X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 45017
Przesłano:
Dział: Internat

Sałatka grecka - Konspekt zajęć kulinarnych w internacie

KONSPEKT
zajęć kulinarnych w internacie
- wykonanie sałatki greckiej

Prowadzący: Justyna Wasiura
Temat: Sałatka grecka
Liczba godzin: 1 godzina
Uczestnicy : Gr. II

Cel ogólny:
• wykształcenie umiejętności pracy zespołowej w trakcie zajęć kulinarnych
• wychowanek umie nazwać składniki sałatki

Cele szczegółowe:
• przestrzega bezpieczeństwa w trakcie zajęć
• sprząta po zakończonych zajęciach
• potrafi samodzielnie lub z pomocą etykiety wymienić składniki
• zna etapy przygotowania sałatki
• zna walory zdrowotne dania

Cele rewalidacyjne:
• usprawnianie funkcji słuchu poprzez słuchanie poleceń, powtarzanie nazw warzyw
• odczytywanie mowy z ust
•dobieranie etykiet do konkretów
• poszerzenie słownika związanego z tematyką zajęć
• kształcenie koncentracji uwagi

Metody
• asymilacji wiedzy – pogadanka,
• praktycznego działania

Formy pracy:
• indywidualna,
• zespołowa.

Pomoce dydaktyczne:
• obrazki warzyw, etykiety
• składniki potrawy: pomidory, mix sałat, kukurydza, ogórek, oliwki, ser feta, nasiona słonecznika, sos grecki, olej, woda, cukier
• miska
• deski do krojenia
• noże
• fartuchy
• duża łyżka
• widelce

Przebieg zajęć:

Zajęcia wstępne:
1. Przywitanie się z wychowankami oraz zaproszenie wszystkich do zajęcia miejsca przy stole. Sprawdzenie czy wszyscy maja aparaty słuchowe.
2. Zapisanie tematu zajęć przez na tablicy. Wychowawca wywołuje dzieci po imieniu i pyta co będziemy robić? podopieczni odpowiada całym zdaniem.
3. Demonstracja składników sałatki - wychowawca pokazuje konkret i etykietę poszczególnych składników sałatki, dzieci w kolejności odczytują nazwy. Prowadzący pokazuje składnik a wychowanek mówi co to jest.
4. Pogadanka na temat sposobu przyrządzenia sałatki i walorów zdrowotnych.
5. Wychowawca przedstawia etykiety z kolejnością wykonywania sałatki, wychowankowie razem czytają etykiety, każdy układa kolejność wykonania sałatki i przedstawia wychowawcy.

Zajęcia właściwe:
6. Wychowawca przypomina o konieczności myciu rąk przed rozpoczęciem zajęć i założeniu fartuszka
7. Przygotowanie sałatki zgodnie z przepisem oraz zachowaniem bezpieczeństwa podczas pracy:
8. Podział podopiecznych na 3 grupy- przygotowanie i obróbka składników potrzebnych do wykonania sałatki
- określenie zadań z podziałem na poszczególne grupy (zindywidualizowanie pracy i do-stosowanie zadań do możliwości psychofizycznych wychowanków), każda grupa dostaje etykiety z nazwami czynności, które ma wykonać:

gr. I przygotowanie sałaty, pomidorów, ogórka. Umycie i sprzątnięcie naczyń

gr. II pokrojenie sera feta i oliwek. Posprzątanie ze stołu i w sali po zakończonych zajęciach

gr. III odcedzenie kukurydzy, przygotowanie sosu i słonecznika. Przygotowanie i nakrycie stołu. Wyniesienie kosza

9. Wspólna degustacja wykonanej sałatki, w trakcie wychowankowie wymieniają składniki z jakich wykonali sałatkę

Zajęcia końcowe:
10. Podsumowanie zajęć oraz ocena aktywności wychowanków.

Opracowała : J Wasiura

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.