X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43164
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Atrakcyjność zajęć dydaktyczno-wychowawczych na terenie przyrodniczym. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć przyrodniczych
w grupie dzieci 5 - 6 – letnich

Prowadząca: Joanna Klimczyk
Data: 15.10.2019
Cel ogólny hospitacji: Atrakcyjność zajęć dydaktyczno – wychowawczych na terenie przyrodniczym. Przestrzeganie regulaminu spacerów i wycieczek dbałość o bezpieczeństwo dzieci

Cele ogólne:
- kształcenie właściwych postaw wobec środowiska naturalnego,
- ukazanie piękna i bogactwa przyrody w okresie jesieni
- aktywne uczestnictwo poprzez oglądanie, szukanie, obserwowanie, eksperymentowanie

Cele operacyjne - dziecko:
- rozpoznaje gatunki drzew,
- przestrzega zasad właściwego zachowania się w środowisku przyrodniczym,
- wyróżnia i nazywa rodzaje drzew,
- posługuje się lupą,
- czerpie radość ze wspólnej zabawy,
- sprawnie używa metra mierząc drzewa
- rozwiązuje zagadki
- aktywnie uczestniczy w zabawie ruchowej
- integruje się z dziećmi tworząc prace plastyczną

Metody: praktyczne oparte na działaniu, aktywizujące, zadania do wykonania, obserwacje, słowne
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Pomoce: lupy, kartki, ołówki, kredki, metry,

Przebieg zajęć:

1. Podanie celu zajęcia, przypomnienie zasad zachowania w czasie pobytu poza przedszkolem i zajęć w parku oraz właściwego zachowania się w otoczeniu przyrody (idziemy para za parą, nie odchodzimy od grupy, bawimy się na wyznaczonym terenie, biegamy bez potrącania, nie niszczymy roślin).

2. Spacer do parku. Swobodna wymiana zdań na temat otaczającej przyrody.

3. Rozmowa z dziećmi – Jakie znacie drzewa? Przypomnienie rodzajów drzew (iglaste, liściaste)
Dzieci spontanicznie wymieniają gatunki drzew, które widziały, o których słyszały.
A czy umiecie je rozpoznać? Nauczyciel prosi, aby dzieci rozejrzały się dookoła i zobaczyły, jakie drzewa rosną w pobliżu. Dzieci podchodzą do drzew i przyglądają się im z bliska. Kto potrafi nazwać drzewa, które widzimy? Dzieci zgłaszają się do odpowiedzi i głośno nazywają drzewa oraz wskazują te, które rozpoznały.

Możemy zaobserwować wiele rodzajów drzew. Wyróżniamy drzewa liściaste: np. dęby, lipy, buki, kasztanowce, wierzby, olchy
Oraz iglaste w postaci igieł np. sosny, świerki, modrzewie, jodły, cisy.
Drzewa liściaste jesienią zrzucają liście a drzewa iglaste są zielone przez cały rok ( wyjątek modrzew, który jesienią gubi igły).
4. Rozmowa nt. „Z czego składa się drzewo?”

Dzieci przyglądają się poszczególnym elementom drzewa ( korzenie, pień, gałęzie, korona z – określanie kolorów, kwiat, konar)
Dzieci nazywają poszczególne części drzewa,
Dzieci określają, które części rośliny rosną pod ziemią, a które nad nią.

5. Zaproszenie dzieci do wspólnych obserwacji i zabaw.

Nauczyciel prowadzi dzieci do wybranych drzew, wybierając przedstawicieli różnych gatunków. Przy każdym pyta: Kto wie, jak nazywa się to drzewo? (Jeśli żadne z dzieci nie wie, jaki to gatunek, nauczyciel sam nazywa drzewo, np.: To jest dąb). Nauczyciel zadaje kolejne pytania, dobierając ich treść odpowiednio do pory roku: Czy to jest drzewo iglaste, czy liściaste? Duże czy małe? Czy ma gładki pień? W jakim kolorze? Czy ma kwiaty? Czy ma owoce? Jakiego koloru? Nauczyciel zachęca dzieci: Dotknijcie kory tego drzewa, co czujecie? Zobaczcie, czy pod drzewem nie ma liści/kwiatów/gałązek/nasionek? Jeśli znajdziecie jakieś skarby, schowajcie je do kieszeni.

