X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43745
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Łap formę na wiosnę. Zabawy matematyczne. Scenariusz zajęcia koleżeńskiego

Łap formę na wiosnę.

Temat: Zabawy matematyczne.

Cel główny:
• liczenie w zakresie 6.

Cele szczegółowe:
• uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych, naśladowczych, z przyborami lub bez nich; wykonuje różne formy ruchu: bieżne, skoczne, z czworakowaniem, rzutne (I.5),
• szanuje emocje swoje i innych osób (II.2),
• odczuwa i wyjaśnia swoją przynależność do grupy przedszkolnej, grupy chłopców, grupy dziewczynek itp. (III.2),
• wyjaśnia sposób powstania wykreślonych, narysowanych lub zapisanych kształtów (IV.8),
• przelicza elementy zbiorów w czasie zabawy, prac porządkowych, ćwiczeń i wykonywania innych czynności, posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi, wykonuje dodawanie i odejmowanie w sytuacji użytkowej, liczy obiekty, odróżnia liczenie błędne od poprawnego (IV.15).

Pomoce:
• naklejki w czterech kolorach, plastikowe piłeczki w czterech kolorach, cztery pojemniki, kolorowe piłki papierowe - 10 dla każdego dziecka, CD z piosenką, kartki A4 z konturem domku, ołówki, kredki, instrukcja dyktanda rysunkoweg.

Przebieg zajęć:

1. Zabawa ruchowa na powitanie „ Gimnastyka”.
Przyszła do nas nowa pora roku - wiosna, ale cały czas zastanawia się czy powinna z nami zostać. Słyszałam, że wiosna lubi zabawy matematyczne. Aby przekonać ją by u nas została, pokażemy jej kilka takich zabaw. Myślę że, spodobają się wiośnie i zagości u nas na dobre.

2. „Znajdź piłki”. Dzieci podzielone na cztery zespoły po 4, 5 osób. Zadaniem każdej grupy jest znalezienie schowanych w sali piłek w kolorze zespołu, w określonym czasie i włożenie ich do pojemnika. Po powrocie dzieci liczą i porównują, który zespół znalazł więcej piłek, a który mniej.

3. „Piłka na boisku”. W piórnikach dzieci są różnokolorowe piłki. Każde dziecko odlicza dla siebie 6 piłek i kładzie przed sobą na podkładce. Nauczyciel układa zadania a dzieci ilustrują je za pomocą liczmanów.
• Na boisku leżały trzy piłki (dzieci układają trzy piłki). Potem ktoś zostawił jeszcze jedną (dosuwają jedną piłkę). Ile piłek leży na boisku?
• Na boisku chłopcy zostawili 6 piłek ( dzieci układają sześć piłek). Trzy piłki zabrał Karol (odsuwają trzy piłki). Ile piłek pozostało?
• Dziewczynki przyszły z piłkami na boisko. Dziewczynek było 5 ( dzieci układają 5 piłek). Ile piłek przyniosły dziewczynki? Kasia i Ania poszły do domu. Ile piłek jest teraz na boisku? ( odsuwają dwie piłki i liczą). Chętne dziecko układa zadanie, a pozostałe je rozwiązują.
4. Zabawa ruchowa „ To taka gra”. Dzieci śpiewają tekst zabawy: To taka gra, zrób to co ja. Nauczyciel wybiera jeden z obrazków przedstawiających dyscypliny sportowe, zadaniem dzieci jest naśladowanie, co sportowiec w danej dyscyplinie robi. Następnie nauczyciel wybiera chętne dziecko, które wybierze inną dyscyplinę i pokaże ze wszystkimi.

5. „Obrazek dla Wiosny”. Dyktando rysunkowe. Każde dziecko otrzymuje kartkę z konturem domku na dole kartki oraz ołówek. W kopercie jest instrukcja, co i gdzie należy narysować na kartce.
Instrukcja:
1. na dole kartki jest domek, dorysuj okno i drzwi
2. po lewej stronie domu narysuj płotek
3. po prawej stronie domu narysuj drzewo
4. nad domkiem narysuj słońce
5. pokoloruj rysunek dla wiosny
Dzieci po wykonaniu zadania kolorują obrazki dla wiosny.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.