X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43045
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zamieszanie w świecie bajek. Scenariusz zajęć z elementami metody Bati Strauss

Scenariusz zajęć grupa:4 latki

Tytuł zajęć: „Zamieszanie w świecie bajek”

Cele ogólne:
Nabywanie umiejętności dostrzegania zmian tempa i dynamiki dźwięków w muzyce
Nabywanie umiejętności ilustrowania muzyki ruchem, gestem i mimiką twarzy

Cele operacyjne:
Reagowanie na zmiany tempa i dynamiki dźwięków w muzyce odtwarzanej z płyty CD, przy wykorzystaniu stosownych rekwizytów (jabłko, gazety, buty itp.) z uwzględnieniem stopnia opanowania umiejętności przez dzieci
Ilustrowanie ruchem nagrań muzyki odtwarzanej z płyty CD w sposób estetyczny i płynny zgodnie z tym co podpowiada muzyka

Metody:
słowna, pokaz, elementy metody aktywnego słuchania muzyki Batii Strauss, metoda K. Orffa

Formy:
cała grupą,
indywidualna

Pomoce dydaktyczne:
płyta z nagraniami, magnetofon, worek, dynia, buty, nitka, jabłko, gazety, plansze z postaciami z bajek, karty z sylabami/znaczkami, list do dzieci od mamy Franka, rymowanki.

Przebieg:
Powitanie do piosenki „Stajemy wszyscy w kole”
Wprowadzenie:
Nauczyciel by prosi by dzieci wygodnie usiadły, pyta jak spędziły wolne dni. Nagle słychać pukanie do drzwi. Nauczyciel prosi by dzieci chwilę zaczekały, sprawdzi co to. Do sali wnosi worek z jakimiś przedmiotami i list od mamy Franka (Franek – chłopiec z innego przedszkola, o którym często słuchają opowiadań lub pomagają rozwiązywać różne problemy). W liście prosi by dzieci pomogły Frankowi uporządkować bałagan w świecie bajek i odnalazły właścicieli rekwizytów z worka.
Nauczyciel wyjmuje pierwszy przedmiot ( dynia ) i czyta do niego krótką rymowankę. Dzieci maszerują w rytm muzyki, na hasło nauczyciela zmieniają się i naśladują wybrane z bajki o Kopciuszku zwierzęta. Po skończonej zabawie nauczyciel pokazuje dzieciom karteczkę z symbolem/sylabą i prosi by jedno z nich odnalazło taką samą w sali. W tym miejscu ukryta jest postać z bajki, w której pojawiła się dynia. Dzieci umieszczają ją w bajkowej galerii. W tym ćwiczeniu wykorzystany zostaje utwór – Bravado
Buty – nauczyciel odczytuje rymowankę związaną z butami. Prosi by dzieci usiadły w kole i zdjęły buty. Dzieci wykonują improwizację do utworu Letkiss. Następnie nauczyciel pyta, z jaką bajką kojarzą im się buty. Podaje kartkę ze znaczkiem/sylabą kolejnej osobie i dzieci sprawdzają, o którą bajkę chodziło.
Jabłko – nauczyciel ponownie czyta rymowankę, dzieci siedzą w kole i podają sobie jabłko w rytm muzyki w ustalony sposób. Po wykonaniu zadania otrzymują wskazówkę gdzie odnajdą ilustrację. Utwór towarzyszący zabawie – Le Basque
Gazety – nauczyciel czyta rymowankę i prosi by dzieci wstały i wykonały taniec z gazetami do utworu Clap, clap song. Dzieci w tańcu uderzają w gazety zgodnie z tym co podpowiada muzyka, zgniatają i rozkładają gazety, tupią w rytm muzyki Po zakończeniu prosi by usiadły i odpoczęły po ciężkiej pracy a jedna osoba szuka w sali ukrytej ilustracji.
Na koniec mówi, że nie ma w worku już rekwizytów ale wie, że zostało jeszcze jedno zadanie. Prosi by dzieci same wymyśliły taniec zgodnie z tym co podpowiada muzyka „Comptine D’Un Autre Ete – L’Apres”
Zakończenie – w tle cicho muzyka relaksacyjna (Mozart), nauczyciel dziękuje dzieciom za pomoc i obiecuje, że wyśle zagubione ilustracje mamie Franka. Nagle przypomina sobie, że mama Franka prosiła jeszcze by dzieci wykonały projekt czapki bajkowej wróżki. Nauczyciel prosi by dzieci usiadły do stolików i ozdobiły czapki wróżki (do wykorzystania mają różne materiały plastyczne – pompony, tekturę falistą, kolorowy papier, filc itp.) Po skończeniu dzieci prezentują swoje pomysły i opowiadają o co poprosiłby wróżkę gdyby ją spotkały.
Zakończenie zajęć śpiewaną rymowanką „Zajęcia skończone i chce nam się jeść, czekamy na obiad. Good bye, żegnaj, cześć!”

załącznik 1.

