X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44373
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Smutny piesek. Scenariusz zajęcia w przedszkolu

Oddział przedszkolny: dzieci 5 – letnie
Temat tygodnia: Ulubione zwierzątko
Cele ogólne:
- wyrabiane opiekuńczego stosunku do zwierząt,
- naśladowanie różnych głosów i odgłosów,
- zapoznanie z technika obronną przed atakiem psa.
Cele operacyjne:
- dziecko wykazuje się opiekuńczością w stosunku do zwierząt,
- wiernie naśladuje głosy i odgłosy,
- wie, jak zachować się w razie ataku psa.
Metody: czynna, słowna, oglądowa.
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Pomoce: maskotka ,,Szczęściarza”, bębenek, ilustracje psów, tekst wiersza L. Łącz ,,Przyjaźń ze schroniska”,
,,ilustracja” schroniska dla zwierząt, płyta CD z odgłosami psa oraz melodią znanej dzieciom
piosenki, rekwizyty: but sportowy, kwiat, szampon dla psa, piłka, miseczka.

Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integrująca zespół : ustawienie w kole, przedstawienie dzieciom maskotki - Szczęściarza , prośby Szczęściarza, aby pomachały, uśmiechnęły się osoby, które mają wesołe miny, są wyspane, mają niebieskie spodnie, jasne włosy...

2. Obrazek zgadywanka (rozwiązanie - sylweta psa);
Nauczyciel uderza w bębenek, a zadaniem dzieci jest uważne liczenie (na palcach) ilość uderzeń . Wybrane dziecko odkrywa zasłonięty fragment obrazka , na którym ilość kropek zgadza się z ilością wygranych na instrumencie uderzeń.
Rozwiązaniem są ilustracje psów.

3. Wysłuchanie wiersza L. Łącz ,,Przyjaźń ze schroniska ‘’.
Rozmowa na temat utworu:
-Gdzie mieszkał piesek?
- Czy miał rodziców, rodzeństwo?
-Czy był szczęśliwy?
-Kto się nim zaopiekował?
- Czy teraz jest szczęśliwy?

4. Zabawa Pocieszanie pieska.
Dzieci dobierają się parami. Jedno jest smutnym pieskiem, drugie- dzieckiem, które go pociesza (przytula, mówi miłe słowa, głaszcze, kołysze).

5. ,,Tajemnicze pudło”.
W pudle kartonowym schowane są przedmioty, które mogą symbolizować sposób spędzania czasu wolnego z psem. Zadaniem dziecka jest określenie, co symbolizuje wylosowany z pudła przedmiot:
- ringo, mała piłka- zabawy, aportowanie
- kwiatek – letni spacer po łące
- but sportowy- wspólne biegi
- szampon- pielęgnacja psa
- miseczka – dokarmianie, itp.
6. Śpiewanie znanej dzieciom piosenki na słowach hau lub miau.
Podział dzieci na kotki i pieski; np. dziewczynki miauczą przy zwrotkach piosenki, chłopcy-
pieski , szczekają przy refrenie.
7. ,,Czy zawsze pies jest przyjacielem człowieka?’’ – (kiedy jest wrogiem?)
- rozmowa na temat kontaktu dzieci z psami,
- co robić, by uniknąć ataku i jak zachować się w razie spotkania z rozdrażnionym psem,
- pokaz bezpiecznej pozycji – pozycja żółwia.
8. Zabawa ,, Odgłosy psa”; bieg, marsz, kiedy dzieci usłyszą odgłosy wydawane przez psy
przyjmują pozycję żółwia.
9. Zabawa TAK-NIE; utrwalenie zdobytych wiadomości . Nauczyciel wypowiada zdania nt.
zwyczajów psów, a dzieci w odpowiedzi ustawiają się przy odpowiednich tabliczkach z
napisami.
10. Zakończenie zajęcia; przekazanie iskierki przyjaźni.

opracowała : Izabela Pietrzykowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.