X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4378
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pisanki, pisanki - scenariusz zajęć w grupie dzieci 4- i 5- letnich

Temat kompleksowy: Święta Wielkanocne
Temat dnia: „Pisanki, pisanki”

Cel hospitacji:
Sposób organizacji zajęć dobór metod i zadań ułatwiających dzieciom skupienie uwagi
i zapamiętywanie.

Cel poznawczy:
Zapoznanie z niektórymi tradycjami Świąt Wielkanocnych (malowanie jaj, święcenie pokarmów).
Cel kształcący:
Kształtowanie umiejętności zapamiętywania i skupiania uwagi.
Cel wychowawczy:
Wdrażanie do współdziałania i współpracy podczas działań w grupie.

Cele operacyjne dziecko:
- potrafi jednocześnie śpiewać oraz pokazywać gestem słowa piosenki,
- wypowiada się poprawnie pod względem gramatycznym,
- charakteryzuje wybrane ilustracje, układa je w porządku chronologicznym,
- zna tradycję malowania jajek,
- bierze udział w opowieści ruchowej – potrafi w odwrotnej kolejności przypomnieć wydarzenia,
- potrafi samodzielnie lub z pomocą odnaleźć kopertę ze swoim imieniem i nazwiskiem,
- nazywa kolory,
- przelicza do 5,
- potrafi odtworzyć rytm kilku elementowy (2-4 elementów),
- bierze udział w zabawach ruchowych – prawidłowo wypowiada głoski „pi” oraz „ko”,
- uważnie słucha piosenki, potrafi ułożyć pisanki według treści utworu,
- bierze udział w zajęciach plastycznych – wykonuje polecenia nauczycielki,
- prawidłowo używa przyborów plastycznych – nożyczki, pędzle, kredki,
- współdziała w zespole,
- sprząta miejsce pracy,

Metody:
- czynna,
- słowna,
- oglądowa,

Formy:
- indywidualna,
- zespołowa,
- grupowa,

Środki dydaktyczne:
Kolorowe ilustracje do historyjki o Króliczku, koperta dla każdego dziecka, sylwety jajek dla każdego dziecka (z kogucikiem, słoneczkiem, tańczącą parą, gwiazdkami, kwiatkami), nagranie piosenki „Pisanki, pisanki”, kolorowe okręgi, szarfy, sylwety pisanek, jajek i koszyczka, nożyczki, pędzle, farby, bibuła, papier kolorowy,

Przebieg zajęć:

1. Powitanie w kręgu – wspólny śpiew wraz z pokazywaniem słów „Idzie wiosna”.
2. Krótka pogadanka na temat nadchodzących Świąt Wielkanocnych odnosząca się w najbliższą sferę dziecka. Układanie w odpowiedniej kolejności historyjki obrazkowej „Przygody króliczka” – malowanie jajek, wypadek króliczka. Próba charakterystyki poszczególnych ilustracji – wiązanie przygód w jedną całość.
3. Opowieść ruchowa na podstawie przygód Królika – dzieci słuchając opowieści nauczycielki wykonują kolejne polecenia. Po zakończeniu historii N prosi aby dzieci pomogły jej wrócić do początku historii – układanie zdarzeń w odwrotnej kolejności.
4. Czytanie globalne swoich imion i nazwisk – z pomocą nauczycielki dzieci wyszukują kopert ze swoimi imionami i nazwiskami. Otwieranie kopert przeliczanie elementów w kopertach – nazywanie ilustracji oraz kształtów, które im przypominają. (jajka).
5. Układanie rytmów – pamięć wzrokowa z 2 elementów – wzrost trudności do 4 elementów – za każdym razem nauczycielka układając rytm prosi dzieci aby wykonały jedną z czynności:
- przecieranie oczu,
- robienie lornetki,
- robienie zdjęcia,
- wytrzeszczanie oczu,
Po ułożeniu rytmu N zasłania kartką rytmy i prosi o ułożenie w odpowiedniej kolejności – następnie sprawdza czy każde dziecko wykonało zadanie prawidłowo – w przypadku błędu daje jeszcze jedną szansę.
Jeżeli dzieci będzie mało na zajęciach zamiast zasłaniania wzoru kartką dzieci będą przechodziły za teatrzyk i tam sprawdzały wzór do ułożenia.
6. Układanie rytmów – pamięć słuchowa – dzieci w ramach relaksu słuchają piosenki „Pisanki, pisanki” – zostają poproszone aby w trakcie trwania utworu zwróciły uwagę na kolejność pojawiających się tam pisanek i w miarę możliwości ułożenia ich w takiej samej kolejności. Sprawdzenie jeżeli są problemy N śpiewa i kolejno wskazuje na plcach prawidłową kolejność.
7. Zabawa ruchowa „Kury i pisklęta” – dzieci dobierają się w pary i tak zapamiętane dzielą się między sobą na kury i pisklęta – kury siedzą na grzędach, a pisklęta biegają po podwórku wołając „pi, pi, pi” – na sygnał nauczycielki kury wołają swe dzieci głośnym „ko, ko, ko” – zadaniem piskląt jest powrócenie do swojej mamy, po powtórzeniu zamiana ról.
8. Praca plastyczna „Koszyk wielkanocny” – w grupach – dzieci zostają podzielone na grupy w trybie losowania kolorowych karteczek. Podział na grupy:
I – dekorowanie koszyka – technika collage – dzieci mają do wyboru różne materiały – bibuła, papier kolorowy, kredki, farby itp. Dokonując wyboru w grupie dekorują koszyk wg własnego pomysłu.
II – dekorowanie jajek – technika collage j.w.
III – dekorowanie sylwet królika oraz kurczaczka j.w.

9. Wspólne sprzątanie miejsca pracy – ewaluacja zajęć – określanie smutną lub wesołą tw

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.