X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45200
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Smacznie i zdrowo - rozmowy i działania na temat zdrowego odżywiania. Scenariusz zajęcia dla dzieci 4-letnich z zakresu edukacji zdrowotnej

SCENARIUSZ ZAJĘCIA Z ZAKRESU EDUKACJI ZDROWOTNEJ
PRZEPROWADZONEGO W GRUPIE DZIECI 4-LETNICH

TEMAT ZAJĘĆ: „Smacznie i zdrowo” – rozmowy i działania na temat zdrowego odżywiania.

CELE OGÓLNE:
- pogłębianie wiadomości na temat zdrowego odżywiania się
- wdrażanie do dbania o swoje zdrowie poprzez dostrzeganie zachowań i produktów spożywczych sprzyjających zdrowiu i szkodliwych dla zdrowia
- kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych
- rozwijanie sprawności manualnych

CELE OPERACYJNE: Dziecko:
- zna podstawowe zasady zdrowego żywienia
- wymienia zdrowe i niezdrowe produkty żywnościowe
- rozumie konieczność spożywania dużej ilości owoców i warzyw oraz ograniczenia spożywania słodyczy
- segreguje żywność na zdrową i niezdrową
- zgodnie bawi się z innymi dziećmi

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- nagrania muzyczne
- plakat z „Piramidą żywienia przedszkolaka”
- obręcze w kolorze zielonym i czerwonym
- zdrowe i niezdrowe produkty żywnościowe
- kosze na produkty
- emblematy owoców i warzyw
- papierowe talerzyki
- nożyczki i klej

METODY:
- słowne: rozmowa, wiersz, objaśnienia i instrukcje, społecznego porozumiewania się
- czynne: kierowania własną działalnością dziecka, zadania stawiane dziecku do wykonania, ćwiczenia
- percepcyjne: obserwacji i pokazu, przykładu

FORMY:
- zbiorowa
- indywidualna jednolita

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Zabawa integracyjna na powitanie „Witamy się ze sobą”.
Dzieci i rodzice tańczą przy akompaniamencie muzyki. Na przerwę w muzyce i hasło wszyscy witają się ze sobą podaną przez nauczycielkę częścią ciała (np. rękami, plecami, łokciami, kolanami itp.)

2. Zabawa ruchowo-taneczna przy piosence „Jarzynowa piosenka”.

3. „Piramida żywienia” – pokaz, omówienie, wskazanie produktów o najwyższych i najniższych wartościach odżywczych.

4. Słuchanie fragmentu wiersza S. Karaszewskiego „Dla każdego coś zdrowego” – omówienie jego treści zwracając uwagę na produkty zdrowe i niezdrowe.
- Których produktów powinniśmy spożywać najwięcej, aby być zdrowi?
- Dlaczego trzeba jeść dużo owoców i warzyw?
- Co można przyrządzić z owoców i warzyw?
- O czym należy pamiętać przed zjedzeniem owoców lub warzyw?
- Dlaczego powinniśmy jeść również produkty mleczne?
- Jakie inne produkty wpływają korzystnie na nasze zdrowie?
- Dlaczego spożywanie nadmiernej ilości słodyczy jest szkodliwe?

5. Zabawa dydaktyczna „Jak żyć zdrowo – prawda czy fałsz?”
Na dywanie rozłożone są obręcze w kolorze zielonym i czerwonym. Nauczycielka czyta hasła, jeśli dzieci się z nim zgadzają – wchodzą do zielonej obręczy i klaszczą, jeśli się nie zgadzają – wchodzą do czerwonej obręczy i tupią nogami.

- należy jeść dużo owoców i warzyw
- myjemy owoce i warzywa przed jedzeniem
- jemy posiłki brudnymi rękami
- słodycze należy jeść w małych ilościach
- warzywa i owoce nie mają żadnych witamin
- jedząc dużo słodyczy mamy zdrowe i ładne zęby
- zęby myjemy raz w roku
- przed snem nie należy się objadać
- pożywienie należy połykać w całości

6. Podział produktów na zdrowe i niezdrowe.
Dzieci segregują różne produkty ze względu na ich wpływ na zdrowie – do zielonego kosza wkładają- produkty zdrowe (np. jabłko, banan, marchewka), do czerwonego- niezdrowe (np. czekolada, lizak, coca-cola). Każde dziecko uzasadnia swój wybór.

7. Zabawa ruchowa „Sałatka owocowo-warzywna”.
Dzieci siedzą w kole, każdy ma emblemat z owocem lub warzywem. Gdy nauczycielka wywoła dwie nazwy warzyw lub owoców, te dzieci zamieniają się miejscami. Na hasło: „Sałatka owocowo-warzywna” wszyscy zamieniają się miejscami.

8. Tworzenie talerzyków ze zdrową żywnością.
Dzieci wybierają z broszurek reklamowych po trzy obrazki produktów spożywczych sprzyjających zdrowiu. Wycinają je i przyklejają na papierowych talerzykach. Wspólne omówienie prac.

9. Zakończenie zajęć. Podziękowanie za aktywny udział. Dzieci częstują się przygotowanymi owocami.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.