X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4316
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Troszcząc się o nasze środowisko, troszczysz się o nas samych - zajęcia ekologiczne z rodzicami z okazji Dnia Ziemi

CELE OGÓLNE:
-odkrywanie, jak wzajemnie na siebie oddziałują poszczególne elementy środowiska naturalnego,
-propozycja różnych działań oraz wspólne poszukiwanie rozwiązań problemu zachowania zasobów naturalnych przede wszystkim wody, gleby, powietrza,
- nauka postawy i zwyczajów konsumpcji oraz higieny osobistej,
- wpływ pozytywnych i negatywnych mikroorganizmów na nasze naturalne środowisko

CELE OPERACYJNE:
- wie, że należy dbać o nasze środowisko,
-dokonuje porównań zmieniającego się środowiska naturalnego,
- wie, jakie zagrożenia czekają naszą planetę Ziemię,
- wie, co zatruwa wodę, glebę i powietrze,
- angażuje się w działalność na rzecz ochrony środowiska,

METODY:
- rozmowa, pokaz, ćwiczenia praktyczne,

FORMY:
- indywidualna, zespołowa,

POMOCE: plansze ekologiczne, produkty zawierające kwas mlekowy /mleko, ser, śmietana, kapusta kiszona/ oraz produkty zawierające drożdże /chleb/, ilustracja kwasia, drożdżusia, fototrofka, zębora, szkodliwe bakterie, glina, otręby, odżywki EM

ORGANIZACJA ZAJĘCIA: sala przedszkolna, ogród przedszkolny

PRZEBIEG:

1. Powitanie wszystkich przedszkolaków, zaproszonych gości i z firmy Emeko oraz rodziców.

2. Nasza Planeta - prezentacja naszej planety, nauczycielka zadaje dzieciom pytania:
- jak myślicie, czy nasza planeta Ziemia jest zdrowa czy chora?
- co powoduje, że nasza planeta jest chora?, co jej zagraża?
- jak myślicie, czy wszystkie bakterie są złe?
Nauczycielka wyjaśnia, że nie tylko są złe, ale i dobre bakterie, które korzystnie wpływają na nasze organizmy i nasze środowisko.

3. Jak działają pożyteczne i szkodliwe mikroorganizmy?
- prezentacja planszy i produktów dobrych do spożycia i zepsutych , pokrytych pleśnią /ser, mleko, śmietana, kapusta kiszona,zapleśniały chleb, śmietana/, oglądanie i wąchanie zepsutych produktów.

4. Bakterie na wesoło- wskazanie pozytywnego mikroorganizmu: kwasia czyli bakterii kwasu mlekowego występujących w mleku, śmietanie oraz drożdżusia występującego w pieczywie, cieście.
Nauczyciel pyta dzieci:
- co będzie się działo, jeśli nie będziemy dbać o nasze środowisko i nadal będziemy zanieczyszczać wodę, glebę, organizmy żywe szkodliwymi bakteriami,różnymi środkami chemicznymi, ściekami domowymi i fabrycznymi?
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że powinniśmy stosować pozytywne mikroorganizmy /fototrofka, kwasia i drożdżusia/, które będą oczyszczały naszą wodę, glebę, powietrze, którym oddychamy oraz wszystkie organizmy żywe. Jeśli to zlekceważymy przyczynimy się do tego, że nasze środowisko zginie a my razem z nim.

5. My jesteśmy ekoludki - wysłuchanie piosenki, ilustrowanie jej treści ruchem.
6. Wyjcie do ogrodu - urabianie gliny z dodatkiem otręb pszennych i kompozycji mikroorganicznej złożonej z żywych kultur bakterii kwasu mlekowego, bakterii fototroficznych oraz drożdży. Gdy wszystko zostanie dobrze wymieszanie przechodzimy do lepienie kul bokashi. Gotowe kule wsadzamy do kartonowych pudełek i przechowujemy w ciemnym, cichym miejscu. Oczekujemy 7 dni na ich proces fermentacji.

7. Uwiecznienie swojej pracy - odbijając "pracującą rękę" na dyplomie OCHRONY ŚRODOWISKA NATURALNEGO EMEKO.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.