X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43196
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W krainie tolerancji - obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji

Scenariusz zajęć dla dzieci 5, 6 - letnich
Cele ogólne:
- poszerzenie wiedzy na temat tolerancji,
– kształtowanie postawy tolerancji, akceptacji,
– przeciwdziałanie tendencji do izolacji osób niepełnosprawnych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- integruje się z rówieśnikami,
- aktywnie uczestniczy w zajęciach,
– zna i stosuje zasady zabawy,
– rozumie znaczenie słowa ,,tolerancja”,
– umie wczuć się w sytuacje przeżywane przez innych,
– rozumie co znaczy być tolerancyjnym,
– potrafi odrysować swoją dłoń,
– wie, jak bezpiecznie posługiwać się nożyczkami,
– odczuwa potrzebę integracji ze wszystkimi, bez względu na ich stopień sprawności.
Metody:
- słowne: rozmowa, instrukcja,
- czynne: zadań do wykonania, kierowana własną działalnością dziecka,
- percepcyjne: obserwacja, pokaz.
Formy:
- indywidualna, w parach, grupowa.
Środki dydaktyczne:
Bajka „Brzydkie kaczątko” wyświetlona na tablicy interaktywnej lub laptopie, rozsypanka literowa, tablice demonstracyjne przedstawiające ilustracje sławnych osób niepełnosprawnych, medal dla każdego dziecka, nagrania piosenek na CD, szary papier, folia zielone i niebieska, kartki białego papieru, kredki, nożyczki, kleje.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie - zabawa integracyjna przy piosence „Cześć daj mi rękę”
Dzieci dobierają się w pary i podają sobie ręce, maszerują w rytm muzyki podskakując, machając, klaszcząc itp.
2. Rozmowa z dziećmi na temat obchodzonego święta - Międzynarodowego Dnia Tolerancji:
- Jaki dzień dzisiaj obchodzimy?
- Co oznacza słowo tolerancja? (akceptowanie inności osoby, przyjmowanie jej taką, jaką jest)
- Co oznacza słowo akceptacja? (uznanie, aprobatę, potwierdzenie, pogodzenie się z tym, czego nie można zmienić, uznanie czyichś cech itp.)
- Czy znacie przypadki braku tolerancji? (wyśmiewanie się z ludzi o innym kolorze skóry, innym wyglądzie itp.)
- Czy należy wyśmiewać się z kogoś dlatego, że jest gruby, jeździ na wózku itp.
- Czy wszyscy muszą być tacy sami?
3. Podsumowanie wypowiedzi dzieci poprzez wyjaśnienie terminu „tolerancja”.
Tolerancja - oznacza cierpliwość i wyrozumiałość dla odmienności. Jest poszanowaniem cudzych uczuć, poglądów, upodobań, wierzeń, obyczajów i postępowania, choćby były całkowicie odmienne od własnych albo zupełnie z nimi sprzeczne. Współcześnie rozumiana tolerancja to szacunek dla wolności innych ludzi, ich myśli i opinii oraz sposobu życia.
4. Układanie wyrazu T O L E R A N C J A z rozsypanki literowej
5. Omówienie zdjęć na tablicy demonstracyjnej lub tablicy interaktywnej – próby nazwania rodzajów niepełnosprawności, przedstawienie sławnych osób niepełnosprawnych, które zrobiły karierę.
Rozmowa kierowana pytaniami:
- Dlaczego kobieta porusza się z białą laską i prowadzi ją pies? (jest niewidoma i prowadzi ja pies przewodnik)
- Dlaczego biegacz w okularach trzyma się sznurka, który trzyma drugi biegacz? (trzyma się sznurka, bo jest niewidomy i biegnie ze swoim przewodnikiem).
6. Wyjaśnienie określenia terminu „niepełnosprawność”.
Osoba niepełnosprawna - to taka, która nie może samodzielnie, częściowo lub całkowicie, zapewnić sobie możliwości normalnego życia na skutek wrodzonego lub nabytego upośledzenia sprawności fizycznej lub psychicznej.
7. Obejrzenie bajki „Brzydkie kaczątko”
Odpowiadanie na zadane pytania:
- Co potrzebowało brzydkie kaczątko?
- Co czuło brzydkie kaczątko?
- Co robiło brzydkie kaczątko?
- Jak zachowały się inne ptaki?
- Czy były tolerancyjne?
- Czy mogły zachować się inaczej?
- Jak Wy byście potraktowały kaczątko?
- Co powiedziałybyście brzydkiemu kaczątku?
- Co powiedziałybyście innym ptakom?
8. Zabawa ruchowa „Ludzie do ludzi”.
Dzieci swobodnie biegają przy piosence Majki Jeżowskiej „Wszystkie dzieci nasze są”. Na przerwę w muzyce reagują błyskawicznym znalezieniem partnera i dotknięcie go wskazaną przez prowadzącego częścią ciała, np. ręce do rąk, plecy do pleców, kolano do kolana, brzuszek do brzuszka, palec do palca, przytul koleżankę lub kolegę, przywitaj się uprzejmie z jak największą liczbą kolegów, koleżanek, pogłaszcz kolegę, koleżankę po głowie itp.
9. Nauczyciel wypowiada niedokończone zdania i prosi o dopowiedzenie zakończenia: Co czułabyś/czułbyś w takiej sytuacji?
- Gdy ktoś mnie popycha...
- Gdy ktoś mnie głaszcze po głowie...
- Gdy mama całuje mnie na dobranoc...
- Gdy kolega wyrywa mi zabawkę...
- Gdy długo nie widzę kogoś, kogo bardzo lubię...
- Gdy ktoś przyłapie mnie na kłamstwie...
- Gdy jestem sam w ciemnym pokoju...
- Ktoś mnie szturchnął...
- Koleżanka powiedziała, że nie będzie się ze mną przyjaźnić, gdyż nie mam komputera...
- Zabłądziłem w lesie...
- Mama i tata kłócili się wczoraj bardzo głośno...
- Mój tata jest w szpitalu...
- Kolega powiedział, że dobrze gram w piłkę...
10. Wykonanie wspólnej pracy plastycznej „W krainie tolerancji”- praca z całą grupą
Nauczyciel przygotowuje arkusz szarego papieru, na którym rysuje koło, po czym dzieci wyklejają niebieską i zieloną folią. Każde dziecko odrysowuje swoją dłoń,
koloruje, wycina i nakleja wokół kuli ziemskiej.
11. Podsumowanie zajęć - wręczenie każdemu dziecku medalu „Jestem tolerancyjny”

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.