X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 443
Przesłano:

Reguły przyjaźni i koleżeństwa

Cele:

- zapoznanie rówieśników z pojęciami: przyjaźń, koleżeństwo,
- kształcenie umiejętności nawiązywania przyjacielskich, koleżeńskich kontaktów między rówieśnikami,
- zacieśnianie wiezi między rówieśnikami z klasy poprzez wspólną zabawę i pracę,
- wypowiadanie się na temat utworu literackiego (wiersz) i ilustracji,
- zaakceptowanie wewnątrzklasowego kontraktu „Reguły przyjaźni i koleżeństwa klasy IV b”.


Pomoce wykorzystane do przeprowadzenia lekcji:

- wizytówki dla uczestników,

- wiersz „Przyjaciel” z serii Kubusia Puchatka,

- zadania do ćwiczeń dramowych,

- ilustracje i podpisy,

- koperty z rozsypankami powiedzeń i przysłów,

- plakat „Reguły przyjaźni i koleżeństwa klasy IV b” oraz dłonie dla uczestników,

- plakat oceniający przebieg lekcji (ewaluacyjny): Moje emocje po lekcji

„Reguły przyjaźni i koleżeństwa” oraz minki dla uczestników,

- magnetofon,

- płyta CD z utworem muzycznym,

- magnesy,

- słoneczka.


Przebieg:

Powitanie rówieśników przez prowadzących:
Michał- Cześć, mam na imię Michał.
Wojtek- Cześć, mam na imię Wojtek.

Michał- Razem z Wojtkiem przygotowaliśmy dzisiejszą lekcję wychowawczą.

Wojtek- Tematem lekcji są: Reguły przyjaźni i koleżeństwa. (gest ręki na tablicę, gdzie znajduje się powieszony temat)

Michał- Nim zaczniemy, proszę wszystkich o naklejenie wizytówek ze swoim imieniem.

Wojtek- Teraz proszę wstać i podajmy sobie ręce. (prowadzący podają ręce rówieśnikom i tworzy się koło).


1. „Iskierka przyjaźni”- zabawa integracyjna
Wszyscy stoją w kole z podanymi rękoma.

Michał- Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci ona do moich rąk. Teraz ścisnę rękę Wojtka, aby przesłać mu iskierkę przyjaźni. Wojtek zrobi to samo. Każdy kto otrzyma uścisk dłoni przekaże go następnej osobie, tak aby ta iskierka wróciła do mnie. Zaczynamy (Michał ściska dłoń Wojtka wypowiadając słowa: Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niech wróci ona do moich rąk).

Wojtek- Dziękujemy, możecie zająć swoje miejsca.


2. Prezentacja wiersza pt.: „Przyjaciel”
Wojtek- prosimy o uważne wysłuchanie wiersza


Wojtek- Kiedy przyjaciel jest w potrzebie,

Nie wahaj się ni chwili,

Lecz pośpiesz tam, gdzie czeka cię,

Bo serce się nie myli.


Michał- Przyjaciel to wspaniały gość,

Bo zrobić krzywdy nie da.

I ty odpłacisz mu tym samym

Jeśli nań przyjdzie bieda.


Wojtek- Dla przyjaciela ten, kto tchórz

Zmieni się w bohatera,

A ten, kto chwalić lubi się

Już nosa nie zadziera.


Michał- „Liczę na ciebie”- te trzy słowa

Najpiękniej w świecie brzmia.

I my liczymy na przyjaciół

- od tego przecież są.


Wojtek- Proszę, zastanówcie się przez chwilę i odpowiedzcie na pytanie:

a) Co to jest przyjaźń a co koleżeństwo?

(Wojtek wskaże osobę, która jako pierwsza będzie odpowiadała)


b) Jaki powinien być przyjaciel a jaki kolega?

(Wojtek wskaże osobę, która jako pierwsza będzie odpowiadała)


Michał w czasie udzielania odpowiedzi przez uczestników wiesza na tablicy początki dwóch zdań i w luźnej rozsypance (również na tablicy) przyczepia określenia: życzliwy, szczery, bezinteresowny, wierny, dobry, koleżeński, miły, uczynny.


Michał- Zastanówcie się przez chwilę i dokończcie zdanie dopasowując odpowiednie określenia (wskazuje zdanie pierwsze i odczytuje je):


a) Przyjaciel jest .........., ..............., ................,
............. (wybiera rówieśnika, który się zgłosił)


Wojtek- wskazuje zdanie drugie i odczytuje je:

b) Kolega jest ..........., .................., ...................,
.................. . (wybiera rówieśnika, który się zgłosił)


3. „Ludzie do ludzi”- zabawa ruchowa.
Wojtek- Zapraszam do zabawy. W czasie muzyki każdy z was porusza się w dowolny sposób. Na przerwę w muzyce (kiedy będzie cisza), wykonacie zadanie które zaproponuję. Zaczynamy.

Wojtek włącza magnetofon z nagraniem. Uczestnicy poruszają się w dowolny sposób.
Wojtek przerywa muzykę.

- Proszę, dotykamy się plecami z trzema osobami. (Uczestnicy wykonują zadanie)

Wojtek włącza ponownie muzykę aby po chwili ja wyłaczyć.

- Proszę, podaj prawą rękę koledze i powiedz mu coś miłego.
(Uczestnicy wykonują zadanie)

- Dziękuję, proszę wracamy na miejsca.

