X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43582
Przesłano:

Charakterystyka, przegląd i znaczenie parzydełkowców

Temat : Charakterystyka, przegląd i znaczenie parzydełkowców.

Cel ogólny
Znaczenie parzydełkowców w przyrodzie i dla człowieka.

Cele szczegółowe
Uczeń:
• przedstawia środowiska i tryb życia parzydełkowców;
• porównuje budowę i tryb życia polipa i meduzy;
• określa sposoby rozmnażania się polipa oraz meduzy;
• krótko charakteryzuje stułbiopławy, krążkopławy i koralowce;

Metody pracy:
• pogadanka
• technika skojarzeń
• praca z podręcznikiem i kartą pracy;

Środki dydaktyczne:
• podręcznik – lekcja 4, s. 19 - 23
• zeszyt ćwiczeń – zadania do lekcji 4, s. 10 - 11, karta pracy;
• zdjęcia, na którym są przedstawione rafy koralowe;
• Biologia : plansze

Przebieg lekcji

I. Faza wstępna
1. lekcję rozpoczynamy od sprawdzenia pracy domowej.
2. Nauczyciel pyta uczniów , czy widzieli kiedyś meduzę, a jeśli tak, to gdzie, w jakich okolicznościach. Uczniowie odpowiadają.
3. Nauczyciel podaję, że meduzy są parzydełkowcami, a wszystkie parzydełkowce żyją w środowisku wodnym i określa cele lekcji.

II. Faza wykonawcza
1. Nauczyciel zapisuje na tablicy określenie :
Parzydełkowce oraz Jamochłony i prosi uczniów, by podali skojarzenia dotyczące tych określeń. Następnie uczniowie, na podstawie analizy schematów w podręczniku, wyjaśniają, jakie jest uzasadnienie tych nazw. Podczas analizowania schematów uczniowie zauważają, że u parzydełkowców występują dwie postaci ciała parzydełkowców : polip i meduza.
2. Uczniowie korzystają z podręcznika oraz plansz poglądowych i porównują cechy budowy zewnętrznej dwóch postaci ciała parzydełkowców : polipa i meduzy.
3.Uczniowie wykonują zadanie 1 w zeszycie ćwiczeń, dotyczące charakterystycznych cech parzydełkowców.
4.Nauczyciel pokazuje zdjęcia raf koralowych- pyta uczniów, czy rozpoznają, co te zdjęcia przedstawiają.
5.Nauczyciel podkreśla, że rafy koralowe, zbudowane przede wszystkim ze szkieletów koralowców , są najbogatszym w gatunki środowiskiem życia w morzach i oceanach.

III. Faza podsumowująca
1. Na zakończenie lekcji chętni uczniowie wymieniają cechy, na podstawie których można odróżnić parzydełkowce od innych zwierząt oraz odpowiadają ustnie na polecenia zamieszczone na końcu tematu w podręczniku
2. Nauczyciel wyróżnia uczniów szczególnie aktywnych podczas lekcji.
Praca domowa
• Dla wszystkich uczniów:
1. Wykonaj zadania 3 i 4 w karcie pracy.

Opracowała Beata Stypułkowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.