X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4420
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Marcowa pogoda - zabawy twórcze z zastosowaniem arkusza gazety

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO PRZEPROWADZONEGO 19. 03. 09. W GRUPIE „BIEDRONECZEK” PRZEZ MGR TERESĘ JAŃCZYK.

„ZABAWA Z GAZETAMI NIC NIE KOSZTUJE,
A PRZYJEMNIE SIĘ Z DZIEĆMI PRACUJE”

Cele ogólne:
- zachęcanie do obserwacji zmian atmosferycznych charakterystycznych dla przedwiośnia,
- ukazanie możliwości wykorzystania arkusza gazety w zabawie ruchowej
i działalności plastycznej.

Cele operacyjne – dziecko:
- potrafi wyjaśnić znaczenie przysłowia: „W marcu jak w garncu”,
- rozpoznaje zjawiska atmosferyczne typowe dla przedwiośnia (śnieg, deszcz, wiatr),
- prawidłowo wykonuje ćwiczenia incytacyjne,
- potrafi swobodnie i sprawnie poruszać się w przestrzeni (po sali),
- prawidłowo wykonuje określony ruch,
- wyraża swoje uczucia poprzez improwizacje ruchowe i działalność plastyczną.

Metody:
- słowne,
- oglądowe,
- praktycznej działalności dziecka.

Formy pracy:
- grupowa,
- indywidualna,
- zbiorowa.

Środki dydaktyczne:
- ilustracje: słoneczko, chmurka, garnek, kropelki deszczu, gwiazdki śniegowe,
- arkusze gazet po 1 dla każdego dziecka,
- magnetofon, płyta z wiosenną piosenką, farby plakatowe, gazetowe kuleczki.

Przebieg:
1. Powitanie przybyłych gości: rodziców i p. Dyrektor.
2. Zabawa integracyjna pt. „Witam wszystkich, którzy...”
3. Nawiązanie do aktualnej pory roku, zapoznanie dzieci z przysłowiem:

W marcu jak w garncu
Od wielu lat:
To świeci słońce
To śnieg i wiatr...

4. Krótka rozmowa nt. marcowej pogody z wykorzystaniem ilustracji.
5. Zabawa orientacyjno – porządkowa pt. „Lodowe figurki”- swobodny bieg dzieci, na hasło: „mróz” – zastyganie w bezruchu.

6. Rozdanie gazet. Zabawa pt. „Wkładamy ciepłą czapeczkę” – kładziemy gazety na głowie. Spacerujemy ostrożnie, by nie spadły (zabawa na proste plecy!).

7. Ćwiczenia słuchowe „Pada deszcz”: dzieci trzymają gazetę w jednej ręce, a palcami drugiej naśladują padający deszcz o różnym natężeniu – bardzo cichy i delikatny, troszkę mocniejszy, bardzo gwałtowny, ulewę (wspólnie z n – lką dzieci poszukują określeń pasujących do poszczególnych rodzajów deszczu).

8. „Slalom przez kałuże” – dzieci podskakują w rytm muzyki między gazetami rozłożonymi na podłodze, gdy melodia cichnie – chowają się przed deszczem pod „parasolem” z gazety.

9. Ćwiczenia oddechowe „Wiatr”: dzieci dmuchają na arkusz gazety z różną siłą – wieje lekki wietrzyk, coraz silniejszy wiatr, wichura, huragan.

10. „Śnieżne kule” – zgniatanie kul z gazet;
- toczenie ich w różnych kierunkach,
- przeskoki przez śnieżną kulę: na jednej nodze i obunóż; w przód, w tył, w bok,
- podrzucanie śniegowej kuli do góry, łapanie oburącz i jedną ręką,
- rzuty „śnieżkami” do celu – dwóch koszy na zabawki.

11. Praca przy stolikach: malowanie chmurek i słoneczka metodą stemplowania zgniecionymi kulkami gazetowymi zanurzanymi w farbie plakatowej.

12. Zakończenie zajęcia, podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.