X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43687
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Polskie krajobrazy. Scenariusz zajęć otwartych

Scenariusz zajęć otwartych

Temat zajęcia: Polskie krajobrazy
Cele ogólne:
 utrwalanie znajomości: mapy Polski, hymnu, flagi, godła,
 odczytywanie, rozumienie symboli i znaków,
 doskonalenie umiejętności określania kierunków,
 doskonalenie umiejętności społecznych i kompetencji miękkich.
Cele operacyjne:
 wypowiada się na temat: mapy, flagi i hymnu Polski i hymnu Unii Europejskiej,
 dostrzega różnice w kolorach zawartych na mapie Polski,
 przyporządkowuje ilustracje do poszczególnych regionów w Polski,
 wskazuje postaci charakterystyczne dla Polski i świata,
 określa położenie przedmiotu przy pomocy jego współrzędnych,
 poprawnie programuje drogę,
 współpracuje w zespole.
Metody pracy:
 oparte na aktywności dzieci: oglądowa, własnych doświadczeń, żywego słowa (odpowiedzi dzieci na pytania), burza mózgów, śpiew, aktywność ruchowa,
 oparte na aktywności nauczyciela- żywego słowa, stawianie pytań, śpiew, pochwała.
Formy organizacji: indywidualna, grupowa.
Środki dydaktyczne:
Zadanie 1: mapa Polski, flaga Polski, globus, flaga Unii Europejskiej, Hymn Unii Europejskiej
Zadanie 2: podpisy na tablicę: góry, morze, rzeki, lasy.
Zadanie 3: widokówki przedstawiające polskie krajobrazy: góry, jeziora, morze, lasy.
Zadanie 4: 2 obręcze koła hola hop, napisy: Świat, Polska, pudło tajemnic, ilustracje:
Roberta Lewandowskiego, piłki, fortepianu, Fryderyka Chopina, Piramidy w Egipcie, wieży Eiffla, Disneylandu, Świnki Pepy, Psiego Patrolu, tekst piosenki „Zebrał cudną Jaś kapelę”
Sława Bolesław Eulenfeld, muzyka Franciszek Barański.
Zadanie 5: 4 plansze przedstawiające kontury mapy Polski, karteczki w czterech kolorach (czerwony, żółty, zielony, niebieski) dla każdej grupy, wstążka w niebieskim kolorze - dla każdej grypy.
Zadanie 6: 4 plansze przedstawiające mapę Polski na tle szachownicy, kartoniki w kolorach: (białym, czerwony, niebieskim), ilustracje i strzałki do kodowania.

Przebieg:

1. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat Polski i jej położenia geograficznego, na podstawie: mapy Polski, globusa, flagi Polski, flagi Unii Europejskiej
Przykładowe pytania nauczyciela jako źródło inspiracji do dyskusji
 Jakie państwo przedstawione jest na mapie ?
 Jakie kolory są na mapie?
 Co oznaczają poszczególne kolory ?
 Jakie są inne oznaki naszej państwowości? Np. hymn.
 Dlaczego stoimy podczas słuchania hymnu?
 Kiedy najczęściej słyszymy hymn?
 Czym jest Unia Europejska?
 Jak wygląda flaga Unii Europejskiej?
 Jak brzmi hymn Unii Europejskiej?
2.Kontynuacja dyskusji przy mapie Polski- dzieci próbują wskazać na mapie góry, morze, rzeki, lasy; przyporządkowanie podpisów do wskazanych elementów. Omówienie tych miejsc, pod względem krajobrazu ze szczególnym zwróceniem uwagi na kolory.
3. Zabawa dydaktyczna „Nasza mapa”- dzieci przyczepiają na mapie Polski w odpowiednich miejscach widokówki przedstawiające polskie krajobrazy: góry, jeziora, morze, lasy.
4. Co kojarzy nam się z Polską? – ćwiczenia klasyfikacyjne.
Nauczyciel układa na dywanie dwie obręcze. W jednej umieszcza kartonik z napisem ŚWIAT, a w drugiej – z napisem POLSKA. Z pudła tajemnic dzieci losują różne ilustracje; mówią, co się na nich znajduje, i jeśli jest na nim przedstawiony obiekt charakterystyczny dla Polski, wówczas umieszczają go w obręczy z napisem POLSKA. Jeśli obrazki pasują bardziej do zbioru ŚWIAT, wówczas wkładają je do właściwej obręczy. Dzieci przeliczają elementy w obręczach.
Polska: Lewandowski – jego zdjęcie , Chopin zdjęcie fortepianu - zaśpiewamy piosenkę zebrał cudną Jaś kapelę z pokazywaniem z improwizowaniem gry na instrumentach.
Świat: zdjęcie piramidy w Egipcie, wieża Eiffla, Disneyland, Świnka pepa, Psi Patrol,
I. Zebrał cudną Jaś kapelę,
Jakich w świecie jest niewiele.
Są tam skrzypce, są tam basy,
Cóż to będą z hałasy!
Ref. Dylu, dylu na badylu,
Firli, firli, plum, plum
Fiku-miku na patyku,
Trarararara, bum, bum, bum!
II. Na skrzypeczkach Jaś przygrywa,
Nowych gości wciąż przybywa.
Na fujarce i na basach
Przygrywają jak na wczasach.
Ref. Dylu, dylu na badylu,
Firli, firli, plum, plum
Fiku-miku na patyku,
Trarararara, bum, bum, bum!
5. Budujemy mapę krajobrazową Polski
 nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy
 zadaniem każdej grupy jest zbudowanie mapy krajobrazowej Polski z otrzymanych od nauczyciela następujących elementów: plansza przedstawiająca kontury mapy Polski, karteczki w czterech kolorach (czerwony, żółty, zielony, niebieski), wstążka w niebieskim kolorze.
6. Co gdzie jest na mapie Polski –wprowadzenie do programowania
 nauczyciel dzieli dzieci na 4 grupy
 zadaniem każdej grupy jest ułożenie kwadratów we właściwym okienku zgodnie z kodem podanym przez nauczyciela. Część I zadania: programujemy trasę Wisły, część 2 zadania: programujemy mapę Polski.
7. Polonez -wspólny taniec z rodzicami. F. Chopin napisał poloneza, my teraz na jego pamiątkę zatańczymy go wspólnie z rodzicami.

Opracowanie
Agata Draszkiewicz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.