4. Scenki dramowe
Michał- Za chwilę chętne koleżanki przedsawia wam najczęstsze zachowania. Popatrzcie.

Poproszę Dominikę i Karolinę- pierwsza para, Agatę i Marysię- druga para, Weronikę i Klaudię- trzecia para. Dziewczyny, waszym zadanie jest przeczytanie i pokazanie miną, głosem emocji zawartych w tych scenkach. Zapoznajcie się przez chwile ze swoimi rolami. Który zespół będzie gotowy może zacząć.

Wojtek - Z kolei waszym zadaniem ( Wojtek zwraca się do pozostałych uczestników) będzie ocena, które z przedstawionych zachowań jest charakterystyczne dla przyjaźni i koleżeństwa a które nie.

I para- przedstawiła

Wojtek- Głosujemy, czy pierwszy fragment przedstawiał przyjaźń
(uczestnicy albo podnoszą kciuk w górę albo w dół)


Michał- czy był to drugi fragment (uczestnicy albo podnoszą kciuk w górę albo w dół)

II para- przedstawiła

Wojtek- Głosujemy, czy pierwszy fragment przedstawiał przyjaźń
(uczestnicy albo podnoszą kciuk w górę albo w dół)

Michał- czy był to drugi fragment (uczestnicy albo podnoszą kciuk w górę albo w dół)

III para- przedstawiła

Wojtek- Głosujemy, czy pierwszy fragment przedstawiał przyjaźń
(uczestnicy albo podnoszą kciuk w górę albo w dół)

Michał- czy był to drugi fragment (uczestnicy albo podnoszą kciuk w górę albo w dół)

5. „Znajdź przyjaciela”- zabawa ruchowa
Wojtek- Zapraszam do zabawy. W czasie muzyki każdy z was porusza się w dowolny sposób. Na przerwę w muzyce (kiedy będzie cisza), wykonacie zadanie które zaproponuję. Zaczynamy.

Wojtek włącza magnetofon z nagraniem. Uczestnicy poruszają się w dowolny sposób. Wojtek przerywa muzykę.

- Proszę zrobić dwa koła: dziewczynki i chłopcy.

Muzyka, dzieci poruszają się w kole. Przerwa w muzyce.

- Proszę dobrać się w pary: chłopiec prosi dziewczynkę. (jeżeli będzie nierówno to pozostali tworzą pary tak jak wyjdzie).

Muzyka, dzieci poruszają się w kole. Przerwa w muzyce.

- Proszę, dobrać się w zespoły według kolorów na wizytówkach.

6. Praca w zespołach.
Wojtek- Jesteście ustawieni w zespołach. W tych zespołach, usiądzcie blisko siebie, macie do wykonania zadanie. Nie tylko wiersze, opowiadania, bajki opisują przyjaźń i koleżeństwo. Również powiedzenia i przysłowia. Sprawdzimy waszą wiedzę ze znajomości przysłów i powiedzeń zawierających omawiane treści.

Michał- Każdy zespół otrzyma od Wojtka kopertę (Wojtek rozdaje). W kopertach są wyrazy z których musicie ułożyć treść powiedzenia lub przysłowia a następnie przeczytać go wszystkim i powiedzieć jak rozumiecie jego treść.

7. Prezentacja powiedzeń i przysłów przez zespoły:

Zespół czerwonych- Prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie.

Zespół niebieskich- Dla przyjaciela nowego nie opuszczaj starego.

Zespół zielonych- Przyjaciół dość mieć będziesz, gdy mało brać, wiele dawać będziesz.

Zespół żółtych- Przyjaciela tak potrzeba, jak wody i chleba.

8. Kontrakt klasy
Wojtek - Dziękujemy. Został jeszcze do zaakceptowania i podpisania przez was kontrakt naszej klasy.

(w tym czasie Michał wiesza na środkowej tablicy plakat- kontrakt)

Wojtek- Wszyscy, którzy zgadzają się, aby w naszej klasie (zwraca się w stronę tablicy i odczytuje punkty kontraktu a Michał je wskazuje) obowiązywał ten kontrakt:

- mówimy sobie miłe słowa

- pomagamy sobie

- akceptujemy innych i szanujemy

- zawsze mamy dobre humory


Michał- Prosimy o wpisanie w przygotowane dłonie swojego imienia i naklejenie dłoni pod postanowieniami kontraktu.

9. Praca uczestników.

10. Podsumowanie
Michał- Bardzo dziękujemy, że pozwoliliście nam przedstawić temat „Reguły przyjaźni i koleżeństwa”.

Mamy nadzieję, że wśród nas zawiążą się przyjazne kontakty.
Tego wam i sobie życzymy!

11. Ewaluacja lekcji
Zwracamy się do was, o ocenienie za pomocą buźki (pokazuje do góry) uśmiechnietej, (pokazuje) obojętnej, (pokazuje) smutnej prowadzenia przez nas lekcji. Wybierzcie i przyklejcie na tym plakacie (wskazuje rozwieszany na tablicy przez Wojtka plakat końcowy).

Uczestnicy wybierają odpowiednia buźkę i oceniają lekcję przyklejając na plakacie.

Z naszej strony to wszystko. Jeszcze raz dziękujemy.

KONIEC

Prowadzenie uczniowie klasy IV b SP nr 2 w Pile: Wojtek Sztubecki i Michał Strzebiński

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.