X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44220
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Dyni - scenariusz zajęć w przedszkolu, grupa 5-6 latków

„Dzień Dyni” - scenariusz zajęć w przedszkolu grupa 5-6 latków.

Dzieci mogą w tym dniu przyjść ubrane na pomarańczowo.

Cele ogólne:
- promowanie zdrowego odżywiania się;
- rozwijanie sprawności ruchowej.

Cele szczegółowe:
- wie, jak wygląda dynia, określa jej kształt i kolor;
- zna i określa smaki niektórych warzyw dyniowatych;
- zna wartości odżywcze dyni;
- uczestniczy w zabawach ruchowych z wykorzystaniem dyni;
- potrafi liczyć w zakresie dziesięciu;
- zna wyrazy zaczynające się głoską d;
- wie jak wykonuje się zupę z dyni i zna jej smak.

Metody: słowna, oglądowa, praktycznego działania

Formy: zbiorowa, indywidualna, grupowa

Pomoce: wiersz, dynie różnego kształtu, wielkości, koloru, melon, cukinia, kabaczek, ogórek, talerz, markery, płyta CD z wybraną muzyką, Internet.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Wprowadzenie do tematu.

ZAGADKA

Okrągła, pękata, rumiana jak słońce.
W środku chowa pestki, jak grosze w skarbonce. (dynia)

2. Rozmowa dotycząca przyniesionych dyń: pokaz, opisywanie wyglądu, kształtu, wielkości, ciężaru i właściwości odżywczych, poznawanie odmian, pochodzenia.

3. „Wędrująca dynia” – zabawa integracyjna w kole. Dzieci podają sobie dynię z ręki do ręki do muzyki, na przerwie w muzyce mówią wyraz zaczynający się głoską d.

4. Zabawy integracyjna z chustą animacyjną:

Dynie małe, (ręce z chustą w dół)
dynie duże, (ręce z chustą w górę)
dynie w dole, (przykucamy)
dynie w górze.(wspinamy się na palce)
Dynie z lewej, (ręce w lewo)
dynie z prawej, (ręce w prawo)
dynie kręcą się w zabawie.( idziemy w koło)
5. Dyniowe zabawy matematyczne:

Klasyfikowanie dyń według kształtu, wielkości, koloru.
Przeliczanie dyń (mniej, więcej, tyle samo).
Określanie ile jest dyń (mało, dużo).
Określanie, który z kolei.

6. Co to za smak. Poznawanie i rozpoznawanie smaku wybranych dyniowatych
(melon, arbuz, ogórek).

7. Taniec z dynią do dowolnie wybranej piosenki o dyni.

8. Zabawy ruchowe z dynią.

· „Dyniowy woreczek” – dzieci liczą ile pestek dyni znajduje się w woreczku i odszukują osobę z taką samą liczbą pestek dyni, gdy wszyscy odnajdą pary rozdajemy ponownie woreczki i powtarzamy zabawę.

· „Skoczna dynia” – dzieci kładą przed sobą dynie i na polecenie nauczyciela przeskakują nad dynią do przodu, do tyłu, bokiem, obunóż, na jednej nodze.

· „Dyniowy slalom” – rywalizacja drużynowa, kto pierwszy pokona przygotowany slalom z dyń.

· „Podaj dynię – rywalizacja drużynowa, podawanie sobie dyni nad głowami, między kolonami, z boku.

· „Toczenie dyni” - toczenie dyni po podłodze omijając slalomem przeszkody.

9. Zabawa badawcza. Co dynia ma w środku. Rozkrojenie dyni, każde dziecko dotyka wnętrza. Wyżłobienie jej miąższu i pestek. Smakowanie świeżych pestek dyni.

10. Burza mózgów - Co możemy zrobić z dyni? - wypowiedzi dzieci.

11. Dania z dyni. Wizyta pani kucharki. Omówienie jak powstaje zupa dyniowa
(pokaz produktów). Degustacja zupy dyniowej.

12. „Dyniowe medale” - dorysowywanie markerem dyniom oczu, ust, nosa. Przyklejenie medali na koszulkach.

Autor: Agnieszka Klimek

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.