6. Zabawy dydaktyczno – badawcze: „Dotykamy drzew”

Nauczyciel rozdaje dzieciom lupy – dzieci obserwują korę drzewa, mech, szukają mieszkańców drzewa, ciekawych roślin, zwracają uwagę na jej wygląd, grubość, barwę,

7. Ćwiczenie badawcze z wykorzystaniem liści z wybranego drzewa w parku

Nauczyciel mówi: Zawsze pamiętajcie, że drzewa, tak jak wszystkie inne rośliny, żyją. Oddychają, rosną. Nie ma powodu, by kaleczyć drzewa, urywać gałązki, zrywać liście. Najlepiej poczekać do jesieni, gdy pod drzewami leży mnóstwo pięknych, kolorowych liści. Na jesieni na ziemię spadają też kasztany i żołędzie. Wtedy można je zbierać.

Nauczyciel prosi dzieci o wybranie jednego listka, za pomocą lupy dzieci obserwują jego kształt, zwracając uwagę na jego budowę. Nauczyciel opisuje jego budowę ( ogonek, nerw główny, nerwy boczne, blaszka liścia) dzieci dokładnie obserwują za pomocą lupy.

8. Zabawa dydaktyczno-ruchowa „ Mierzymy drzewa”, kształtująca pojęcia
matematyczne. Zabawa według poleceń nauczyciela:

• stańcie wokół drzewa, ile dzieci potrzeba by objąć pień grubego drzewa a ile by objąć pień cienkiego
• dzieci podając przykładowe odpowiedzi a następnie obejmują pień sprawdzając poprawność wykonanego zadania
• dzieci otrzymują metry krawieckie ich zadaniem jest zmierzyć drzewa ( grube i cienkie)
• weryfikacja wyników - dzieci odczytują poprawną liczbę a także wskazują ilość użytych metrów do zmierzenia drzewa ( 4 w przypadku grubego, 1 lub 2 w przypadku cieńkszych)

9. . Rozwiązywanie zagadek o drzewach:
- Sosnowy, dębowy, stary lub młody. Rosną w nim grzyby, rosną jagody. (las)
- Zieloną nosi koronę, przed skwarem daje ochronę. (drzewo)
- W bielutkiej sukience stoi sobie w lesie. Jej zielone włosy złoci każda jesień. (brzoza)
- Swoją postawą respekt budzi wszędzie, jesienią pod nim znajdziesz żołędzie. (dąb)
- Które drzewo co dzień łzy leje, choć mu żadna krzywda się nie dzieje? (wierzba)
- Jestem zielonym drzewem co śniegu się nie boi. Pachnę prześlicznie w lesie i pachnę w pokoju. (świerk)
- Miękkie igliwie gubi w jesieni. Na wiosnę znowu się zazieleni. (modrzew)
-Drzewo iglaste, drzewo żywiczne, wysokopienne, podniebne, śliczne. Zawsze zielone, zima czy wiosna. Igły ma długie, bo to jest ...(sosna).
10. Zabawa ruchowa z elementem biegu” Dzieci i drzewa”.

Dzieci łączą się w pary, jedno dziecko jest drzewem (stoi nieruchomo), drugie biega, na
hasło: ukryj się – kuca za swoim drzewem.

11. Praca plastyczna „Kora drzewa”

Każde dziecko otrzymuje kartkę i na korze przykładając kartkę odbiją kredką jego strukturę porównując kore drzewa gładkiego i chropowatego z wybranego drzewa w parku. Po zakończeniu prace będą umieszczone w kąciku przyrodniczym w sali przedszkolnej.

12. Podsumowanie

Dowiedzieliście się dziś sporo o drzewach. To bardzo ciekawy temat. Będziemy o nich jeszcze nie raz rozmawiać.

13. Ewaluacja.

Czy podobały się wam dzisiejsze zajęcia? Najpierw, dzieci, którym podobały się zajęcia podnoszą rękę do góry, argumentują swoją decyzję, następnie ręce podnoszą dzieci, którym zajęcia się nie podobały, argumentują swoją decyzję.
14. Powrót do przedszkola.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.