KONSPEKT ZAJĘĆ
Data: 12.12.2017 r.
Krąg tematyczny: Świąteczne nastroje.
Temat zajęć: ABC – dobrego wychowania. 
Czas trwania zajęć: 45 min
Osoba prowadząca: Danuta Dobak
Osoby obserwujące: wicedyrektor 
Klasa: 3G
Cel główny: propagowanie zasad kulturalnego zachowania w sytuacjach dnia codziennego.
Cele szczegółowe:
- kształtowanie zasad dobrego wychowania,
- podkreślenie znaczenia kultury i zasad w zachowaniu oraz zachęcanie do używania zwrotów 
 grzecznościowych,
- kształtowanie wizerunku kulturalnego ucznia w środowisku szkolnym,
- kształtowanie umiejętności współpracy w grupie.
Cele operacyjne: Uczeń: 
- rozumie pojęcie „dobre wychowanie”, 
- potrafi wskazać zasady dobrego zachowania w szkole, 
- zna i stosuje zwroty grzecznościowe,
- wypowiada się posługując się poprawnie językiem ojczystym,
- potrafi współpracować w zespole, 
- potrafi bawić się w grupie.
Metody pracy: 
- słowne: pogadanka, dyskusja, praca z tekstem
- oglądowe: pokaz, obserwacja 
- aktywizujące: burza mózgów, drama
- praktycznego działania
Formy pracy: indywidualna, zespołowa, zbiorowa.
Środki dydaktyczne: karty pracy (ZAŁĄCZNIKI 1-5), Ćwiczenia
Przebieg zajęć: 
1. Powiązanie z wcześniejszą wiedzą i nawiązanie do tematyki zajęć oraz ukierunkowanie uwagi uczniów na osiągnięcie wyznaczonych celów. 
 Dowiecie się za chwilę co będzie tematem dzisiejszego dnia, proszę o skupienie i aktywna prace na lekcjach oraz zapamiętanie jak największej ilości informacji. 
2. Wprowadzenie do lekcji. 
 Słuchanie przez uczniów głośno czytanego tekstu wiersza Jana Brzechwy pt.; „Kwoka” ZAŁACZNIK 1. Rozmowa kierowana na (dywanie):
 - Czego kwoka chciała nauczyć inne zwierzęta?
 - Jakie zwierzęta zaprosiła?
 - Jak powinien zachowywać się gospodarz przyjęcia?
 - Czy kwoka, która była gospodynią przyjęcia była miła dla swoich gości?
 - Jakie rady dalibyście kwoce? 
3. Ustalenie tematu lekcji.
Otóż, tematem dzisiejszej lekcji będzie ABC – dobrego wychowania, aby nigdy nie zdarzyło się wam zachować jak kwoce z wiersza Jana Brzechwy. Z zasadami grzecznościowymi mamy do czynienia w różnych sytuacjach: w szkole, w domu, na ulicy i na podwórku. Powinniśmy zatem wiedzieć jak należy się zachowywać. 
4. Podanie tematu lekcji, zapisanie na tablicy „ABC – dobrego wychowania.” i przepisanie przez uczniów do zeszytów. Wklejenie do zeszytu tekstu wiersza. 
5. Podanie celów lekcji i zawieszenie na tablicy „NACOBEZU”
 Na dzisiejszej lekcji:
- zapamiętacie najważniejsze słowa grzecznościowe,
- będziecie umieli je stosować,
- będziecie zgodnie współpracować w zespole
 . . . co oznacza, że po dzisiejszej lekcji”: 
- używam słów: (DZIEŃ DOBRY, DOWIDZENIA, PROSZĘ, DZIĘKUJĘ PRZEPRASZAM),
- wiem kiedy używać zwrotów grzecznościowych,
- potrafię współpracować w zespole
6. Uzupełnianie tekstu z lukami. Praca indywidualna ZAŁĄCZNIK 2:
 Kiedyś potrącił Andrzej Tomasza, ale powiedział zaraz ... PRZEPRASZAM
 Kiedy Markowi książkę dał wujek, Marek powiedział grzecznie ... DZIĘKUJĘ
 Ala o zeszyt prosiła Zosię. Zosia podając rzekła jej ... PROSZĘ
 Rano, by humor każdy miał dobry, mówię z uśmiechem pani . . . . DZIEŃ DOBRY
 Po lekcjach mijając pana Henia, mówię uprzejmie mu . . . DOWIDZENIA 
7. Odczytanie uzupełnionych zdań. Czyta jedna osoba, kończy cała klasa. 
8. Zabawa edukacyjna. 
„ELEGANCKIE I NIEELEGANCKIE GESTY I CZYNNOŚCI”. Jeśli zachowanie jest grzeczne dzieci biją brawo, jeśli nie, zakrywają dłońmi twarz ze wstydu i kręcą głową z dezaprobatą. (ZAŁĄCZNIK 3).
9. Drama – zastosowanie zwrotów grzecznościowych w sytuacjach codziennych. Dzieci dzielą się na 5 grup. Grupy wybierają liderzy. Każda grupa otrzymuje „kluczyk z magicznym słowem” (ZAŁĄCZNIK 4) i przygotowuje scenkę z wykorzystaniem tego słowa. 
10. Podsumowanie i ewaluacja zajęć przez rundę zdań niedokończonych.
- Pamiętam o używaniu magicznych słów . . . 
- Gdy rano wchodzę do szkoły, mówię . . .
- Gdy będę miły/a dla innych, to . . .
- Człowiek dobrze wychowany, to inaczej człowiek . . .
 11. Podziękowanie za aktywną pracę i nagrodzenie wszystkich uczniów dyplomami „Mistrza dobrych manier” (ZAŁĄCZNIK 5). Wyróżnienie uczniów szczególnie aktywnych punktami zgodnie z Klasowym Systemem Motywacyjnym. 
12. Zadanie domowe. 
Utrwalenie wiedzy zdobytej na lekcji. Polecenie wykonania zadania w Ćwiczeniach str. 91 (uzupełnienie tekstu z lukami) i nauka pięknego czytania wiersza „Kwoka” w ramach zadania domowego. 
13. Zakończenie zajęć. 
 przygotowała
 Danuta Dobak 
 04.12.2017 r. 
........................................
DYPLOM 
ZA AKTYWNY UDZIAŁ 
W LEKCJI
 „ABC – dobrego wychowania”
Przepraszam, dziękuję, proszę - te słowa codziennie na ustach noszę.
Wychowawczyni: 
 Danuta Dobak 
Rokietnica, 12 grudnia 2017 r.
