X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43394
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W marcu jak w garncu - scenariusz zajęć dla młodszej grupy przedszkolnej

Temat: „W marcu jak w garncu” – scenariusz zajęć dla młodszych dzieci przedszkolnych

Cel główny: Rozwijanie kompetencji językowych poprzez bogacenie języka czynnego i biernego dzieci

Cele:
- uważnie słucha i odpowiada na pytania dotyczące tekstu,
- bogaci słownictwo o nazwy zjawisk atmosferycznych: krupy śnieżne, grad, kapuśniak, mżawka, związków frazeologicznych: groch z kapustą oraz przysłowia: w marcu jak w garncu,
- tworzy i wystukuje proste układy rytmiczne,
- rozpoznaje i nazywa zjawiska atmosferyczne,
- doskonali percepcję słuchową i koordynację wzrokowo-ruchową,
- przelicza w dostępnym zakresie,
- reaguje na umówiony sygnał wzrokowy,

Środki: Wiersz „Pan Marzec” W. Chotomskiej, obrazki przedstawiające słońce, deszcz, płatek śniegu, garnek, fasola, groch, kukurydza, makaron penne

Metody: praca z tekstem, rozmowa kierowana, metoda zadań stawianych dziecku

Formy: z całą grupa, w grupach, indywidualnie

Przebieg zajęć:
1. „Pan Marzec” W. Chotomska
Nauczyciel zapoznaje dzieci z tekstem wiersza. Następnie omawia z nimi treść utworu i wyjaśnia niezrozumiałe dla dzieci zwroty oraz przysłowie „w marcu jak w garncu”.

„Pan Marzec” Wanda Chotomska
Pan Marzec jest kucharzem,
ma własną restaurację,
podaje w niej śniadania,
obiady i kolacje.
Niestety, w jego kuchni
jest taki groch z kapustą,
że nie wiem, czyby inny,
normalny kucharz zniósł to.
W torebce nie ma kaszy,
lecz są w niej śnieżne krupy –
pan Marzec chwyta torbę
i krupy – buch do zupy.
Posolić chciałby obiad,
lecz soli ani śladu,
więc bez namysłu wrzuca
garść gradu do obiadu.
Gdy goście krzywią nosy,
pan Marzec gorzko płacze
i robi dla odmiany –
cieniutki kapuśniaczek.
I choć go nikt nie prosi,
na deser dla ochłody,
podaje wszystkim naraz
śniegowe zimne lody.

Słowniczek:
- groch z kapustą - pomieszanie, bałagan
- grad - bryły lodu
- kapuśniaczek - drobny deszcz
- krupy śnieżne - kuliste, nieprzeźroczyste ziarenka lodowe
- mżawka – gęsto padające drobne krople
- w marcu jak w garncu – zmienna pogoda (np. pada deszcz, pada śnieg, świeci słońce)

Pytania do tekstu:
- kim był pan marzec?
- jakie potrawy podawał w swojej restauracji?
- co mieszał w garnku?
- jak zmieniała się pogoda?
- jakie jeszcze znacie zjawiska atmosferyczne?

2. „W marcu jak w garncu” - zabawa ruchowo-naśladowcza z reakcją na sygnał wzrokowy
Dzieci poruszają się swobodnie po sali, gdy nauczyciel uniesie do góry obrazek słońca, dzieci radośnie podskakują, gdy uniesie obrazek płatka śniegu, dzieci lepią bałwana, toczą śniegowe kule lub rzucają się śnieżkami, gdy pokaże obrazek przedstawiający kropelkę wody, wtedy dzieci chowają się przed deszczem kucając i robiąc daszek z dłoni nad głową.

3. „Odgłosy padającego deszczu” – zabawa rytmiczna
Dzieci siadają do stolików. Nauczyciel prosi, by przy pomocy palców wystukiwały odgłosy padającego deszczu:
- mżawka – delikatne uderzanie palcami o blat stolika,
- deszcz – miarowe uderzanie palcami o blat stolika,
- ulewa – szybkie i mocne uderzenia palcami om blat stolika.

4. „Ile kropli spadło”? – ćwiczenia słuchowe z elementami przeliczania
Dzieci siedzą z zamkniętymi oczami. Nauczyciel wrzuca do garnka w równych odstępach czasu ziarenka grochu/fasoli/ciecierzycy etc. Dzieci liczą odgłosy „padającego deszczu” i podają ich liczbę. Następnie następuje sprawdzenie liczby wrzuconych do garnka ziarenek.

5. „Groch z kapustą” – zabawa manipulacyjna doskonaląca koordynację wzrokowo-ruchową i chwyt pęsetkowy.
Nauczyciel zamienia się w pana Marca. Stawia przed dziećmi duży garnek, do którego wrzuca:
- fasolę białą – grad,
- groch – krupy śnieżne,
- makaron penne – deszcz,
- ziarna kukurydzy – słońce
Wszystko dokładnie miesza, mówiąc, że ma teraz tutaj niezły bałagan, czyli „groch z kapustą”. Prosi dzieci, by te pomogły mu teraz to wszystko uporządkować. Zadaniem dzieci jest zatem w grupach 4-5 osobowych oddzielić od siebie poszczególne produkty.
6. Podsumowanie i zakończenie zajęć.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.