X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44251
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości "Dzień Tolerancji"

Scenariusz uroczystości w PM Nr 163 w Łodzi
„Międzynarodowy Dzień Tolerancji”
16.11.2018r.

Osoby odpowiedzialne: Marta Stefaniak, Gabriela Lipińska, Teresa Brejner, Monika Konicka

Cele ogólne:
kształtowanie postaw tolerancji i szacunku wobec innych,
rozbudzanie empatii w stosunku do innych ludzi, ze szczególnym uwzględnieniem słabszych i potrzebujących
stwarzanie warunków do ekspresji ruchowej, muzycznej, językowej oraz rozwijanie kompetencji spolecznych dzieci

Cele szczegółowe. Dzieci:
śpiewają piosenki, także w języku angielskim
recytują wierszyk
biorą udział w zabawach ruchowych przy muzyce
udzielają odpowiedzi na pytania prowadzących
reagują gestem na polecenia prowadzących

Metody:
słowna
oglądowa
czynna

Formy pracy:
zbiorowa
w parach

Pomoce dydaktyczne: nagrania mp3, magnetofon, jajka, talerzyki, maszynka do baniek, rekwizyty do scenek (zabawka, cukierki, szeroka, kolorowa bluzka)

Przebieg:

1. Łańcuch tolerancji
Dzieci chwytają się za ręce. Przypominamy sobie o tym, że wszyscy jesteśmy jednakowo ważni, mimo różnic. Dzieci powtarzają wierszyk:
Tolerancja dobra rzecz,
bez niej raczej ciężko jest.
A jak innych tolerujesz,
to się dużo lepiej czujesz!

2. Wierszyk z pokazywaniem “Mamy bardzo różne nosy”
Mamy bardzo różne nosy, (dzieci wskazują nosy)
oczy, skórę, inne włosy,(dzieci głaszczą się po ramionach oraz włosach)
Ja mam duże okulary, (dzieci robią lornetkę z dłoni)
Ty masz buty nie do pary.(dzieci machają stopą)
Choć różnimy się od siebie,(gest obejmowania)
lubisz mnie, ja lubię Ciebie!

3. Prezentacja “Jak różnimy się od siebie”
Nauczyciel pokazuje dzieciom dwa jajka, które różnią się znacząco pod względem koloru skorupki oraz wielkości. Następnie na oczach dzieci rozbija jajka na telarzyki. Okazuje się, że żółtka jejek są takie same. Wniosek: choć różnimy się od siebie, tak samo czujemy radość, smutek, potrzebujemy przyjaciół, rodziny itd.

4. “Jak należy postąpić?” Nauczyciele odgrywają krótkie scenki, na podstawie których dzieci podają propozycje właściwego zachowania się:
Scenka 1 – Dziewczynka przyszła do przedszkola w bluzce na lewą stronę. Druga ją
wyśmiewa.
Scenka 2 – Dziewczynka przyniosła czekoladowe cukierki do przedszkola. Jedna z koleżanek jest smutna, bo ma uczulenie na czekoladę i nie moze się poczęstować.
Scenka 3 – Dziewczynka przyniosła do przedszkola zabawkę. Druga bardzo chce się nią pobawić, bo sama nie ma takiej w domu. Pierwsza dziewczynka się nie zgadza.

4. Zabawa ruchowa “Ludzie do ludzi”
Dzieci tańczą przy muzyce. Nauczyciel zatrzymuje muzykę i prosi o dotknięcie osoby stojącej obok wybraną częścią ciała np, kolano do kolana, plecy do pleców.

5. Zabawa naśladowcza “Bądź jak...”
Dzieci tańczą przy muzyce. Nauczyciel zatrzymuje nagranie i prosi dzieci by zaprezentowały emocje: Bądź zły jak osa, bądź wesoły jak mały psiak itd.

6. Piosenka w języku angielskim “If you're happy and you know it”
7. Zabawa z pokazywaniem “Nie chcę Cię znać”
8. Zabawa KLANZY “Szukam przyjaciela”
9. Zabawa ruchowa przy piosence “Dwóm tańczyć się zachciało”
10. Taniec do piosenki Majki Jeżowskiewj “Wszystkie dzieci nasze są”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.