X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42999
Przesłano:

Jak dbać o swoje zdrowie? - piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej

Scenariusz zajęć adaptacyjnych dla przyszłych uczniów klasy pierwszej SP .
1. Temat: Jak dbać o swoje zdrowie? - piramida zdrowego żywienia i aktywności fizycznej.

2. Cele ogólne:
Zapoznanie dzieci z zasadami prawidłowego żywienia. Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie człowieka.
3. Cele szczegółowe:
Uczeń: poprawnie posługuje się terminem piramida żywienia, witaminy; wymienia korzyści codziennej aktywności fizycznej; opisuje piramidę żywienia; wymienia produkty, które mają pozytywny wpływ na zdrowie; wyjaśnia negatywny wpływ nadmiaru spożywania niektórych produktów bogatych w sól i cukier na zdrowie człowieka; kształtowanie postawy racjonalnego odżywiania się i aktywności fizycznej.
4. Metody:
- pogadanka
- pokaz
- burza mózgów
- metoda praktyczna
5. Formy:
- indywidualna
- praca w zespołach
6. Środki dydaktyczne:
- makieta piramidy żywienia,
- wycięte z reklam produkty spożywcze,
- tablica multimedialna

7. Przebieg zajęć:
I. Faza wstępna
- czynności organizacyjne: powitanie uczniów, przedstawienie się, sprawdzenie listy obecności,
- przeczytanie wiersza Stanisława Karaszewskiego „Witaminowe abecadło”,
- pytanie: o czym jest wiersz?
- podanie tematu zajęć.
II. Faza realizacyjna
- pokaz z wykorzystaniem tablicy multimedialnej starożytnej piramidy, pytania: co to za budowla? jak się nazywa? , czy znają piramidę, która nie jest budowlą?
- pokaz z wykorzystaniem tablicy multimedialnej piramidy żywienia, porównanie obu piramid, pytania: jaka jest wspólna cecha piramid? Jaki mają kształt?
- pokaz piramidy przestrzennej wykonanej przez starszych uczniów,
- omówienie poszczególnych poziomów piramidy żywienia, dzieci wyjaśniają dlaczego dla naszego zdrowia ważna jest aktywność fizyczna, wymieniają produkty znajdujące się na danym poziomie, wprowadzenie terminu witaminy przy warzywach i owocach, dzieci wymieniają produkty znajdujące się na danym poziomie
- dzieci uzasadniają dlaczego produkty będące w podstawie piramidy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu,
- nauczyciel wymienia skutki nadmiernego spożycia soli i cukru dla organizmu człowieka,
- podzielenie dzieci na zespoły, każdy zespół ma duży arkusz papieru z narysowaną piramidą, wycinki produktów spożywczych i grafiki aktywności ruchowej oraz kleje. Następnie pod kontrolą i z pomocą nauczyciela przyklejają na poszczególnych poziomach piramidy pasujące tam produkty i grafiki aktywności fizycznej.

III. Faza podsumowująca:
Zaprezentowanie przez zespoły swoich prac – piramid.
Zabawa dydaktyczna: dzieci stoją w kole i nauczyciel czyta zdania. Jeśli zdanie jest prawdziwe klaszczemy w dłonie, jeśli zdanie jest fałszywe tupiemy nogami. Pożegnanie i zakończenie zajęć.

Zabawa dydaktyczna.
1.Warzywa i owoce są bogate w witaminy.
2.Aktywność fizyczna źle wpływa na zdrowie człowieka.
3.Słodycze można jeść w nieograniczonych ilościach.
4.Ruch to zdrowie.
5.Spożywanie zbyt dużych ilości cukru prowadzi do otyłości.
6.Jedz warzywa i owoce codziennie.
7. Wystarczy zjeść trzy posiłki dziennie.
8. Wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęce.
9. Pij słodkie i gazowane napoje zamiast wody.
10. Produkty mleczne są bogate w wapń, który buduje kości i zęby.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.