X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4360
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Matematyczne wyzwania

SCENARIUSZ ZAJĘĆ.

Grupa wiekowa: 6-latki
Miejsce pracy: Przedszkole Samorządowe w Śmiglu
Data: 12.05. 09 r.
Prowadzący: Ewa Nowak
Temat tygodnia: A dookoła wiosna.
Temat zajęcia: Matematyczne wyzwania.

Zagadnienie programowe: umiejętne wyznaczanie wyniku dodawanie i odejmowania.

Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10,
- wskazanie na rolę owadów w przyrodzie.

Cele operacyjne:
Dziecko:
- zna liczby 0 - 10,
- dodaje i odejmuje w zakresie 0 - 10,
- układa działania matematyczne i je rozwiązuje,
- rozpoznaje i nazywa owady,
- wie jak współpracować we zespole,
- koncentruje się na wykonywanym zadaniu,
- doprowadza do końca rozpoczęte działanie.

Metody:
- słowne – polecenia, objaśnienia,
- oglądowe – pokaz, obserwacja,
- czynne – zadań stawianych do wykonania,

Formy: -grupowa, zespołowa, indywidualna,

Środki dydaktyczne:
plakietki z cyframi 0 – 10 i znakami matematycznymi, kostki do gry, liczmany –patyczki,sylwety motyli, sylwety tulipanów, sylwety wybranych owadów (biedronka, osa, mrówka, pasikonik, komar), karty pracy, sylweta pani Wiosny, medale mistrzów liczenia.

Przebieg:
1.Przywitanie – „Wszyscy są witam Was, na zabawę już czas. Jestem Ja jesteś Ty raz,dwa, trzy....”
Dzieci podają sobie w kręgu motylka mówiąc: „To jest cytrynek, a ja mam na imię np. Ola i czuję się.................."

2. Zabawa „Zgadnij o jakiej liczbie pomyślałam”.
Dzieci układają rozrzucone liczby od najmniejszej do największej jej wartości ( 1 - 10 ).
Dzieci odgadują liczbę o której pomyślał nauczyciel ( nauczyciel naprowadza mówiąc: za dużo, za mało, tak to jest ta liczba ).
Następnie chętne dziecko wybiera liczbę i naprowadzają wspólnie z nauczycielem pozostałe dzieci.

3. „Sprawnie liczę”.
– przeliczanie patyczków poprzez dokładanie (dodawanie ) np. Masz 2 patyczki dołóż jeszcze 3.Ile masz razem? Dołóż jeszcze 2. Ile jest teraz?
- chowanie patyczków za siebie (odejmowanie) np. Masz 7 patyczków schowaj 3 za siebie. Ile
ci zostało? Schowaj 2 patyczki. Ile masz teraz? Schowaj jeszcze 1. Ile ci zostało?

4. Zabawa ruchowa „Owady na łące”.
Nazywanie owadów i wskazanie na ich rolę w przyrodzie.
Rozłożenie obręczy na dywanie. Przed każdą obręczą znajduje się sylweta owada i liczba.
Na hasło „Owady na łąkę” – wszystkie dzieci naśladują wybrane owady. Na hasło: „Owady do
kryjówek” – dzieci biegną do „kryjówek”, w których może przebywać tyle owadów, ile wskazuje liczba znajdująca się przed obręczą. Każde dziecko „owad” znajduje miejsce dla siebie.

5.Kłopoty Pani Wiosny.
Pani Wiosna nie mogła sobie poradzić z liczeniem kwiatów oraz motyli i prosi dzieci, żeby
pomogły jej liczyć.

W ogrodzie zakwitły 4 czerwone tulipany. Potem zakwitły jeszcze 2 żółte tulipany. Ile zakwitło wszystkich tulipanów ?
Układnie działania matematycznego i jego odczytanie:

4 + 2 = 6

Na łące fruwało 5 motyli. Odfrunęły 3 motyle. Ile motyli zostało na łące?
Układnie działania matematycznego i jego odczytanie:

5 – 3 = 2

6.Zabawa ruchowa „Gimnastyka”
„1, 2, 3, 4 skłon i przysiad, skok i siad dziś w przedszkolu gimnastyka każdy biegnie rad.
Rozciągniemy wszystkie mięśnie, przeciągniemy stawy aby dalej iść z ochotą do wspólnej zabawy. 1,2,3 ćwiczę Ja ćwicz i Ty.

7. Zabawa „Ile oczek?”
Podzielenie dzieci na 4 zespoły poprzez przeliczanie od 1 do 4.

Nauczyciel rzuca dwoma kostkami do gry. Dzieci w zespołach dodają ilości wyrzuconych oczek. Układają działanie matematyczne, rozwiązują i je odczytują.

Ponownie nauczyciel rzuca dwiema kostkami i dzieci w zespołach od większej liczby oczek odejmują mniejszą liczbę oczek. Układają działanie matematyczne, rozwiązują je i odczytują.

8. Karta pracy „Sprawnie rachuję”.

Obliczanie działań matematycznych na dodawanie i odejmowanie oraz łączenie wyniku za pomocą strzałki z odpowiednią liczbą (kolorowanie i skreślanie odpowiedniej ilość kół ).

•Wykonywanie dodawanie na motylu. Łączenie wyniku z odpowiednią liczbą na osi liczbowej.

9. Otrzymanie medali mistrzów liczenia.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.