X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 431
Przesłano:

Scenariusz edukacji przyrodniczo-ekologicznej "Kłopoty naszej planety"

SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE III

Data: 29.04.2003 r.

Rodzaj zajęcia: Edukacja przyrodniczo - ekologiczna

Temat zajęć: Kłopoty naszej planety.

Cele:
-utrwalenie wiadomości na temat Światowego Dnia Ziemi,
-utrwalenie nazw drzew,
-prawidłowe odpowiedzi,
-uważne obserwowanie swojego otoczenia.
Cele operacyjne:
Uczeń:
-chroni środowisko,
-wie co to jest recykling,
-zna drzewa,
-kocha i szanuje środowisko,
-zgodnie pracuje w grupie.

Metody: słowna, zabawowa , drama

Formy pracy: indywidualna, grupowa.

Środki dydaktyczne: szary papier, farby, kartki z nazwami drzew, roślin, zwierząt


PRZEBIEG ZAJĘĆ

1.Wykreślanka: skreśl co drugą literę i zapisz hasło.

DHZAIGEMŃ ZYISEDMQI REABZUELM ZSAFDWBFAMJOMZY OD ŚĄRIOSDPORWLINSVKYO

DZIEŃZIEMI
RAZEM ZADBAJMY O ŚRODOWISKO
Zapisanie kolorem w zeszycie

2.Rozmowa na temat Światowego Dnia Ziemi.
-Dlaczego wprowadzono takie święto?
-Kiedy obchodzimy Dzień Ziemi?
-Czy tylko w tym dniu pamiętamy o kłopotach naszej planety?
-W jaki sposób możemy pomóc naszej planecie?

3.Zabawy nawiązujące do tematu zajęć.
,,Las”- uczniowie podchodzą do skrzyni i wyjmują kartkę z nazwą drzewa zwierzęcia lub rośliny przyklejają ją sobie na sweterek, na hasło
,, las iglasty” podnoszą do góry ręce uczniowie z nazwą drzewa iglastego, pozostali kucają, na hasło ,,las liściasty” podnoszą ręce
dzieci z nazwą drzewa liściastego pozostali kucają, na hasło ,,las mieszany” podnoszą ręce wszystkie drzewa, kucają pozostali.
,,Kolory”- na hasło danego koloru uczniowie mówią, co jest w przyrodzie w tym kolorze, np. czarny- ziemia, kora, kret, noc.

4. Oglądanie ilustracji mówiących o zanieczyszczeniu środowiska.
-Co przedstawiają ilustracje?
-Skąd pochodzą zanieczyszczenia środowiska?

5.Udzielanie odpowiedzi na pytania zapisanie ich na tablicy i do zeszytów.
a)Co powoduje zanieczyszczenie powietrza?
-dymy z kominów fabrycznych, elektrowni, spaliny samochodowe, spaliny samolotowe, wypalanie traw, pożary, dym nikotynowy.

b)Co powoduje zanieczyszczenie gleby?
-kwaśne deszcze, sztuczne nawozy, dzikie wysypiska śmieci, hałdy przy hutach, kopalniach, elektrowniach.
c)Co powoduje zanieczyszczenia powietrza?
-ścieki chemiczne z zakładów przemysłowych, ścieki z miast, mycie samochodów w rzekach, jeziorach, awarie tankowców, zaśmiecanie zbiorników wodnych.

6.Praca w grupach. Tworzenie plakatu.
Tytułowanie plakatu:
,,SOS DLA ZIEMI”, ,,CZŁOWIEKU, CHROŃ ZIEMIĘ”, ,,ZIEMIA WOŁA
O POMOC”.
Plakat, grupy wykonują dowolną techniką.

7.Zabawa dramowa: ,,Lamenty Ziemi”.
Wybrany uczeń zakłada ,,strój” Ziemi, a pozostali siedzą w kręgu.
Uczeń -Ziemia spaceruje i lamentuje, np. Ludzie nie dbają o mnie moje rzeki, jeziora, morza, oceany są bardzo brudne, ptaki nie śpiewają tak wesoło jak dawniej, rosną góry śmieci, giną rośliny, umierają zwierzęta… następnie podchodzi do różnych dzieci i pyta:
-Jak możesz mi pomóc?
Uczniowie wymyślają różne działania ekologiczne.

8. Zbiorowe odczytanie ,,Przykazań ekologa”- podsumowanie zajęć.
1.Pamiętaj o segregacji śmieci codziennie.
2.Dbaj o swoje otoczenie.
3.Kupuj towary w opakowaniach nadających się do ponownego przetworzenia.
4.Wyrzucaj śmieci tylko w miejscach do tego przeznaczonych!
5.Zbieraj makulaturę!
6.Ekolog oszczędza wodę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.