X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45450
Przesłano:
Dział: Świetlica

Baśniowe stwory. Konspekt zajęć świetlicowych

Temat: Baśniowe stwory

Cele sformułowane w języku ucznia:
-przypomnicie sobie postacie i stwory oraz bajki, z których pochodzą;
-uzyskacie wiedzę o ulubionych postaciach i stworach baśniowych Waszych kolegów i koleżanek w klasie;
-zaprezentujecie wybraną postać baśniową.

Kluczowe pytanie:
Czy znając z książek, opowiadań, filmów postacie i stwory bajkowe łatwo jest zaprojektować takiego bohatera baśni, którego jeszcze nikt inny nie wymyślił?

„NaCoBeZu”:
-odpowiednie, w stosunku do poleceń, realizowanie kolejnych zadań;
-zgodną i kulturalną pracę w grupach.

Planowany przebieg zajęć:
-Powitanie dzieci, przedstawienie tematu i celów zajęć
oraz zadanie dzieciom kluczowego pytania;
-Zabawa na początek zajęć. Dzieci siedzą na dywanie. Ochotnik mówi: "Jedną z moich ulubionych bajek jest ...., ponieważ ..... .Moją ulubioną postacią jest ....., ponieważ ...... . Moim ulubionym stworem jest ......, ponieważ ...... . Zapraszam do wypowiedzi ...." . Zabawa trwa do momentu,
aż wszyscy zabiorą głos.
-Zadanie 1. Losowe wyznaczenie przez nauczyciela grup
3-4-osobowych przy użyciu patyczków z numerkami. W grupach dzieci: - wyznaczają lidera i osobę piszącą, - wypisują
jak największą ilość postaci ludzkich z baśni (na jednej stronie kartki) oraz stworów bajkowych (na drugiej stronie kartki), - podają tytuły baśni, z których one pochodzą.
Po wyznaczonym czasie grupy odczytują swoje pomysły,
a powtarzające się przykłady zostają skreślone i w ten sposób wyłania się zwycięzca (z największą ilością oryginalnych zapisów).
Po zakończeniu zadania nauczyciel podsumowuje jego przebieg
i wynik w odniesieniu do wyznaczonych celów;
-Zadanie 2. Praca we wcześniej wyznaczonych grupach. Liderzy zespołów losują kartkę (spośród wielu trzymanych przez nauczyciela) z nazwą jednego z baśniowych stworów. Każda grupa przygotowuje aktorów, maski i rekwizyty oraz krótką scenkę z udziałem tego stwora. Następnie dzieci odgrywają swoje scenki a pozostali odgadują nazwę stwora i tytuł baśni. (podsumowanie wykonania zadania - nauczyciel);
-Zadanie 3. Indywidualne wykonanie pracy plastycznej, dowolną techniką, na temat: "Mój wymyślony stwór bajkowy";
-Zadanie 4. Każde dziecko prezentuje swoją pracę na forum
i odpowiada na pytanie kluczowe zadane przez nauczyciela;
-Podziękowanie dzieciom za udział w zajęciach.

Metody prowadzenia zajęć i aktywizowania uczniów:
-słowna;
-grupowa oraz indywidualna;
-drama;
-zajęcia praktyczne.

Materiały i pomoce dydaktyczne:
Kartki papieru formatu A-4, kolorowy papier, klej, nożyczki, bibuła, kredki, paski papieru z wydrukowanymi nazwami stworów i tytułów bajek, z których pochodzą.

Formy sprawdzenia osiągnięcia celu:
-swobodne wypowiedzi dotyczące własnych preferencji;
-poprzez prezentację prac: grupowej i indywidualnej;
-wykonanie prac plastycznych oraz ich omówienie.

Załącznik do Zadania 2. (do wydrukowania i wycięcia pasków
z napisami):

MINIONEK Z BAJKI "MINIONKI"

SMURF Z BAJKI "SMURFY"

WYBRANY POTWÓR Z BAJKI "UNIWERSYTET POTWORNY"

SMOK Z BAJKI "JAK WYTRESOWAĆ SMOKA"

WIELKOLUD Z BAJKI "PRZYGODY GULIWERA"

GUMIŚ Z BAJKI "GUMISIE"

SHREK Z BAJKI "SHREK"

KRASNOLUDEK Z BAJKI "KRÓLEWNA ŚNIEŻKA"

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.