Kochane dzieci z drugiej grupy

To ja mama Franka. Muszę znowu prosić Was o pomoc. Kochane przedszkolaki pamiętacie zapewne, że mój syn Franek jest strasznie roztargniony i czasami zdarza mu się zapominać o różnych rzeczach. Wasza Pani opowiadała Wam jak próbował ugotować zupę pomidorową, albo jak jesienią na spacer poszedł w sandałach, nie wspominając już nawet o tym jak ostatnio gdy ze swoją Panią rozmawiali o polskiej fladze zupełnie wszystko z kolorami i pasami pomieszał. Tym razem narobił strasznego zamieszania w świecie bajek i nawet nie wiem jak to odkręcić. W Was cała moja nadzieja. Mogę na Was liczyć?

Już śpieszę tłumaczyć co się stało. Otóż:

W sali Franka jest wielka księga bajek. Na jej stronach mieszkają wszyscy bajkowi przyjaciele dzieci. Mały Tomcio Paluch i Olbrzym z opowieści o Ziarnku Fasoli. Wszystkie bajkowe stwory i te dobre i pełno czarnych charakterów. Pewnego dnia okazało się, że jakiś łobuziak powyrywał strony i zniszczył tą piękną książkę. Echhhh... Wszystkim dzieciom było bardzo przykro. Pani powiedziała, że książkę można posklejać. Oczywiście Franek uparł się, że zrobi to sam bo przecież on zna się na bajkach najlepiej. Drogie dzieci pamiętacie, że mój Franek to straszny chwalipięta. Zabrał księgę do domu i przystąpił do działania. Ojjjj co to się działo..... Zamknął się w pokoju i długo układał strony w książce, aż w końcu zadowolony z siebie wyszedł i pokazał co udało mu się zdziałać. Jak się pewnie domyślacie w krainie bajek nigdy większego zamieszania nikt nie widział. Czerwony Kapturek zamiast iść do domu babci, za siedmioma górami i lasami sprzedawał zimą zapałki. A dziewczynka, która miała to robić sadziła magiczną fasole... Po wielkich namowach Franek pozwolił sobie pomóc, ale w niektórych bajkach tak namieszał, że nadal brakuje paru elementów. Kochane przedszkolaki wiem, że w waszej grupie uwielbiacie Bajki Samograjki i dużo o nich wiecie, wiem też, że lubicie muzykę. Proszę Was wykonajcie kilka zadać, żeby odszukać ostatnie kartki z wielkiej księgi bajek.

Bardzo dziękuję
Mama Franka
A oto kilka wskazówek:

załącznik 2

Dynia:

Warzywo pomarańczowe jak wiecie jest smaczne i zdrowe
Lecz nie na zupę dziś będzie czas
o tym przekona się każde z Was
Włączcie muzykę, na spacer idziemy
i wiele zwierząt z bajki wyczarujemy

Buty:

Siedmiomilowe w bajkach bywały,
Na wielkie kroki więc pozwalały
Dzisiaj wykorzystacie je inaczej
i trochę na nich sobie pogracie
A gdy orkiestra występ zaliczy
to na podpowiedź może liczyć

Jabłko:

Czerwone rumiane, zielone soczyste
Smaczne? To wcale nie takie oczywiste.
Tego jabłka zatrutego lepiej unikać kolego!
Podaj jabłko tak by nie spadało
i chociaż mała podpowiedź dzisiaj nam dało

Gazety:

Zbudować domek by dał schronienie
To wcale nie będzie oka mgnienie
To sprawa trudna i pracochłonna
Nie dla osoby co lenić się skłonna
Z gazety domku nie wybudujesz
ale muzykę dziś wyczarujesz
Więc nie leń się teraz
gazetę bierz
Zatańczysz, zagrasz i dowiesz się co tylko chcesz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.