X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43259
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zabawy anddrzejkowej dla dzieci 3-4 letnich

Scenariusz zabawy andrzejkowej dl dzieci 3-4 letnich
Temat: „Andrzejkowe czary-mary”
Cele:
• Kultywowanie tradycji i zwyczajów ludowych.
• Zapoznanie dzieci z elementami obrzędowości ludowej (wierszami, piosenkami, oraz wróżbami andrzejkowymi), zachęcenie do ich kontynuowania.
Cele operacyjne:
dziecko:
• zna zwyczaje i tradycje andrzejkowe,
• uczestniczy w zabawach tanecznych,
• umie wyrażać uczucia i przeżywać radość zabawy
Środki dydaktyczne: nagrania USB, przygotowane wróżby, wystrój sali
Przebieg zajęć:
1. Słychać głośne pukanie do drzwi. Do sali wlatuje na miotle czarownica i mówi:
„Jestem sobie czarownica, czarny płaszcz mój i spódnica.
Swoim przybyciem pewnie wzbudzam zdziwienie?
A gdzie dla mnie zaproszenie?
Ech... Czekałam, czekałam, wielką nadzieję miałam,
a zaproszenia nie dostałam.
A więc sama przyjechałam, na tym, co pod nogą miałam.
A wiecie po co przyleciałam?
Doszły mnie słuchy, że tu dzisiaj są Andrzejki!
Chciałam Wam powiedzieć coś o Andrzejkach.
Kto wie, jaki mamy teraz miesiąc?
Kiedyś uważano listopad za miesiąc magiczny, niezwykły. I właśnie dlatego, wszyscy ludzie wykorzystywali ten czas na wróżby, które miały przepowiadać przyszłość. Teraz przyszła kolej na zabawę w naszym przedszkolu i sprawdzenie co was drogie dzieci czeka w przyszłości. Zapraszam Was na magiczne spotkanie – pełne wróżb, radości i zabawy.
W przedszkolu zabawa,
Andrzejek to czas.
Niech magia i wróżba
Królują wśród nas.
Już zaczynamy, już nie czekamy.
Zabawa dalej, start!”

,, Jeśli powtórzycie czarodziejskie zaklęcie, wszystkie wróżby się spełnią”
Wszyscy powtarzają zaklęcie:
„Czary-mary, czary-mary, czary-mary, (oburącz zakreślamy koła)
hu, hu, hu. (wyrzut dłońmi do przodu)
Hokus-pokus, (dwukrotne klaśnięcie w ręce)
ksz-ksz. (wyrzut dłoni do przodu)
Abra-kadabra, abra-kadabra, bęc”. (zataczanie kół rękami przed sobą)
2. Zabawa Powitanka do piosenki Czarowanie– dzieci tańczą w parach na przerwę w muzyce witają się poszczególnymi częściami ciała.

3. ,,Kinder-niespodzianka” – dzieci losują opakowanie po „Kinder-niespodziance”. Wewnątrz znajduje się kolorowa karteczka. Znaczenie poszczególnych barw:
• Kulka pomarańczowa – graj w totolotka, możesz trafić szóstkę.
• Kulka biała – przed Tobą wielka radość
• Kulka zielona – spełnią się twoje najskrytsze marzenia.
• Kulka czerwona – czeka Cię szczęśliwy czas
• Kulka niebieska – będziesz bogaty
• Kulka żółta – pomyśl o urlopie, odpoczynek dobrze Ci zrobi.
4. „Taniec ze zmianą partnera” – do piosenki Zielone ufoludki
Dzieci tańczą dowolnie w parach przy muzyce. Na przerwę w muzyce szybko zmieniają partnera. Zmiana ta następuje kilka razy.

5. „Andrzejkowe kubeczki”- (po 3 dzieci z grupy) nauczycielka- czarownica siedzi przy stole. Przed sobą ma 6 kubeczków. A pod każdym z nich schowany inny przedmiot:
pierścionek– wyprawa do krainy złota
kluczyk– rozwiązanie jakiejś tajemnicy
cukierek– słodkie i wesołe życie
samochód– wspaniała podróż
guma do żucia– wizyta u dentysty
bateria-potrzeba „naładowania baterii” czyli ruchu.
6. . „Gwiezdna przyszłość”- (3 dzieci) dzieci kolejno wybierają gwiazdę na odwrocie której są narysowane figury geometryczne (koło, kwadrat, prostokąt i trójkąt) w różnych kolorach. Dzieci odgadują jaka to figura i w jakim kolorze, każda z nich oznacza inną wróżbę:

Koło czarne– uważaj na ulicy
Kwadrat czerwony– spełnią się twoje marzenia
zielony– dostaniesz niedługo prezent

7. Zabawa przy muzyce „Zabawa z krzesełkami” do piosenki Mamma Mia
Na środku sali stoją krzesełka ustawione w kole, oparciami o siebie ( o jedno mniej niż liczba uczestników). Wszyscy tańczą w koło w rytm muzyki. Gdy muzyka umilknie, dzieci zajmują miejsce na krzesełku. Kto nie zdąży usiąść – odpada. Wygrywa jedna osoba.

8. ,,Zwierzątka i ja” – dzieci losują obrazek przedstawiający zwierzęta, a wróżka odczytuje jakie cechy charakteryzują dziecko:
Lis- samolub,
Kotek- miły,
Miś- ospały,
Sowa –mądry,
Żółw- wolny,
Papuga – gaduła,
Ryba – zdrowy,
Lew- dzielny, odważny,
Myszka- sprytny.
9. Wspólna zabawa do piosenki „Mam tę moc”.

10. „Jabłkowa wróżba”- zabawa dla personelu. Zadaniem jest obieranie jabłka tak, aby skórka się nie przerwała. Ten którego skórka będzie najdłuższa będzie miał najwięcej szczęścia.

11. Wróżba „Kim zostanę jak dorosnę” – dzieci losują losy z zawodami.

12. Podziękowanie za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.