X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43516
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kurki - zajęcia z wykorzystaniem elementów systemu "Edukacja Przez Ruch"

Grupa: Dzieci 4 - letnie
Opracowanie i prowadzenie: mgr Marlena Ściślak
Temat kompleksowy: „Wielkanocne zwyczaje i tradycje. Sprawność Mały Pomocnik Wielkanocnego Zajączka”.
Temat zajęcia: „Kurki”
Cele ogólne:
- Rozwijanie wrażliwości estetycznej poprzez wykonywanie przez dzieci prac różnorodnymi technikami plastycznymi.
- Rozwijanie naturalnej, swobodnej ekspresji dziecka: ruchowej, plastycznej, słownej i muzycznej.
- Rozwijanie koordynacji wzrokowo – słuchowo – ruchowej.
- Rozwijanie percepcji słuchowej i wzrokowej.
- Doskonalenie mowy w zakresie poprawności artykulacyjnej, gramatycznej, fleksyjnej i składniowej.
- Rozwijanie procesów poznawczych: myślenia, pamięci oraz koncentracji uwagi.
- Wzbudzanie zainteresowania sztuką regionu (kulturą, tradycjami).
- Nabywanie nawyku zachowania ładu w swoim otoczeniu i poszanowaniu własności osobistej i społecznej.
Cele operacyjne. Dziecko:
- Sprawnie naśladuje sposób poruszania się wybranych zwierząt.
- Potrafi wybrać obrazki zwierząt, które kojarzą się z Wielkanocą.
- Potrafi naśladować za N. gesto – dźwięki do muzyki.
- Stara się bez pomocy nauczycielki poprawnie posługiwać nożyczkami podczas cięcia.
- Przestrzega bezpiecznych zasad posługiwania się nożyczkami.
- Sprawnie kreśli owale na kartce do słyszanej muzyki.
- Stara się samodzielnie wykonać kurkę według instrukcji.
- Ozdabia kurkę kreśląc wybrane wzory: kropki lub kreski.
- W sposób swobodny wypowiada się na temat pracy swojej i rówieśników.
- Potrafi dokonać oceny zajęcia w umówiony sposób.
Metody: elementy systemu Edukacja przez Ruch D. Dziamskiej, elementy Aktywnego Słuchania Muzyki wg Batii Strauss, problemowo – analityczna, ekspozycji, organizowania i rozwijania działalności muzycznej dziecka, słowne, oglądowe, elementy technik C. Freineta: swobodna ekspresja słowna, taneczno – ruchowa, zdobywanie sprawności
Formy: zespołowa, indywidualna, z całą grupą
Literatura: materiały warsztatowe: H. Zapp, B. Staniczek, M. Gałwa: „Koncepcja pedagogiczna C. Freineta”, B. Kominek: „Edukacja Przez Ruch”.
Pomoce: bębenek, obrazki przedstawiające wybrane zwierzęta do zabawy dydaktycznej, typu: baranek, zając, kurczak, kurka, pies, kot, papuga, itp., kredki świecowe lub pastele, podkładki, szare kartki, nożyczki, papierowe talerze, papier w kolorze: białym, czerwonym, żółtym, klej, szablony: dzióbka, skrzydła, grzebienia, ogona do odrysowania, gotowe oczka do naklejania, farby plakatowe, patyczki do uszu, mokre chusteczki, karta zdobywania sprawności Mały Pomocnik Wielkanocnego Zajączka, pieczątka, nagranie piosenki: „Zając piosenka na Wielkanoc i nie tylko” (źródło: https://www.youtube.com/watch?v=wHBttUjMPHc), płyta CD: „Zabawy z linią” D. Dziamska, spinacze do bielizny, sylweta baranka z wesołą i smutną buzią.

Przebieg zajęcia:
1.Swobodna ekspresja taneczno – ruchowa do piosenki: „Zając piosenka na Wielkanoc i nie tylko”
(https://www.youtube.com/watch?v=wHBttUjMPHc)
2. Zabawa ruchowa: „Zamieniamy się w zwierzątka”. Dzieci biegają do rytmu wygrywanego na bębenku. Na przerwę w grze i polecenie słowne nauczycielki, naśladują sposób poruszania się wybranych zwierząt (kaczka, zając, żaba, koń, małpka, itp.)
3.„Zwierzątka kojarzone z Wielkanocą” - zabawa dydaktyczna, dzieci spośród obrazków zwierząt leżących na podłodze muszą wybrać: baranka, zająca, kurczaka, kurkę.
4.Podanie celu zajęcia: wykonanie pracy plastycznej pt: „Kurki”. Pokaz i omówienie propozycji wykonanej przez nauczycielkę.
5.Aktywne słuchanie utworu „Stone Cyrcle” (CD 17„Zabawy z linią” Edukacja przez Ruch D. Dziamskiej), zabawa w gesto – dźwięki metodą ASM wg pomysłu własnego nauczycielki (naśladowanie palcami skoków zajączka, chodu kurki, kreślenie owali palcem wskazującym jednej ręki, drugiej, naprzemiennie na kolanach, na dłoniach, w powietrzu, na dywanie)
6.Objaśnienie i pokaz przez N. sposobu wykonania indywidualnie gniazda dla kurki.
7.„Gniazdo dla kurki” – rytmiczne kreślenie owali różnymi kolorami wybranych kredek świecowych/pasteli na szarym papierze do utworu: „Stone Cyrcle” (CD 17„Zabawy z linią”) z wykorzystaniem systemu Edukacja Przez Ruch. Na przerwę w grze muzyki dzieci zmieniają kolor kredki/pasteli oraz zamieniają się miejscem siedzącym z rówieśnikiem w wyznaczonym, 2 – osobowym zespole.
8.Objaśnienie indywidualnego sposobu wykonania kurki z białego, papierowego talerza. Przypomnienie zasad bezpiecznej pracy nożyczkami. Dziecko przecina nożyczkami talerz na pół. Z drugiej połowy talerza wycina według własnej inwencji ogon i piórko dla kurki. Z czerwonego papieru wycina grzebień, z żółtego dziób, a z białego oczy. Przyklejenie elementów na kurkę. Dzieci mogą też wykorzystać gotowe oczka do naklejania.
Uwaga: Jeśli dziecko nie potrafi samo narysować elementów ozdobnych kurki, korzysta z szablonów do odrysowania, przygotowanych przez nauczycielkę.
9.Ozdabianie kurki. Rytmiczne kreślenie kropek lub kresek do muzyki „Stone Cyrcle” (CD 17„Zabawy z linią”) z wykorzystaniem systemu „Edukacja Przez Ruch” patyczkiem do uszu umoczonym w farbie. Dziecko wybiera barwę farby oraz wzory, jakimi chce kurkę ozdobić.
10.Czynności higieniczne – wytarcie rąk mokrymi chusteczkami.
11.Ułożenie swoich kurek na gniazdach, zestawienie prac na dywanie, swobodna ekspresja słowna dzieci, dzielenie się spostrzeżeniami.
12.Zaliczenie wykonania zadania stemplem – pieczątką na karcie zdobywania Sprawności Mały Pomocnik Wielkanocnego Zajączka.
13.Pochwała pracy dzieci. Wystawka prac dla rodziców.
14.Ocena zajęcia przez dzieci, swobodna ekspresja słowna, przyczepianie spinaczy do bielizny do sylwety baranka z buźką wesołą lub baranka z buźką smutną.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.