X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43179
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Poznajemy pracę fryzjera. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4 - letnich
Blok tematyczny: Poznajemy zawody
Temat dnia: Poznajemy pracę fryzjera.

Cele ogólne:
• zapoznanie dzieci z pracą fryzjera - poznanie narzędzi i przyborów fryzjerskich.
Cele operacyjne:
• Dziecko zna prace fryzjera, wie jak wygląda gabinet fryzjerski
• Wie jakie przyrządy w swojej pracy używa fryzjer,
• Poznało kilka sposobów robienia modnych fryzur,
• Potrafi skupić uwagę na czytanym tekście,
• Tworzy galerię fryzur,
• Wciela się w rolę klientki w salonie fryzjerskim,
• Próbuje tworzyć fryzury,
• Wie jakie są przyrządy w gabinecie fryzjerskim,
• Zna kosmetyki do pielęgnacji włosów.

Formy pracy:
• Indywidualna
• Zbiorowa

Metody pracy:
• Praktycznego działania - samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku.
• Oglądowe – pokaz, przykład.
• Słowne – rozmowy, opowiadania, żywego słowa.

Pomoce:
Wykorzystanie pomocy naturalnych: grzebień, suszarka do włosów, szczotka, szampon do włosów, ręcznik itp. Słuchanie wiersza J. Kulmowej pt. "Fryzjerski tydzień", wiersz
K. Sasiondek” Biedroneczka” , płyta CD z piosenkami „Fryzura na cebulę”, „Piękna Ulijanko”, ilustracje fryzur z gazet.

.

Przebieg zajęć:
Poranek

1. N. wita dzieci paluszkową biedronką, oraz czyta wiersz "Biedroneczka" wg K. Sąsiondek.

Biedroneczka mała robaczki spotkała:
z tym się przywitała,
tego pogłaskała,
temu pomachała,
tego zabrać chciała,
z tym się pożegnała
i do nieba odleciała.

W zabawie dzieci wskazują na kolejne paluszki u dłoni i pokazują co zrobiła biedronka.

2. .Wprowadzenie dzieci do tematu. N czyta zagadkę; Kto to jest?

W gabinecie tego pana
przesiadują już od rana,
eleganckie panie, które
pragną nową mieć fryzurę.

(Fryzjer)

3. Nauka piosenki pt. „Fryzura na cebulę” – interpretacja ruchem tekstu piosenki.

Zajęcia właściwe

1. Czytanie wiersza J. Kulmowej pt. "Fryzjerski tydzień".
„Fryzjerski tydzień" J. Kulmowa. Zaproszenie dzieci na dywan i z wierszykiem

„Fryzjerski tydzień”

Od poniedziałku, aż do soboty
fryzjer ma bardzo dużo roboty,
w poniedziałki - robi przedziałki
we wtorki strzyże kędziorki.
w środy goli brody,
w czwartki, piątki i soboty - kręci paniom papiloty.
A gdy mija tydzień cały.

fryzjer w niedzielę za miasto idzie.
Siada pod drzewem, w zielonym cieniu
i tę piosenkę, gra na grzebieniu:
w poniedziałki - robię przedziałki,
we wtorki - strzygę kędziorki,
w środy - golę brody,
w czwartki, piątki i soboty - kręcę paniom papiloty.

2. Rozmowa dziećmi na temat wiersza; wdrażanie dzieci do uważnego słuchanie –
wskazywanie przez dzieci jakie czynności wykonuje fryzjer w poszczególne dni
tygodnia. Dodatkowo dzieci utrwalają nazwy dni tygodnia.

3. Zaproszenie dzieci do przygotowanego wcześniej kącika fryzjerskiego. Zapoznanie z potrzebnymi fryzjerowi narzędziami, przyborami i kosmetykami (nożyczki, klipsy, wałki, suszarki, lokówki, kosmetyki tj. szampony, odżywki, maski). Oglądanie zgromadzonych przedmiotów. Określanie przez dzieci do czego mogą służyć poszczególne przedmioty.

4. Zabawa ruchowo - naśladowcza "Czeszemy włosy". Zabawa do muzyki z elementem biegu. Dzieci biegają swobodnie do puszczanej przez nauczycielkę muzyki tanecznej. Uważają, aby podczas biegu nie potrącić kolegów i koleżanek. Kiedy nauczycielka zatrzyma muzykę, dzieci zatrzymują się i naśladują czynność czesania włosów.
Kiedy ponownie usłyszą muzykę znów biegną, tak aby nikogo nie potrącić.

5. Zabawa przy piosence „Piękna Ulijanko” - jedno dziecko ”Ulijanka” wykonuje ruchy do słów piosenki.

6. Fryzury - oglądanie ilustracji różnych fryzur. Porównywanie fryzur, kolorów i długości. Rozmowy z dziećmi na temat fryzur modelek i modeli na zajęciach.

7. Wizyta w Profesjonalnym salonie fryzjerskim;
- rozmowa z panią fryzjerką o jej pracy,
- możliwość dotknięcia akcesori fryzjerskich,
- posiedzenie na krześle klienta w salonie,
- poznanie etapów tworzenia fryzur,
- poznanie kosmetyków fryzjerskich, poznanie rożnych rodzajów szamponów do
suchych włosów, do przetłuszczających się
- możliwość tworzenia fryzur przez dzieci.
- pokaz strzyżenia, kręcenia, prostowania, tapirowania, żelowania włosów przy użyciu
odpowiednich przyborów i kosmetyków fryzjerskich z udziałem chętnych dzieci.
- robienie fryzur chętnym dzieciom.

11. Stworzeni galerii pięknych fryzur, praca zbiorowa. Przyklejenie ilustracji fryzur
modelek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.