X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44040
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Święta tuż, tuż... - zajęcie otwarte z udziałem rodziców

Scenariusz zajęć otwartych z udziałem rodziców – dzieci 3- letnie

Miesiąc realizacji: grudzień

Temat: „Święta tuż, tuż...”

Cele główne:
- wywołanie radosnego nastroju spowodowanego zbliżającymi się świętami i obecnością bliskich osób;
- wzmacnianie wzajemnych relacji w rodzinie opartych na szacunku, akceptacji i miłości;

Cele operacyjne:
Dziecko:
- wymienia skojarzenia związane ze Świętami Bożego Narodzenia;
- rozpoznaje przedmioty po dotyku;
- ćwiczy spostrzegawczość i pamięć;
- utrwala nazwy podstawowych kolorów;
- wykonuje ćwiczenia z profilaktyki logopedycznej;
- wykonuje wspólnie z rodzicami pracę plastyczną;
- śpiewa kolędy;

Rodzice:
- włączają się w działania przedszkola na rzecz rozwoju dziecka;
- podejmują aktywność zabawową wspólnie z dzieckiem;
- integrują się z innymi rodzicami i środowiskiem przedszkolnym;

Metody pracy: słowna, czynna, oglądowa.

Formy pracy: z całą grupą, indywidualna z pomocą rodzica.

Pomoce dydaktyczne:
pudełko - prezent ze „świątecznymi skarbami” (gwiazda, bombki, żłóbek, gałązka świerkowa, aniołek, płyta z kolędami, pierniki...); odtwarzacz CD, CD z muzyką: do zabawy ruchowej,
z kolędami, choinka – narysowana lub naklejona na dużym arkuszu papieru,
kartki w 4 podstawowych kolorach; 2 kartki z Mikołajami (z ćwiczeniami z profilaktyki logopedycznej), kostka sześcienna, szablony bombek, kredki, papier kolorowy, krepina, plastelina, nożyczki, klej; prezenty (drobne upominki dla dzieci i rodziców), mini ankiety dla rodziców do wypełnienia po zajęciach.

Przebieg zajęć

1. Zabawa na powitanie (z zasobów Internetu).
Wszyscy stoją w kole. Nauczyciel wita gości rymowanką. Następnie rodzice i dzieci powtarzają słowa z nauczycielem i wykonują pokazywane przez niego ruchy.
W ten świąteczny czas klaszczą w ręce,
witam wszystkich was. kłaniają się,
Jedną ręką pomachamy, machają jedną ręką,
jednym okiem pomrugamy, puszczają oczka,
i sąsiada przywitamy. podają rękę sąsiadowi stojącemu z jednej i z drugiej strony.

2. Rozmowa – nawiązanie do świąt.
- Czy ktoś z was wie, jak nazywa się miesiąc, który trwa teraz?
- Jakie święta są w grudniu?

3. Zabawa w skojarzenia.
Dzieci siedzą w kole, próbują dokończyć zdanie: Święta Bożego Narodzenia kojarzą mi się z...

4. „Prezent”.
Dzieci siedzą w kole. Prowadząca pokazuje „prezent”, w którym ukryte są świąteczne „skarby”. Pyta dzieci, czy chcą zobaczyć co w nim jest? Dzieci wyjmują po kolei przedmioty
i nazywają je. Następnie wybrane dziecko z zamkniętymi oczami tylko poprzez dotyk próbuje odgadnąć, co trzyma w dłoniach.

5. „A - psik przedmiot znikł”.
Zgadywanie, który z przedmiotów został schowany przez nauczyciela.

6. Zabawa „Łańcuch choinkowy”.
Rodzice i dzieci tworzą łańcuch ze swoich ciał. Podczas muzyki elementy łańcucha rozsypują się po podłodze, gdy muzyka cichnie łańcuch formuje się na nowo.

7. „Zgadnij, co to” – zabawa pobudzająca ciekawość.
N. w tajemnicy przed dziećmi przygotowuje na dużym arkuszu papieru obrazek nieudekorowanej choinki. Obrazek przykryty jest małymi kartonikami. Kolory kartoników odpowiadają czterem kolorom podstawowym (czerwony, zielony, niebieski, żółty). Te kolory umieszczone są także na specjalnie przygotowanej kostce do gry. Na dwóch (wolnych) ściankach kostki umieszczamy postać Mikołaja. Jeden z nich śmieje się wydając odgłos - np. ho, ho, ho, a drugi np. - hi, hi, hi. Przedszkolaki kolejno rzucają kostką. Gdy wypadnie dany kolor, dziecko nazywa go i może zdjąć z dużego obrazka jeden mały kartonik (oczywiście
w danym kolorze). Po wyrzuceniu Mikołaja przedszkolaki nie zdejmują z obrazka żadnej kolorowej kartki, ich zadaniem jest wykonanie danego ćwiczenia z profilaktyki logopedycznej. Dzieci jak najszybciej próbują odgadnąć, co kryje się pod małymi kartonikami. Zabawa kończy się, gdy powiedzą, co przedstawia ukryty obrazek. Po odgadnięciu zagadki przedszkolaki odkrywają cały obrazek.
Nauczyciel po odsłonięciu obrazka, pyta dzieci: Jak myślicie, czy choinka jest wesoła, czy smutna? Przedszkolaki swobodnie wypowiadają się.

8. Ćwiczenie plastyczne „Ubieramy choinkę”.
Dzieci ozdabiają wspólnie z rodzicami kartonowy szablon bombki; podpisują ją swoimi imionami; następnie przypinają swoje „dzieło” na sylwecie choinki.

9. Mini koncert.
Okres świąt to również czas śpiewania kolęd. N. zaprasza wszystkich uczestników spotkania do zaśpiewania kolędy „Przybieżeli do Betlejem pasterze” (z inscenizacją ruchową).

10. Pożegnanie. Prowadząca spotkanie dziękuje wszystkim za wspólną zabawę. Składa życzenia świąteczne.

11. Ewaluacja – dokonana przez dzieci – kciuk w górę – podobało mi się, kciuk w dół – nie podobało mi się; wypełnienie mini ankiety przez rodziców nt. zajęcia.

12. Wręczenie upominków z okazji świąt - rodzicom (zrobionych przez przedszkolaki)
i dzieciom – drobne upominki rzeczowe.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.