X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43954
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć muzycznych "Zwierzęta na wsi"

Scenariusz zajęć muzycznych dla 5-latków

Temat zajęć: „Zwierzęta na wsi”

Cele ogólne:
- wprowadzenie nowej piosenki pt. „Zwierzęta hodowlane”
- zapoznanie dzieci z nazwami i cechami charakterystycznymi różnych zwierząt

Cele szczegółowe:
- doskonalenie pamięci muzycznej
- wykonywanie ćwiczeń oddechowych
- rozwijanie koordynacji słuchowo-ruchowej
- doskonalenie słuchu
- rozwijanie koncentracji
- rozpoznawanie różnych instrumentów muzycznych
- kształtowanie poczucia rytmu

Podstawa programowa:
1.5, 3.5, 4.2, 4.5, 4.7, 4.18

Formy:
Podawcza, czynna, słowna, pokaz

Metody:
- indywidualna
- grupowa

Pomoce dydaktyczne:
instrumenty (flet, bębenek, cymbałki, harmonijka, trójkąty itp.), nagrania różnych odgłosów zwierząt, obrazki przedstawiające omawiane zwierzęta. płyty z muzyką relaksacyjną

Przebieg zajęć
1.Powitanie dzieci
Najpierw nauczycielka wraz z dziećmi śpiewa piosenkę.
„Już zajęcia zaczynamy,
wszyscy się witamy.
Każda buzia uśmiechnięta,
nikt już się nie dąsa.
hop i hop i hop i hop tutaj fanie cały rok
nawet kiedy pada deszcz i gdy bardzo zimno jest.
hop i hop i hop i hop tutaj fanie cały rok
nawet kiedy pada deszcz i gdy bardzo zimno jest”.
Następnie wszystkie dzieci witają się między sobą, nauczycielka mówi w jaki sposób np. teraz się witamy – jedną rączkę podajemy a drugą machamy; teraz się witamy – nisko się kłaniamy a nasze rączki na głowie trzymamy.
Jeżeli jest dużo dzieci, to mogą stać w kole i witać się z osobami stojącymi obok, natomiast jeśli dzieci jest mało, to każda osoba wita każdą.
2.Giełda pomysłów: „Zwierzęta”
Nauczycielka opowiada dzieciom o czym będą dzisiejsze zajęcia. Zadaje dzieciom różne pytania np. Jakie znają zwierzęta? Jak one wyglądają? Co jedzą te zwierzątka? Czy mają w domu jakieś zwierzątko? itp.
3.Zabawa słuchowa: „Czyj to głos?”
Dzieci siedzą w kółeczku, nauczycielka odtwarza z płyty różne odgłosy zwierząt, zadaniem dzieci jest odgadnięcie jak nazywa się to zwierzę.

4.„W zagrodzie” – zabawa ruchowa
Dzieci naśladują zachowania różnych zwierząt np. nauczycielka mówi dzieciom, co mają pokazywać, jeśli sami nie potrafią, to wcześniej im demonstruje np. (pokażcie jak dziobią kurki, jak konik grzebie w ziemi, jak chodzą gęsi, jak kogucik stoi na płocie na jednej nodze, jak śpi krówka itp.).

5.Nauka piosenki
Na początku nauczycielka śpiewa dzieciom piosenkę pt. „Zwierzęta hodowlane”
Mam ja na wsi dom bogaty,
gospodarzę sam,
czworonogie i skrzydlate
tam zwierzęta mam!
Mam konie w stajni
krowy w oborze,
świnie w chlewiku,
psy dwa na dworze.
Mój dobytek kwicze, kwacze,
chrumka, muczy, gęga, gdacze!
A ja biegam, karmię, poję,
biedy się nie boję!
Mam ja na wsi dom bogaty,
gospodarzę sam,
czworonogie i skrzydlate
tam zwierzęta mam!
Kury w kurniku,
kaczki w sadzawce,
w szopie indyki,
gęsi na trawce.
Mój dobytek kwicze, kwacze,
chrumka, muczy, gęga, gdacze!
A ja biegam, karmię, poję,
biedy się nie boję!

Następnie dzieci powtarzają po nauczycielu kolejne wersy piosenki i wspólnie ją śpiewają, w trakcie śpiewania dzieci naśladują odgłosy zwierząt.

Rozmowa na temat piosenki:
- O czym jest ta piosenka?
- Jakie zwierzątka w niej występują?
- Jak one wyglądają?
- Jak się zachowują, jakie odgłosy wydają?

6.Dopasuj odpowiednie obrazki
Nauczycielka dzieli uczniów na grupy 4 – osobowe, każda z nich otrzymuje obrazki przedstawiające różne zwierzęta. Następnie nauczycielka razem z dziećmi śpiewa piosenkę, którą dzisiaj poznali, zadaniem dzieci jest wybrać odpowiednie obrazki z tymi zwierzątkami, które występują w piosence i ułożyć je w odpowiedniej kolejności, w jakiej się pojawiają.

7.Zabawa muzyczna: „Zwierzęca orkiestra”
Dzieci pozostają w tych samych grupach, nauczycielka mówi im, jakimi będą zwierzątkami, każda grupa zwierzątek ma przypisany inny instrument:

gr. I – kurki – bębenek
gr. II – koniki – flet
gr. III – gęsi – cymbałki
gr. IV – krówki – trójkąty

Zabawa polega na tym, że wszystkie zwierzątka wychodzą na spacer na łąkę, po usłyszeniu dźwięku danego instrumentu grupa, której przypisany jest instrument, musi wykonać polecenie, które powie pani nauczycielka np. wszystkie zwierzątka maszerują, nagle słychać cymbałki pani mówi zwierzątka odpoczywają pod drzewem i wtedy gęsi powinny rozpoznać, że jest do nich i np. położyć się (nauczycielka jest schowana, żeby dzieci nie widziały, na jakim instrumencie gra).

8.Zakończenie
Na zakończenie zajęć dzieci przypominają sobie piosenkę, jakiej się uczyły. Następnie przy muzyce relaksacyjnej wykonują ćwiczenia oddechowe. Nauczycielka opowiada, że zbliża się już noc i zwierzątka idą do swojej zagrody spać. Po chwili wyciszenia wszyscy się żegnamy:
„Już do domu nadszedł czas, żegnam was, żegnam was,
Dziękuję za miły czas,
Jutro znów spotkamy się, aby wspólnie bawić się”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.