X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 43003
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesienne zabawy. Zajęcie otwarte dla rodziców 6-latków

Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców w grupie 6- Latków
Prowadząca: Marzena Habrat
Temat Jesienne zabawy.
Cele:
- Przybliżenie rodzicom form aktywności dzieci w przedszkolu,
- Zaprezentowanie obecnego poziomu umiejętności matematycznych, społecznych i odporności emocjonalnej dzieci
- Podkreślenie spójności grupy i przynależności do niej wszystkich jej członków.
- Zregenerowanie sił, osiągnięcie wewnętrznego spokoju.
Obszary działalności dzieci (wg. Programu Kocham Przedszkole):
- Jestem i działam z innymi.
 Staram się panować nad swoimi emocjami i sposobami ich wyrażania.
 Próbuje samodzielnie poradzić sobie w trudnych sytuacjach.
- Myślę i działam matematycznie
 Orientuję się i działam w przestrzeni
 Poznaję rytmy w czasie i przestrzeni
 Liczę i działam: szacuję, porównuję, dodaję i odejmuję
 Poznaję różne cechy przedmiotów i figur geometrycznych
- Mówię i rozumiem.
 Różnicuję i analizuję dźwięki.
 Porozumiewam się z innymi
- Będę czytać i pisać.
- Jestem odbiorcą i twórcą.
 Gram, śpiewam i tańczę.

Środki dydaktyczne:
kartoniki na jednej stronie litery hasła: RADOSNA ZABAWA – na odwrocie naklejone liście w ilości nieparzystej: 1,3 itd. oraz na literach: ZABAWA: 2,4,...
materiały przyrodnicze zgromadzone w koszach wiklinowych: orzechy włoskie, laskowe, kasztany, szyszki. Liczydła, bębenek, pałeczka, zdjęcie wiewiórki, krasnalka, czapka krasnala, talerze tekturowe, orzeszki w kubeczkach- dla każdego dziecka. Kartki z tabelą z liczbami: 1- 12, komplet karteczek z liczbami dla każdego dziecka. Dwie duże kostki do gry. Kosz z różnymi przedmiotami: kartki, flamastry do obrysowania kształtów.

PRZEBIEG:

1. Wejście dzieci przy muzyce Piano- borą rodziców za rękę i prowadzą do koła.

2. Muzyczna powitanka- dzieci śpiewają piosenkę „Powitania nadszedł czas” , ilustrują ruchem treść piosenki- w trakcie ref. taniec w parach. Po zakończeniu piosenki, rodzice są proszeni o powrót na krzesła- dzieci siadają w kole na dywanie.

3. Przedstawienie grupy piosenka „Starszaki”

4. Odszyfrowanie hasła:
 z kartoników zawieszonych na tablicy trzeba wybrać takie, które mają nieparzysta ilość liści (możliwość połączenia flamastrem dla sprawdzenia, czy są parzyste) i umieszczenie ich na czerwonej wstążce. Podobnie z kartonikami o parzystej ilości liści- umieszczenie na żółtej wstążce,
 ułożenie kartoników na wstążce od najmniejszej do największej ilości listków, odwrócenie kartoników na drugą stronę
 odczytanie hasła: RADOSNA ZABAWA

5. Wskazanie tablicy z wynikami- GRUPA PRZYJACIÓŁ- za każde rozwiązanie zadania można otrzymać fragment tajnej informacji. Za odczytanie hasła spotkania: RADOSNA ZABAWA- nagroda- fragment info: (TO)

6. N. rozkłada na dywanie rytm: orzech duży, dwa małe, duży...prosi o dokończenie wybrane dziecko. Wprowadzenie elementu rywalizacji- dzieci podzielone na dwa zespoły : w żółtych i czerwonych koszulkach. Zadają rytmy do dokończenia dla przeciwników z drugiego zespołu.( odkrycie kolejnego frag. – SU)

