X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44384
Przesłano:

Mędrcy składają dary Panu Jezusowi. Scenariusz lekcji

Konspekt zajęć otwartych – kl.1
Temat: Mędrcy składają dary Panu Jezusowi.
Cel ogólny :
- Zapoznanie z wydarzeniem pokłonu Trzech Mędrców
- Kształtowanie postawy składania duchowych darów i oddania czci Bogu
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- wymienia imiona Trzech Mędrców,
- podaje, jakie dary złożyli Mędrcy Jezusowi
- objaśnia, co to znaczy złożyć hołd Panu Jezusowi
- określa jakie uczynki mogą być darem dla Jezusa
- wyjaśnia znaczenie napisu na drzwiach K+M+B....
Metody :
Analiza tekstu biblijnego, rozmowa kierowana, ekspozycja, śpiew, techniki multimedialne, techniki plastyczne

Środki dydaktyczne:
Pismo Święte, ilustracja przedstawiająca pokłon Trzech Mędrców, nagranie kolędy, korony, serduszka, ilustracje z darami do pracy w grupach, stajenka, gwiazda, figurki Trzech Króli, prezentacja o darach Trzech Króli, ilustracja przedstawiająca ojca i dziecko piszące K+M+B na drzwiach domu, brystol z imionami Mędrców
Przebieg katechezy:
WPROWADZENIE
1. Przywitanie się z dziećmi i wspólne przywitanie się z gośćmi.
2. Modlitwa- zaśpiewanie kolędy ,,Pójdźmy wszyscy do stajenki”
3. Przypomnienie wiadomości o narodzinach Pana Jezusa i przedstawienie celów lekcji .
Przypomnienie o korzystaniu z lizaków , na których są buźki uśmiechnięte, oznaczające, że dziecko wie i rozumie o czym mówi nauczyciel i buźki smutne, które są prośbą o pomoc. Uczniowie potrafią się nimi posługiwać, co wpływa na lepszą komunikację między uczniem a nauczycielem.
Katecheta: Za kilka dni będziemy obchodzić Uroczystość Bożego Narodzenia. Na ostatniej lekcji wspólnie przygotowaliśmy żłóbek dla Dzieciątka. Przypomnimy sobie :
W jakim mieście narodził się Pan Jezus?
W jakim miejscu? Dlaczego urodził się w stajence?
Kto jest oprócz Dzieciątka w naszej klasowej stajence i dlaczego? W jakich warunkach się urodził Jezus?
Dzieci odpowiadają na pytania, wymieniają postacie w stajence, pokazując je i uzasadniając ich obecność. Np . W stajence jest Maryja, bo jest Matką Jezusa.
Katecheta: Wymieniliście pięknie postacie w stajence, ale to nie są wszystkie , które w niej były. Na dzisiejszej katechezie poznamy kolejne osoby , które do nich dołączą, a są to Mędrcy , o których mówi Pismo Święte.

ROZWINIĘCIE
1. Odczytanie Mt 2, 1-12
2. Analiza tekstu wg pytań n-la i przy pomocy ilustracji przedstawiającej Trzech Króli
- Kto szukał Jezusa?
- Skąd pochodzili?
- Kim byli?
- Co ich prowadziło?
- U kogo szukali małego Króla?
- Jak Herod zareagował na słowa Mędrców?
- Jakie dary złożyli Mędrcy Jezusowi?
- Co to znaczy oddać Jezusowi pokłon?
- Jaki nakaz otrzymali Mędrcy we śnie?
Podsumowanie tej historii biblijnej. Wyjaśnienie, że wg Tradycji Mędrców było trzech o imionach Kacper, Melchior i Baltazar.
Wybrani uczniowie umieszczają w szopce figurki Mędrców, nad szopką gwiazdę. Na tablicy przypinamy imiona Mędrców.
3. Prezentacja o darach Mędrców
Slajdy zawierają informacje o wyglądzie, pochodzeniu, wykorzystaniu w życiu mirry, kadzidła i złota. Przykładowe slajdy
ZŁOTO

Złoto – to pierwiastek chemiczny Jest metalem szlachetnym o żółtej barwie, charakteryzuje się miękkością, jest kowalne. Topi się w temperaturze 1064°C, wrze przy 2800°C.Najczęściej spotykaną naturalną postacią złota są grudki, łuski lub blaszki. Zdarzają się też wyjątkowe znaleziska w postaci bryłek złota . Wykorzystanie w jubilerstwie( biżuteria), medycynie, elektronice.

