X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44523
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wakacyjne wędrówki. Scenariusz zajęć dla 5-latków

Cele ogólne:
•zachęcanie do czynnego wypoczynku podczas wakacji,
•rozwijanie sprawności manualnej.

Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wypowiada się na temat wakacyjnego wypoczynku,
- odpowiada na pytania,
- wykonuje pracę techniką wydzieranki.

Metody wg Kupisiewicza;
- Metody oparte na obserwacji (pokaz).
- Metody oparte na posługiwaniu się słowem (opis, pogadanka).
- Metody oparte na działalności praktycznej (metoda zajęć praktycznych).
- Metody gier i zabaw.

Formy pracy:
Zbiorowa, indywidualna.

Środki dydaktyczne: wiersz: Danuty Gellnerowej ,,Z wizytą u babci”, instrumenty perkusyjne, zdjęcia przedstawiające: różne krajobrazy, papier kolorowy, klej, plakat z hasłem: ,,Wakacje to...” kartki, flamastry.

Przebieg zajęć.

1.Podawanie określeń kojarzących się z wakacjami. Zapisywanie przez nauczyciela propozycji dzieci na plakacie wokół hasła: Wakacje to...

2.Zapoznanie z treścią utworu Danuty Gellnerowej ,,Z wizytą u babci”.

Pojedziemy, pojedziemy
do babci.
A gdzie mieszka babcia?
A na wsi.
Pod zielonym lasem,
przy zielonej drodze,
tam, gdzie stoi na przystanku
słup na jednej nodze.
Pojedziemy pekaesem
gładką drogą szybko,
pola, łąki i strumyki
migną nam za szybką.
Już przed domem pobielonym
stoi nasza babcia,
w miękkiej chustce na ramionach
i wygodnych kapciach.
„Chodźcie szybko,
odpocznijcie,
bo podróż daleka...
Zaraz wam przyniosę w dzbanku
świeżutkiego mleka”.
Zapachniało
świeżym mlekiem.
Już jesteśmy na wsi.
Nigdzie nam
nie będzie lepiej
niż u naszej babci.

3.Rozmowa na temat wiersza.
• Wyjaśnienie niezrozumiałych słów i zwrotów.
• Zwrócenie uwagi na piękno polskiej wsi.
• Podkreślenie jej walorów wypoczynkowych i zdrowotnych.

4.Zagadki ruchowo-graficzne ,,Co zobaczymy na wsi?”.
Rysowanie w powietrzu kształtów kojarzących się ze wsią; odgadywanie przez pozostałe dzieci, co zostało narysowane.

5.Zabawa muzyczno-ruchowa ,,Wakacyjne wędrówki”.
Dzieci swobodnie poruszają się po sali. Kiedy usłyszą dźwięk trójkąta, naśladują pływanie w morzu. Dźwięk bębenka stanowi sygnał do naśladowania uczestnictwa w górskiej wspinaczce, a dźwięk grzechotki – do koszenia zboża.

6.,,Wakacyjny wypoczynek” – wydzieranka z kolorowego papieru.

-Zabawa Gdzie chciałbym pojechać na wakacje?
Nauczyciel odsłania, umieszczone w różnych miejscach sali, zdjęcia przedstawiające krajobrazy: morski, leśny, górski i wiejski. Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze siadają pod zdjęciem przedstawiającym miejsce, do którego chciałyby pojechać na wakacje.

- Wykonanie obrazka przedstawiającego miejsce, w którym dzieci chciałyby wypoczywać podczas wakacji.
• Samodzielne działania dzieci: wydzieranie kształtów z kolorowego papieru według własnych pomysłów, przyklejanie ich na kartkach; dorysowywanie brakujących elementów flamastrami.
• Oglądanie powstałych prac; wypowiedzi autorów na ich temat.
• Zorganizowanie wystawy pod tytułem: Nasz wakacyjny wypoczynek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.