7. Słuchanie wiersza L. Lisowskiej „Wiewiórka i krasnal” czytanego przez N.:
Idzie krasnal leśną dróżką,
stuka sobie jedną nóżką.
Wtem tu nagle...jak nie skoczy,
widzi w dziupli czarne oczy,
długi wąsik, małe uszka,
ktoś..coś wrzuca już do brzuszka.
Trzy orzechy, dwa żołędzie,
najedzony brzuszek będzie.
Ciekaw jestem, cóż za zwierzę
z rudą kitką kasztan bierze?
Nagle krasnal nos zadziera,
oczka swoje wnet przeciera.
A tu z góry na nos mały
trzy kasztany, hop spadają
i pod nóżki się turlają.
Dzieci otrzymują liczydła, jedno dziecko z zespołu przyjmuje rolę krasnala- otrzymuje czapkę krasnalkowi, bębenek i pałeczkę. Uderza w bębenek dowolną ilość razy- ile spadło na ziemię kasztanów? Dzieci z zespołu- korzystając z liczydeł- zgłaszają odpowiedź. Koledzy z przeciwnego zespołu- sprawdzają, czy odpowiedź jest prawidłowa.
Nagrodzenie pracy- odkrycie kolejnego frag. (PER)

8. Orientacja w przestrzeni- kierunki-Piosenka „DO przodu, do tyłu”..Nagrodzenie śpiewu- znajomości kierunków- odkrycie kolejnego frag. (MA)

9. Dwie kostki- gra z elementem rywalizacji: dzieci otrzymują kartkę z tabelą zawierającą liczby od 1 do 12 oraz małe karteczki takim samym kompletem liczb( zespół w żółtych koszulkach- żółte karteczki, w czerwonych koszulkach- czerwone karteczki). Reprezentant zespołu rzuca dwoma kostkami- sumuje ilość oczek i jego zespół zaznacza wynik w tabeli- każde dziecko indywidualnie na swojej kładąc w okienku karteczkę z odpowiednią liczbą. Zespoły mają ruch na zmianę – podchodzą i rzucają kostkami kolejne osoby z zespołu. Wygrywa zespół, który jako pierwszy zakryje karteczkami wszystkie okienka. Nagrodzenie pracy- odkrycie kolejnego frag. (TE)

10. Piosenka- „Kiedy wstajesz lewą nogą”- zaproszenie rodziców do par.

11. Obiad wiewiórki- przy muzyce Dzieci- wiewiórki wędrują, skaczą sobie po lesie ze swoimi zapasami. Rodzice stoją w kole i podaja sobie z rąk do rąk talerze tekturowe z naklejoną liczbą ( 1- 10). Rodzice zwróceni twarzami do środka koła. Na pauzę w muzyce- odwracają się na zewnątrz, trzymając w ręku jeden talerz, podbiegają do nich dzieci- wiewiórki, które za zadanie mają położyć na talerzy tyle orzechów , ile mówi naklejona na nim liczba. Kilka powtórzeń w zależności od zainteresowania zabawą. Nagrodzenie pracy- odkrycie kolejnego frag. (MA)

12. Piosenka „Nogi, dłonie, głowa”...nagrodzenie znajomości schematu własnego ciała i drugiej osoby .. Nagrodzenie pracy- odkrycie kolejnego frag. (Ty)

13. Dzieci z Rodzicami siadają na dywanie. N. pokazuje duży kosz z różnymi przedmiotami- to rzeczy zgubione, porzucone przez ludzi w lesie. Wiewióreczki zbierając orzechy- zebrały również te przedmioty. Wiewiórki bardzo dobrze rozpoznały, że to nie powinno leżeć w lesie. Zobaczymy czy dzieci z rodzicami potrafią rozpoznać przedmioty po kształcie. Para Rodzic z dzieckiem siada za kurtyną- nie ma możliwości patrzenia co się dzieje na sali. Inną parę N. prosi, by odrysowała kształty dwóch przedmiotów. Para, która opuściła salę, ma za zadanie odgadnąć, które przedmioty zostały odrysowane. .. Nagrodzenie pracy- odkrycie kolejnego frag. (CY)

14. Odczytanie najważniejszej informacji dnia: Grupa Przyjaciół Św. Zygmunta TO SUPER MATEMATYCY.

15. Muzyka- List miłosny. Rodzice siadają wygodnie- dzieci piszą palcami na ich plecach kolejne cyfry- rodzice odgadują, co to za cyfra. Zmiana ról- dzieci siadają – Rodzice piszą na ich plecach datę urodzin- szczęśliwy dzień dla całej Rodziny.N. prosi, by rodzice pogratulowali dzieciom osiągnięcia matematycznego sukcesu. Dzieci- dziękują za wspólną zabawę.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.