X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 44013
Przesłano:
Dział: Przedszkole

R jak rak. Scenariusz zajęć dla kl. 0

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
KLASA 0 B

1.TEMAT DNIA: „R” jak rak

2.ZAPIS W DZIENNIKU:
Oglądanie ilustracji o życiu w wodzie. Pogadanka o zwierzętach żyjących w wodzie i nad wodą. Zapoznanie z rakiem i jego znaczeniem w przyrodzie (korzyści dla środowiska). Zabawy słowami – rymy. Wprowadzenie liter „r, R”. Nauka ich pisania. Rozpoznawanie liter „r, R” w tekście drukowanym.

4.CEL OGÓLNY:

Wprowadzenie litery „r, R” na podstawie wyrazu rak.

5.CELE OPERACYJNE:
uczeń po zajęciach:

- wymieni zbiorniki wodne,
- wymieni zwierzęta żyjące w wodzie i nad wodą,
- wymieni podstawowe informacje na temat raka,
- wyjaśni znaczenie raka w przyrodzie (korzyści dla środowiska),
- ułoży rymy do wyrazu rak,
- dzieli wyrazy na sylaby i głoski, zaznacza miejsce głoski,
- rozpoznaje litery „r, R” drukowane i pisane,
- pisze w liniaturze literę „r, R”,
- wyszukuje litery „r, R” w tekście drukowanym,

6.METODY:

- burza mózgów
- pogadanka
- ćwiczeniowa

7.FORMY:

- zbiorowa
- indywidualna jednolita

8.ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

ilustracje zbiorników wodnych, ilustracje zwierząt do zbiorników wodnych, obrazek przedstawiający raka, kartoniki czerwone i niebieskie, kartoniki z drukowanymi literami „R, A, K”, plansza z literą „r, R” drukowaną i pisaną ( alfabet demonstracyjny), „Nasze ćwiczenia” cz.1, s. 82-83

10.PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Zajęcia w kole na dywanie.

1. Przypomnienie tematu poprzednich zajęć (dzieci opowiadają czego nauczyły się na poprzednich lekcjach).

2. Oglądanie ilustracji o życiu w wodzie.
Nauczyciel pokazuje dzieciom dostępne ilustracje przedstawiające zbiorniki wodne (jezioro, staw, morze, ocean), następnie uczniowie starają się wymienić zwierzęta, które żyją w określonych zbiornikach wodnych oraz zwierzęta, które żyją blisko nich. Nauczyciel rozkłada kilka ilustracji zwierząt (ważka, wieloryb, łabędź, żaba, karp, ośmiornica, mewa, kaczka, meduza) zadaniem dzieci jest przyporządkowanie ich do określonych zbiorników wodnych.
Na koniec nauczyciel pokazuje dzieciom ilustrację raka, pyta się czy wiedzą co to za zwierzę i gdzie żyje.

3. Zapoznanie z rakiem i jego znaczeniem w przyrodzie (korzyści dla środowiska).
Nauczyciel podaje uczniom kilka ważnych informacji na temat raka:
Zwierzę pod ochroną, ciało pokryte pancerzem, oczy umieszczone po bokach głowy, na słupkach, mogą niezależnie od siebie obserwować otoczenie. Szczypce są krótkie, grube, czerwone od spodu. Prowadzi nocny tryb życia. Dzień spędza w ukryciu w wykopanych przez siebie norkach, pod korzeniami drzew lub innymi naturalnymi zagłębieniami. Żyje tylko w czystych wodach, jest wskaźnikiem czystości wód tzw. czyścicielem wód.

4. Zabawy słowami – rymy.
Uczniowie próbują ułożyć rymy do wyrazu rak.

Praca przy stolikach.

5. Wprowadzenie liter „r, R”, zgodnie z tokiem wprowadzania litery.

6. Nauka pisania liter „r, R”.

7. Wykonywanie ćwiczeń w kartach pracy – „Nasze ćwiczenia” cz.1, s. 82-83.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.