MIRRA

To wonna żywica otrzymywana z balsamowców Są to krzewy lub drzewa. Rosną głównie w południowej Afryce, Arabii i Indiach. Wypływająca substancja twardnieje przybierając postać ziarenek, które zmieniają kolor na brunatny lub czerwonozłoty. Ziarenka te przy spalaniu wydają miły zapach. Jest znana od tysiącleci. Wykorzystuje się ją w lecznictwie, wytwarza olejki, maści perfumy.
KADZIDŁO

Kadzidło – podobnie jak mirra, rodzajem żywicy. Otrzymuje się je głównie z drzew Boswellia sacra. Drzewa te rosły na terenach Arabii, Somalii i Etiopii. Wypływająca żywica, mająca konsystencję skondensowanego mleka, powoli twardnieje, tworząc jasnożółte grudki. Przy spalaniu rozsiewa przyjemny cytrusowy zapach. Wykorzystywane w liturgii.
Symbolika : złoto mówi nam o Jezusie- Królu, kadzidło- Jezusie Kapłanie, mirra- Jezusie- Proroku
4. Praca w grupach- Co dzieci mogą ofiarować Jezusowi? Co najbardziej Go ucieszy?
Każda czteroosobowa grupa otrzymuje kopertę, w których jest osiem ilustracji przedstawiające dary materialne i niematerialne dla Jezusa. Np. poduszka, zabawka ,dziecko w czasie modlitwy, pomoc mamie , Msza święta, dzielenie się jabłkiem, ubranka, czekolada .Wybierają te właściwe .Czas pracy ok. 5 minut
Grupy prezentują swoją prace, wybrane ilustracje przywieszamy obok planszy przedstawiającej Trzech Króli .Wspólnie wnioskujemy, że Jezusowi najbardziej podobają się uczynki płynące z miłości do ludzi.
Dzieci w nagrodę otrzymują serduszka (symbol miłości) ,na których piszą swoje imię najpiękniej jak potrafią, n-l kontroluje poprawność pisowni. Mogą ozdobić serduszka rysunkiem, np. kwiatuszek , motylek itp.
PODSUMOWANIE
1. Modlitwa, chwila refleksji
Katecheta: Pomodlimy się razem z wykorzystaniem waszych prac. Powiem głośno kilka zdań, a następnie dzieci podejdą do stajenki i złożą Jezuskowi swoje serduszka jako dowód miłości. Abyście czuli się jak królowie otrzymacie korony, które proszę założyć na głowę.
Panie Jezu ,Mędrcy przybyli z daleka do Ciebie, oddali Ci pokłon i złożyli dary. Przyjmij także nasze dary ( przeczytanie z tablicy darów dzieci) i dziecięce serduszka na znak naszej miłości
Podczas kolędy ,,Mędrcy świata” dzieci w koronach na głowie , składają swoje serduszka przy żłóbku , ładnie się kłaniają i wracają na miejsce.
2. Znaczenie napisu K+M+B
Katecheta omawia ilustrację przedstawiającą zwyczaj pisania poświęconą kredą na drzwiach domu K+ M+B 2020 . Krótko przypomina o Uroczystości Trzech Króli – 6 stycznia. Korzysta z wcześniej umieszczonych pasków brystoli z imionami Króli, odcinając z pomocą dzieci pierwsze litery od pozostałych .
3.Praca z podręcznikiem
Zadanie ze str. 79 –Znajdź drogę prowadzącą do Pana Jezusa Praca domowa
Zadanie str.80, Napisz K+M+B , łącząc przerywaną linię, a z pomocą rodziców dopisz aktualny rok. Ten sam napis wykonaj z rodzicami na drzwiach swojego domu.
4.Podsumowanie lekcji, pochwały, stopnie za aktywność, rozdanie obrazków z pokłonem Trzech Króli.
5.Modlitwa- Akt wiary.
6. Podziękowanie i pożegnanie się z klasą.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.