X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45033
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie figur geometrycznych. Scenariusz zajęć z zakresu kształtowania pojęć matematycznych i plastyki

Scenariusz zajęć z zakresu kształtowania pojęć matematycznych i plastyki dla dzieci 6- letnich

Temat : Posługiwanie się liczebnikami głównymi i porządkowymi w zakresie 10
w oparciu o wiersz " Jakub Pędzelek "

Cele główne :
- utrwalenie wiadomości o zwierzętach dzikich i domowych
- wzbogacenie słownika dzieci
- doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10
-utrwalenie znajomości figur geometrycznych
-kształtowanie wyobraźni twórczej i pomysłowości
- rozwijanie spostrzegawczości
- klasyfikowanie obrazów według różnych cech

Cele operacyjne :
- skupienie uwagi na recytowanym wierszu
- klasyfikowanie obrazów według różnych cech
- proponowanie sposobu rozwiązania przedstawionego w wierszu problemu
- rozróżnianie i nazwa technikę obrazów ( krajobraz , zwierzęta dzikie i domowe )
-liczenie w zakresie 10 , umie rozwiązywać działania matematyczne
- umiejętność rozpozna po szczegółach różne zwierzęta
- zna figury geometryczne
- czerpie radość z działalności plastycznej

Środki dydaktyczne : obrazy o różnej tematyce ,kształcie , koloru ramek , karta pracy dla każdego dziecka ( narysowane 3 dzbanki , a na nich działania matematyczne ,papierowe pędzle ,pocięte kolorowe obrazy z działaniami matematycznymi , sylwetka malarza , przybory do malowania , klej , sztaluga , płyta CD z piosenką " Kolorowe kredki "

Przebieg :
1 Zabawa dydaktyczna " Co za zwierzę ? - na tablicy przypięte 2 obrazki przedstawiające zwierzęta egzotyczne . Każde z nich przytryte kartką pociętą na 3 części , na każdej z nich zapisane są działania matematyczne typu 2+2 , 6-4, 7+3 , z tyłu na każdej części zanjduje sie cyfra - A, B , O , R , Y , Z . Dzieci rozwiązują działania , jeśli zrobią to poprawnie zdejmują część obrazka , odwracamy na drugą stronę odczytujemy cyfrę . Po odsłonięciu wszystkich części - układamy je od najmniejszej do największej - odczytujemy hasło - OBRAZY
2 Krótka rozmowa na temat obrazów , malarza
3 Na podłodze rozmieszczone są chaotycznie obrazy . Mają one różną wielkość , kształt , kolor ram , różną tematykę . W widocznym miejscu umieszczona jest sylwetka malarza
4 Dzieci słuchają wiersza o malarzu pt " Jakub Pędzelek "
Znany malarz artysta Pan Jakub Pędzelek .
Bardzo ładnych obrazów namalował wiele .
Chciał urządzić wystawę w galerii na mieście .
Więc poprosił kolegów -wszystkie je zawieście .
A miejsca na ścianach nie było zbyt wiele .
Więc się głowi mistrz Jakub myślą przyjaciele.
Trzeba zliczyć obrazy , ustawić je w rzędzie .
I zawieszać na ścianach , gdy porządek będzie .
Tu krajobraz , tam zwierzę , wszystkie Jakub lubił
Aż się w końcu w liczeniu obrazów pogubił .
Pomóżcie malarzowi , zróbcie to porządnie .
Bo mu na tej robocie zejdzie z trzy tygodnie .
5 Dzieci zastanawiają się jak pomoc malarzowi i uporządkować obrazy . Segregują obrazy według kolejno wybranych cech :
- koloru ram
- tematyki obrazów
- figur geometrycznych
Za każdym razem układają obrazy na podłodze i przeliczają , porównują :
- ile jest krajobrazów , zwierząt domowych i dzikich
- ile jest ram czerwonych , zielonych , żółtych , niebieskich
-ile jest kół , kwadratów , trójkątów , prostokątów
6 Dzieci wybierają kryterium podziału według którego zawieszają obrazy w galerii , który układ będzie najładniejszy i w tym układzie wieszają obrazy na tablicy
7 Zabawa ruchowa - na dywanie leżą obręcze . Dzieci przy muzyce swobodnie maszerują między nimi , na przerwę w muzyce zatrzymuję się i słuchają uderzenia w bębenek - po tyle dzieci wchodzi do obręczy
8 Samodzielna praca dzieci -każdy otrzymuje kartki z trzema narysowanymi dzbanami na których są działania matematyczne . Zadaniem dzieci jest naklejenie tylu papierowych pędzli ile wynosi suma działania i przyklejać cyfrę .
8 Zakończenie dzieci które skończyły zadanie zajmują miejsce przy sztalugach i zamieniają sie w malarzy , takim jak Jakub Pędzelek . Rysują dowolną tematykę .

Opracowała : Agnieszka Bielawska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.