X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43974
Przesłano:

Zanim wyrzucisz, pomyśl! Dlaczego warto segregować śmieci? Konspekt z zakresu przyrody w edukacji wczesnoszkolnej - Ekologia

Temat: Zanim wyrzucisz pomyśl! Dlaczego warto segregować śmieci?
Cel główny: Rozwijanie świadomości ekologicznej dzieci.
Cele operacyjne
Uczeń:
• odczytuje podane informacje ze zrozumieniem,
• rozpoznaje różne rodzaje odpadów i odpowiednio je segreguje,
• uzasadnia potrzebę sortowania śmieci,
• ma świadomość przyczyn i skutków takiego postępowania.
Metody i techniki pracy:
• słowna – objaśnienia, rozmowa, instrukcje,
• eksponująca – pokaz,
• burza mózgów,
• praktycznego działania - zadań stawianych do wykonania.
Formy:
• zbiorowa,
• grupowa,
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne: karty pracy, emblematy przedstawiające odpady komunalne i pojemniki na śmieci, plakat z zadaniami „Czas rozpadu odpadów komunalnych”, podkolanówki, trociny, nasiona trawy, plastikowe oczka, gumki recepturki.
Przebieg zajęć:
1. Przypomnienie zasad pracy na zajęciach.
2. Podanie celów lekcji.
3. Do czego ten pojemnik? – ćwiczenia czytania ze zrozumieniem.
Nauczyciel dzieli uczniów na grupy. Każda grupa otrzymuje kartę pracy dotyczącą wybranego pojemnika na śmieci. Zadaniem dzieci jest przeczytanie informacji i odpowiedź na zadane pytania oraz prezentacja całej grupie uzyskanych wiadomości.

4. Co mogę tutaj wrzucić? – zabawa dydaktyczna.
Utworzone grupy otrzymują emblematy przedstawiające śmieci. Ich zadaniem jest wybranie tych, które przedstawiają odpady mogące trafić do ich pojemnika. Po wykonaniu zadania w grupie, dzieci prezentują swoje wyniki na forum klasy. Starają się uzasadnić swój wybór.

5. „Zanim wyrzucisz – pomyśl” – zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel prezentuje dzieciom plakat pt. „Czas rozpadu odpadów komunalnych”. Zadaniem dzieci jest określenie poprzez rozwiązywanie zagadek i zadań matematycznych o jakich odpadach jest mowa i jakiego potrzebują one czasu, aby rozłożyć się w środowisku.

6. „Drugie życie odpadów komunalnych” – zabawa metodą burzy mózgów.
Zadaniem dzieci jest wymyślenie co możemy zrobić z wybranych odpadów komunalnych. Nauczyciel zapisuje zebrane pomysły na przygotowanym plakacie.

7. „Trawiaste ludziki” – praca techniczna wykorzystująca odpady.
Nauczyciel prezentuje dzieciom ozdobę, którą można wykonać ze starych podkolanówek oraz odpadów z obróbki drewna. Dzieci zgodnie z instrukcją nauczyciela wykonują własną ozdobę.
8. Podsumowanie i ewaluacja zajęć – technika zdań niedokończonych.
Najbardziej podobało mi się dzisiaj...........
Dowiedziałem(-łam) się........................
Zapamiętam, że..................................

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.