X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43757
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ahoj przygodo! Scenariusz zajęcia

Temat: Ahoj przygodo!

Forma: Zajęcia z całą grupą

Metody: czynna, słowna, zadań stawianych dziecku

Pomoce: stroje gimnastyczne, koła w kolorze czerwonym i zielonym, tunele, woreczki, obręcze, muzyka relaksacyjna z płyty CD.

Cele ogólne:

Fizyczny obszar rozwoju dziecka:
• uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych,
naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne,
skoczne, z czworakowaniem, rzutne;
• wykonuje podstawowe ćwiczenia kształtujące nawyk utrzymania prawidłowej
postawy ciała;

Cele szczegółowe:

Dziecko:

• kształtuje nawyk utrzymania prawidłowej postawy ciała;
• nabiera świadomości przestrzeni i działania w niej;
• wzmacnia poczucie bezpieczeństwa fizycznego i emocjonalnego;
• uczy się zespołowego podejścia do rozwiązywania stawianych przed nim zadań.

Przebieg zajęcia:

1. Powitanie w kole. Sprawdzenie ubioru. Korekcja postawy przez N (nogi razem, „brzuch wciągnięty”, plecy proste, głowa wyciągnięta).

Rozgrzewka:

Dzieci swobodnie chodzą/ biegają/ skaczą po sali na sygnał dźwiękowy muszą przyjąć dowolną postawę ciała stając tyłem do N.

Dzieci łączą się w pary. N dzieli je na dwie drużyny – czerwonych i zielonych – naklejając kółka w odpowiednim kolorze. Dzieci poruszają się po sali w podany przez N sposób, na sygnał dźwiękowy muszą połączyć się w różnokolorowe pary i utworzyć figurę opisaną przez N np.:

• podłogi dotykają dwie ręce i trzy nogi,
• podłogi dotykają cztery ręce i dwie nogi,
• podłogi dotykają trzy ręce i cztery nogi.

Zajęcia główne:

1. Wyruszamy – Herszt piratów zbiera załogę na wyprawę. Piraci przed wypłynięciem
w morze wykrzykują swój piracki okrzyk – Ahoj przygodo!

2. Statek piracki – Piraci wypływają na wzburzone morze, fale unoszą statek. Dzieci w siadzie
skrzyżnym, plecy wyprostowane, naśladują statek płynący po falach. Wykonują skłony tułowia w prawą i w lewą stronę. Ramiona wyprostowane, uniesione w bok, podczas skłonów dotykają podłogi. Sztorm cichnie i można podpłynąć używając wioseł – dzieci wykonują ruchy naprzemienne naśladując odpychanie wiosłem po obu stronach.

3. Ziemia na horyzoncie – Piracka załoga pragnie zejść na ląd, ale nigdzie nie widać brzegu. Dzieci w leżeniu przodem, głowa oparta o dłonie ułożone na podłodze. Na hasło: „Ziemia na horyzoncie” piraci wypatrują lądu przez lornetki utworzone z dłoni. Głowę i łokcie unoszą nad podłogę. Po chwili wracają do pozycji wyjściowej.

4. Bezludna wyspa – Piraci dopływają do przybrzeżnych skał, muszą przejść przez kamienny wąwóz, aby dostać się na ląd. Dzieci oznaczone na czerwono przyjmują pozycję w siadzie podpartym tworząc gorące kamienie. Drużyna dzieci oznaczonych kolorem zielonym chodzi swobodnie po sali na czworakach tak, aby nie dotknąć kamieni i nie poparzyć się. Po chwili następuje zamiana ról.

5. Tajemnicze jaskinie – Piraci poznają nieodkryte dotąd miejsca, przemierzają zakamarki ciemnej, ciasnej jaskini. Dzieci podzielone na dwie drużyny przechodzą przez tunele.

6. Skarb piratów – Piraci chcą odnaleźć skarb i jak najszybciej przenieść go na statek. Dzieci podzielone na drużyny – czerwonych i zielonych, stoją w dwóch szeregach jeden za drugim. Przed każdą z drużyn znajduje się skarb – woreczki. Zadaniem drużyn jest jak najszybsze przekazanie woreczków pojedynczo na koniec do przygotowanej obręczy podając je z rąk do rąk w tunelu utworzonym z rozstawionych nóg.

7. Smok – Piraci ukradli skarb i obudzili tym samym uśpionego smoka. Chcą uciec z wyspy
i dostać się na statek. Drużyna zielonych stoi w rozsypce w pozycji na baczność tworząc drzewa, czerwoni poruszają się pomiędzy drzewami w sposób podany przez N. Na sygnał dźwiękowy muszą schować się za drzewami, aby ukryć się przed smokiem stając do siebie plecami. Po wykonaniu zadania przez czerwonych następuje zamiana ról.

Sposoby poruszania się:
• bieg na palcach
• podskoki obunóż
• czworakowanie
• pajączki

8. Ahoj przygodo! Piraci dotarli na statek, ale okazało się, że ten wpadł na skały i został uszkodzony. Piraci muszą wsiąść do szalup ratunkowych. Dzieci łączą się w pary o różnym kolorze i tworzą łódki. Chwytają się za ręce i przeciągają.

Zakończenie

Piraci dopłynęli do domu. Byli bardzo zmęczeni po wyprawie, położyli się na plaży, aby odpocząć. Dzieci leżąc, słuchają muzyki relaksacyjnej.

N. dziękuje dzieciom za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.