X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43583
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kłopoty sowy. Różne formy ekspresji w oparciu o opowiadanie nauczycielki

Temat: Różne formy ekspresji w oparciu o opowiadanie nauczycielki ,,Kłopoty sowy”
Cele :
– zapoznanie dzieci ze wyglądem środowiska czystego i zanieczyszczonego
- kształcenie umiejętności segregowania odpadów do odpowiednich pojemników
- kształcenie procesów myślowych podczas rozwiązywania zagadek
- kształcenie analizy sylabowej wyrazów
-kształtowanie przyjaznej postawy wobec przyrody, dostrzeganie jej piękna
- wdrażanie dziecka do zachowań i reguł przyjętych w grupie podczas rozmowy – zgłaszanie się i cierpliwe czekanie na udzielenie głosu
Metody nauczania wg M. Kwiatkowskiej:
- słowne: opowiadanie, rozmowa, instrukcja
- percepcyjne: obserwacja, pokaz
- czynne: zadań stawianych do wykonania
Formy organizacyjne pracy:
- zbiorowa i indywidualna jednolite
Pomoce dydaktyczne:
Maskotka sowa, opowiadanie w formie listu, laptop z prezentacją multimedialną, listki
z zadaniami, obrazki do zagadek ,koperta z listem, pojemniki w 3 kolorach ,różnego rodzaju odpady(papier, plastik, szkło)

Przebieg zajęć:
I. Poznanie bohatera zajęć- Eko-sowy
Dzień dobry dzieci!!Czy wiecie kim jestem?............
Mówią na mnie Eko-sowa. Zobaczcie jaka jestem zielona! Zielony, to mój ulubiony kolor. A wiecie dlaczego?
Bo ja bardzo lubię przyrodę i o nią dbam. Niestety nie wszyscy robią tak jak ja. Zobaczcie co znalazłam w moim lesie. Pełny worek wyrzuconych odpadów i list. To list do Was.
Wprowadzenie do tematu zajęć –czytanie przez nauczycielkę listu
Kochane dzieci !!!
Chociaż rozpoczęła się wiosna i wszystko budzi się do życia ja jestem coraz bardziej chora. Wszędzie ludzie zostawiają dużo śmieci ,zatruwają powietrze i wodę .Bardzo się tym martwię .Co się ze mną stanie gdy będą tak robić dalej. Mam nadzieję, że dzieci z Przedszkola w Wasilkowie pomogą to zmienić? Pomożecie? Aby wam to ułatwić przygotowałam dla was specjalne zadania.
Pozdrawiam Was -Wasza planeta Ziemia.
Rozmowa na temat opowiadania:
- Kto przyniósł dla was list?
- A kto go napisał ?
-Dlaczego ziemia była smutna?
II. Działania dzieci:
Sowa zaprasza dzieci do wykonania zadań.

Zadanie 1:
Oglądanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej zanieczyszczone i czyste środowisko.
Po obejrzeniu prezentacji nauczycielka pyta dzieci:
Powiedzcie w jakim chcielibyście żyć w środowisku ?Czystym czy zanieczyszczonym? I dlaczego?
Zadanie 2:
Zabawa ,,Segregowanie odpadów” do odpowiednich pojemników ( niebieski-papier, żółty-plastik, zielony-szkło)
Nauczycielka prosi dzieci aby przypomniały do jakich pojemników wrzucamy śmieci. Następnie wysypuje je z worka
i prosi dzieci po kolei o wybranie 1 rzeczy i wrzucenie do odpowiedniego pojemnika.

Zadanie 3:
Zabawa orientacyjno - porządkowa „ Słońce i deszcz” nauczycielka gra na trójkącie ,na przerwę pokazuje obrazek ,,słońca” dzieci się zatrzymują ,podnoszą ręce do góry i naśladują poruszają palcami jak promyki słońca, gdy zobaczą chmurę
z deszczem-stukają palcami o podłogę

Zadanie 4:
Nauczycielka czyta zagadki ,wybrane dziecko podaje odpowiedź, szuka odpowiedniej ilustracji, którą pokazuje, następnie wszystkie dzieci dzielą ten wyraz na sylaby i wyklaskują.
1.Stoją głodne i czekają
na ulicy i na skwerku:
na patyczki od lizaków
i papierki od cukierków.( kosz)
2.Latem kąpią się w niej dzieci,
zimą gładką taflą świeci. (rzeka)

3.Ma koronę, królem nie jest,
Umie szumieć, gdy wiatr wieje.
Ma zieloną barwę latem,
Lecz przed zima zrzuca szatę. ( drzewo)

4.Wiosną na drzewie się zieleni,
Ale opada na jesieni. (liść)
5.Z dachu domu wystaje,
z niego czarny dym płynie.
Wszyscy dobrze wiedzą,
że mowa o ... . (komin)
6. Płynie po niebie,
znasz ją i wiesz,
że gdy jest ciemna,
może być deszcz. (chmura)

Zadanie 5:
,,Prawda czy fałsz”. Nauczycielka mówi: gdy zdanie jest prawdziwe to zaklaszczcie w ręce, jeśli zdanie jest fałszywe –połóżcie je na kolana

W lesie możemy głośno krzyczeć, śmiecić i hałasować .
Przyjaciel przyrody nie łamie drzew i krzewów.
Śmiecie wyrzucamy w lesie albo gdzie chcemy.
Rośliny do wzrostu potrzebują wody, światła, ciepła i ziemi

III. Ewaluacja zajęć:

Na zakończenie zajęć sowa pyta dzieci: Czy podobały wam się dzisiejsze zajęcia?
Jeśli tak podnieście kciuki w górę ,jeśli nie to do dołu.

Sowa mówi : Bardzo dobrze wykonaliście wszystkie zadanie. Już teraz ziemia na pewno nie będzie się smucić.
W nagrodę otrzymujecie odznakę ,,Przyjaciela przyrody”- nauczycielka przylepia każdemu dziecku odznakę do ubrania.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.