozpoznawanie, nazywanie i podpisywanie produktów na obrazkach. Określanie, które produkty są zdrowe, a których nie powinno się często spożywać. Zwrócenie uwagi na korzyści płynące ze spożywania produktów zdrowych.
4. Zaproszenie uczniów do wspólnego robienia kanapek. Przypomnienie
o przestrzeganiu zasad higieny przed przygotowywaniem posiłków – odpowiednie przygotowanie miejsca, w którym będzie przygotowywany posiłek, dokładne umycie rąk, założenie fartuszków, chusteczek na głowę.
5. „Kolorowe kanapki” – rozpoznawanie i nazywanie przygotowanych produktów spożywczych. Zachęcenie uczniów do wspólnej pracy w czasie przygotowywania kompozycji na kanapce. Przypomnienie o przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem.
6. Oglądanie kanapek zrobionych przez uczniów. Degustacja kanapek i picie soku. Wypowiedzi dzieci na temat smaku finalnego produktu. Przezwyciężanie uprzedzeń do najmniej lubianych przez dzieci składników kanapek.
7. Zabawa ruchowa p.t. „Celujemy do garnka” z elementem rzutu. Uczniowie celują do garnka woreczkami z grochem.
8. Podziękowanie za wspólną pracę. Porządkowanie sali po zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.