X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44117
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyczne zabawy kosmiczne. Scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
W GRUPIE PRZEDSZKOLNEJ

TEMAT: MATEMATYCZNE ZABAWY KOSMICZNE

GRUPA: 5-6latki

CELE ZAJĘĆ:
a) Ogólne:
 Utrwalanie wybranych pojęć matematycznych
 Rozwijanie umiejętności liczenia na konkretach
 Rozwijanie umiejętności posługiwania się działaniami matematycznymi (dodawanie)
 Rozwijanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi i porządkowymi
 Rozwijanie umiejętności szeregowania wg wielkości
 Utrwalanie znajomości zapisów cyfrowych liczb
 Utrwalenie pojęć związanych z kosmosem.
b) Operacyjne:
Wychowanek:
 Liczy w zakresie 10
 Dodaje na konkretach
 Rozumie zapis działania matematycznego
 Posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
 Układa elementy od najmniejszego do największego i odwrotnie
 Rozpoznaje cyfry
 Zna pojęcia związane z kosmosem

METODY: słowna, oglądowa, działań praktycznych, zabawa ruchowa

FORMY PRACY:
 forma indywidualna, grupowa

POMOCE DYDAKTYCZNE:
 piłka, cyfry i znaki dla każdego dziecka, pakiet papierowych planet dla każdego dziecka, klocki-rakiety jako liczmany dla każdego dziecka, krążki gimnastyczne, znaczki pogodowe

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

CZĘŚĆ I ZAJĘCIA WPROWADZAJĄCE
 Przywitanie się z dziećmi. Wspólne policzenie liczby dzieci obecnych na zajęciach. Policzenie dzieci z grupy starszej i młodszej, porównywanie ich liczby z użyciem określeń „więcej”, „mniej”.
 Powitanie - „Puszczam kulę w krąg niech powróci do mych rąk”. Dzieci podają sobie piłkę w koło, siedząc w kręgu na dywanie. Każde dziecko trzymające piłkę wymyśla słowo-skojarzenie związane z tematem Kosmosu.
CZĘŚĆ II ZAJĘCIA WŁAŚCIWE
 Lądowanie na planecie – zabawa ruchowa. Dzieci przy kosmicznej muzyce poruszają się pomiędzy krążkami –są rakietami kosmicznymi, na przerwę lądują na krążkach-planetach. (dodatkowo nauczyciel określa pozycję w jakiej dziecko ma zatrzymać się na krążku)
 Zadania matematyczne z wykorzystaniem pomocy wykonanych na poprzednich zajęciach(Planety wykonane przez dzieci). Dzieci wykonują polecenia nauczyciela i odpowiadają na stawiane pytania. Po każdym zadaniu wybrane dziecko wykonuje je na tablicy. Dzieci sprawdzają poprawność wykonania przez siebie zadania.
Cz I
Zad. 1. Ułóżcie swoje planety w kolejności w jakiej występują w układzie słonecznym zaczynając od słońca.
Zad. 2. Ponumerujcie planety. Ułóżcie pod nimi cyfry w kolejności od 1 do 8.
Zad. 3. Weźcie do ręki rakietę. Niech rakieta wyląduje na planecie wskazanej przeze mnie. (Nauczyciel wymienia liczbę porządkową planety na której ma wylądować rakieta).
Cz II
Dzieci pozostawiają tylko 2 planety. Szykują klocki - rakiety oraz zestaw cyfr i znaków.
Zad. 4. Na pierwszą planetę przyleciały 2 rakiety. Na drugą jedna. Ile w sumie rakiet znajdowało się na obu planetach? Ułóżcie działanie do tego zadania.
Zad. 5. Na pierwszą planetę przyleciały 3 rakiety. Na drugą dwie. Ile teraz rakiet znajduje się na obu planetach? Ułóżcie działanie do tego zadania.
Zad. 6. Na pierwszą planetę przyleciały 4 rakiety. Na drugą pięć. Ile teraz rakiet znajduje się na obu planetach? Ułóżcie działanie do tego zadania.
Zad 7. Nauczyciel podaje działanie. Zadaniem dzieci jest zilustrować działanie przy pomocy rakiet i podać wynik. Nauczyciel prosi dzieci aby wykonały tyle obrotów ile rakiet jest na pierwszej planecie, tyle podskoków ile rakiet jest na drugiej planecie i tyle przysiadów ile rakiet jest na obu planetach razem.
 L. Mała – większa – największa. Dzieci wybierają z planet najmniejszą i największą planetę, układają wybrane planety na dywanie według wielkości od największej do najmniejszej i odwrotnie.

CZĘŚĆ III ZAJĘCIA KOŃCOWE
 Ufoludki są wśród nas - zabawa słuchowa. Jedno dziecko wychodzi za drzwi sali. Spośród pozostałych, wybierany jest „ufoludek”, który będzie musiał wydawać dźwięki, podczas gdy wszyscy zwiną się w kosmiczne kuleczki na dywanie. Zadaniem dziecka, które powróci zza drzwi, jest odnalezienie ufoludka.
 Podsumowanie zajęć, podziękowanie dzieciom za aktywny udział w zajęciach.
 Ewaluacja: dzieci wybierają znaczek oceniający zajęcia i swoją pracę na nich
(słoneczko, chmurka, chmurka i deszczyk)

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.