X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43574
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów oparciu o alternatywne metody pracy. Scenariusz zajęć - zdalne nauczanie

Rozwijanie kompetencji matematycznych uczniów oparciu o alternatywne metody pracy.
Punkty z podstawy
IV15, IV5, I5
Cele ogólne:
-Doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 10;
-Kształtowanie umiejętności układania i rozwiązywania zadań tekstowych;
- Zapoznanie z jedną z tradycji Świąt Wielkanocnych (ozdabianie jajek).
Cele operacyjne:
-dodaje i odejmuje liczby w zakresie 10 na konkretach;
-samodzielnie rozwiązuje proste zadanie tekstowe;
-układa treść zadania do ilustracji;
-wymienia sposoby ozdabiania jajek.
Metody, formy pracy, które będą wykorzystane podczas zajęcia:
Metody wg M.Kwiatowskiej:
• przeważająco metody czynne- zadań stawianych dziecku;
• metody percepcyjne- metoda obserwacji i pokazu;
Formy pracy:
- indywidualna
Rejestr pomocy i środków dydaktycznych:
Wiersz M.Ledwoń „Kurka”, https://www.youtube.com/watch?v=UP-ctUE4DHo, koszyk z pisankami do wycięcia, zabawa ruchowa https://wordwall.net/pl/resource/1127816/wiosenna-gimnastyka-bystrzak%C3%B3w , karty pracy „Nowe przygody Olka i Ady BB+” oraz „Nowe przygody Olka i Ady A+”
Prezentacja: https://view.genial.ly/5e8a07a3ba81d90dfb5bc501/presentation-pisanki

PRZEBIEG ZAJĘĆ:
(zajęcia powstały podczas pracy zdalnej i są przygotowane w formie prezentacji multimedialnej w programie Genially):

1. Wprowadzenie do tematyki zajęć – rozwiązanie zagadki:
W wielkanocnym koszyczku leżeć będą sobie. Zanim je tam włożę, ozdobie je sobie.

2. Wysłuchanie wiersza M. Ledwoń „Kurka” czytanego przez nauczyciela. Po uważnym wysłuchaniu wiersza dzieci odpowiadają na pytania.
Kurka

(Magdalena Ledwoń)

Macha kurka skrzydełkami:

„Co się stało z jajeczkami?

Czy baranek, czy zajączek

wziął jajeczka do swych rączek?

To nie jajka, to brudasy!

Tu są plamy, a tam pasy.

Wzorki, łatki i zygzaki.

Ja chcę wiedzieć, kto to taki”.

I tak chodzi, i marudzi:

„Któż te jajka tak ubrudził?!

Były myte wczoraj rano!”.

„Ale dzisiaj jest Wielkanoc!”

– rzekła kurce gospodyni.

„Tak tradycja każe czynić,

że maluje się jajeczko,

by się stało pisaneczką”.
Pytania:
1. Dlaczego kurka była zdenerwowana?
2. Jak wyglądały jajka?
3. Jak myślicie, kto „ubrudził” jajka?
4. O jakiej tradycji opowiedziała kurce gospodyni?

3. Zapoznanie dzieci z różnymi nazwami świątecznych jajek i technikami ich zdobienia – prezentacja.
4. Zabawa ruchowa przy piosence: „Tiki Tiki room” zespołu „Perlice”: https://www.youtube.com/watch?v=UP-ctUE4DHo
5. Przygotowanie przez dzieci liczmanów – dzieci wycinają koszyczek i pisanki przesłane przez nauczyciela lub wycinają z białej lub kolorowej kartki 10 kształtów jajek. Następnie przystępują do wykonania następujących zadań:
a) KŁADZIEMY NA DYWANIE PISANKI - DOWOLNA ILOŚĆ NP. 6. PROSIMY DZIECKO O ICH PRZELICZENIE. DZIECKO JEST ZAJĄCEM I CHODZI WOKÓŁ JAJ, WYPOWIADAJĄC RYTMICZNIE TREŚĆ RYMOWANKI M. MAJEWSKIEJ "ZAJĄC W KURNIKU":
SKACZE ZAJĄC PO KURNIKU, NAGLE SZYBKO ZNIKA.
POWIEDZ, ILE JAJEK ZABRAŁ ZAJĄCZEK Z KURNIKA.
NA OSTATNIE SŁOWO RODZIC ODWRACA SIĘ TYŁEM DO UŁOŻONYCH NA DYWANIE PISANEK, A ZAJĄC ZABIERA KILKA JAJ I JE CHOWA ZA PLECAMI. RODZIC ODPOWIADA NA PYTANIE, ILE JAJEK ZNIKNĘŁO. TERAZ KIEDY DZIECKO JUŻ WIE, NA CZYM POLEGA ZABAWA, NASTĘPUJE ZAMIANA RÓL.

b) LICZENIE PRZY POMOCY ZADAŃ TEKSTOWYCH:
Zadanie 1 Zajączek miał w koszyczku 6 pisanek. 2 zaniósł kurczaczkowi, a 3 rozdał dzieciom. Ile zostało pisanek w koszyczku Zajączka?

Zadanie 2 Z jajek w kurniku wykluło się 10 kurczaczków. 5 kurczaczków wyruszyło razem z Zajączkiem roznosić wielkanocne koszyczki. Ile kurczaczków zostało w kurniku?

Zadanie 3 Ola miała 4 pisanki w koszyku. Mama dołożyła jej jeszcze 6 pisanek. Ile pisanek ma teraz Ola?

c) Układanie prostych zadań z treścią – dzieci przedstawiają sytuacje znajdujące się na obrazkach za pomocą liczmanów i układają do nich zadania.

6. Poszukaj mojej pisanki - zabawa rozwijająca orientację w przestrzeni z elementami kodowania. Jedna osoba - dziecko wciela się w rolę zajączka, który musi odszukać schowaną w pokoju pisankę. Druga osoba ma zadanie naprowadzić go do miejsca, w którym ją schował. Może używać do tego tyko słów, zatem polecenia powinny brzmieć: idź do przodu 2 kroki, skręć w lewo, skręć w prawo, zrób 3 kroki w przód itd. Później następuje zmiana ról.

7. Zabawa ruchowa „Wiosenna gimnastyka bystrzaka”: https://wordwall.net/pl/resource/1127816/wiosenna-gimnastyka-bystrzak%C3%B3w

8. Ewaluacja – na podstawie informacji zwrotnej uzyskanej od rodziców drogą mailową.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.