X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44157
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W świecie dinozaurów

Temat: W świecie Dinozaurów
Data: 02.12.2019r.
Imię i nazwisko n-l: Magdalena Hryniewicz
Obszary podstawy programowej:

Cele ogólne:
- poznanie wiadomości na temat dinozaurów,
- stwarzanie warunków do rozwijania własnej inwencji twórczej,

Cele szczegółowe:

- poszerza zakres wiadomości o dinozaurach,
- odszukuje dinozaura z określoną cechą,
- dostrzega różnice w wyglądzie i sposobie zachowania dinozaurów,
- klasyfikuje i przelicza dinozaury
- potrafi współdziałać z innymi dziećmi,
- dysponuje sprawnością ręki,
- chętnie podejmuje działania manipulacyjne,
- jest twórcze,

Metody:
- czynna: zadań stawianych do wykonania,
- oglądowa: ilustracje,
- słowna: rozmowa, instrukcja, polecenie,

Formy: zbiorowa, pary, indywidualna, zespołowa

Pomoce dydaktyczne: ilustracje ( liść, wulkan, jajko, ślad dinozaura, dinozaur), kolorowe jajka, mapa zadań, dywaniki, pieczątki, klamerki, karty zadań, „lizaki logopedyczne”, zdjęcia dinozaurów do podziału dzieci na 4 zespołów, figurki dinozaurów, drzewa z tektury, kamyki, muszelki, piasek kinetyczny, kolorowe sznurki, talerzyki, kasza manna, pędzelki, tace, ilustracje dinozaurów i ich szkieletów, pudełka, nożyczki, taśma klejąca, ilustracja „Dinozaura bez ogona”, ogony do wycięcia.

Przebieg zajęć:

1.Powitanie dzieci „Gdy jest Ci wesoło...”
2.Wprowadzenie do tematu zajęć-:
Prezentacja ilustracji: liść, wulkan, paleontolog, ślad dinozaura i dinozaur. Każda z planszy zostaje odsłonięta pojedynczo – a dzieci za każdym razem są pytane, czy mają pomysł na temat zajęć.
2. Rozmowa na temat dinozaurów.
- czym jest dinozaur? (zwierzę prehistoryczne, gad)
- jakie znacie nazwy dinozaurów? (diplodok, tyranozaur, triceratops, stegozaur)
- czym żywiły się dinozaury?
- skąd się brały małe dinozaury?
3. Tajemnicze zniknięcie – zapoznanie dzieci z hipotezami wyginięcia dinozaurów.
65 milionów lat temu dinozaury nagle zniknęły z naszej planety. Naukowcy nadal próbują rozszyfrować przyczyny tej zagadki. Niektórzy badacze twierdzą, że doszło do potężnych wybuchów wulkanów, które wraz z lawą uwolniły ogromną chmurę popiołów i pyłów. Miałaby ona całkiem przesłonić słońce, czego nie mogłyby przeżyć ani rośliny, ani dinozaury.
Są opinie, że zagłada przyszła z kosmosu. W kulę ziemską miałby uderzyć deszcz komet albo rozbić się ogromny meteoryt, co miałoby wywołać pożary, wzniecić chmury dymu i kurzu oraz doprowadzić do zmian klimatu. Możliwe jest również, że dinozaury nie wytrzymały zbyt gwałtownych zmian temperatury i że mogły je przeżyć tylko drobne ssaki. Dinozaury, bowiem nie były przystosowane do zbyt dużych i częstych wahań temperatury. Na ziemi zdarzały się wtedy długie okresy surowych zim i upalnych lat i dinozaurom mogło zabraknąć pożywienia. Niektórzy uważają, że dinozaury otruły się wraz z pojawieniem się pierwszych roślin trujących. (Fragment książki E. Beaumont, ,,Dinozaury i prehistoria. Świat w obrazkach”, wyd. Olesiejuk, Ożarów Mazowiecki 2012).
4. Podział na pary- dzieci losują jajka dinozaurów- podział wg. koloru i wielkości jajek.
5. Każda para otrzymuje mapę i pieczątkę. Następnie n-l wyjaśnia, że każda z para, musi wykonać 4 zadania z 5, ponieważ 1 pieczątkę już otrzymali za odgadnięcie tematu. Po każdym wykonanym dobrze zadaniu dzieci stawiają na swojej mapie pieczątkę. Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że zdobywanie pieczątek na mapie, pozwoli sprawdzić ich:
- spostrzegawczość,
- pamięć,
- zaangażowanie,
- umiejętność liczenia
Zadanie nr 1 – Jest pieczątka
Zadanie nr 2- Gimnastyka do piosenki "Dino, dino"
Zadanie nr 3- Który Dinozaur jest inny? – zaznaczają poprzez przyczepienie klamerki
Zadanie nr 4- Zabawa z wykorzystaniem „Lizaków logopedycznych” –
jajko- przysiad
ślad- tupanie nogami
dinozaur- ryk
Zadanie nr 5- zagadka matematyczna "Policz dinozaury". Dzieci zaznaczają klamerką prawidłowy wynik.
6. Podsumowanie wykonanych zadań.
7. Podział na grupy wg. nazw dinozaurów
a. Wycinanie ogonów dla Dinozaura
b. Zdobywanie pokarmu- sznurek i klamerki - dz. muszą odczepić z 5 m. liny wszystkie klamerki, na których naklejone są liście.
c. Wykopaliska- w pojemnikach ukryte zostały szkielety dinozaurów (wydrukowane i zalaminowane) zostały zasypane kaszą manną, dz. muszą małym pędzelkiem odkryć szkielet, a następnie spróbować dopasować go do figurki dinozaura.
d. Makieta - tworzenie makiety przy pomoc rolek po papierze toaletowym, figurek dinozaurów, piasku kinetycznego, kamieni i muszelek.

7. Podsumowanie i podziękowanie za zajęcia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.