X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42986
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach. Ocenianie sytuacji zagrażającej życiu

12.02.2020r.

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 6-LATKÓW

Temat: „ Znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach ( ocenianie sytuacji zagrażającej życiu)”

Podstawa programowa:III8,IV2,IV4,IV5,IV7,IV8,IV9,I5

CELE OGÓLNE:
• Zapoznanie dzieci z niebezpieczeństwem i zagrożeniami związanymi z ruchem drogowym
•Uświadamianie dzieciom konieczności przestrzegania zasad bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia.
•Doskonalenie świadomości i dbałości o bezpieczeństwo własne i innych

CELE OPERACYJNE DZIECKO:
• wie ,w którym miejscu i jak przechodzić przez ulicę ;
• rozróżnia kolory i wymienia kolory świateł na sygnalizatorze oraz opisuje co każde oznacza
•właściwie reaguje na podnoszone przez nauczyciela koła symbolizujące światła na sygnalizatorze ;
•rozróżnia sytuacje bezpieczne i niebezpieczne na drodze, wymienia je i opisuje;
•rozwiązuje zagadki słuchowe i różnicuje zadania prawdziwe i nieprawdziwe
•rozwiązuje zagadki słowne
•zgodnie współpracuje w grupie

METODY PRACY:
•słowna
•twórcza
•zadaniowa
FORMY PRACY:
•Indywidualna
• Zbiorowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
•koła w dwunastu kolorach, ilustracje, makiety, karty pracy, zagadki dla dzieci , buzie smutne i uśmiechnięte, tamburyno, wyrazy globalne, sygnalizator świetlny z papieru ,przejście dla pieszych z papieru, koperty z zagadkami numerowane.

PRZEBIEG ZAJĘĆ
1.Powitanie dzieci przez nauczyciela. Utworzenie koła na dywanie , odśpiewanie w pozycji stojącej piosenki rozpoczynającej zajęcia:
Podajmy sobie ręce
i stwórzmy duże koło, zabawą i piosenką witamy was wesoło. 2.Wprowadzenie dzieci w tematykę zajęć poprzez rozłożenie na dywanie kół w dwunastu kolorach i dużego czarnego prostokąta przedstawiającego sylwetkę sygnalizacji świetlnej. Zadanie dzieciom pytania, które z tych kolorów możemy spotkać przechodząc przez ulicę z sygnalizacją świetlną? Dzieci odpowiadają jakie kolory występują na sygnalizatorze, wybrane dzieci wyszukują z pozostałych kolorów kolor czerwony, zielony, żółty i umieszczają je na sylwecie sygnalizatora.
3.Zabawa ruchowa „Światła”. Nauczyciel trzyma w dłoniach 3 koła (czerwone , zielone, żółte) zadaniem dzieci jest chodzenie po sali bez potrącenia się i właściwe reagowanie na podnoszone do góry przez nauczyciela koła. Jeśli nauczyciel podniesie do góry koło czerwone- dzieci stają nieruchomo, koło zielone- dzieci poruszają się dalej, koło żółte- dzieci zwalniają, obserwując czy nauczyciel bierze w dłoń koło z kolorem czerwonym czy zielonym.
4.Rozmowa z dziećmi w kręgu na temat bezpiecznego przechodzenia poruszania się po ulicy i w jej obrębie wspierana makietami obrazków przedstawiających różne sytuacje( dzieci grające w piłkę blisko ulicy, dzieci przechodzące przez ulicę w miejscu do tego nie wyznaczonym, dzieci przechodzące na czerwonym świetle) opisywanie przez dzieci ilustracji i przewidywanie przez dzieci następstw niewłaściwych zachowań oraz ustalanie czy były one właściwe czy nie.
5.Wiersz „Przechodzenie przez ulicę”. Nauczyciel rozkłada na dywanie makietę przejścia dla pieszych a dzieci podczas czytania wiersza prawidłowo przechodzą po pasach ubrane w kamizelki odblaskowe.
Załącznik nr 1
6.”Ruch drogowy znam , zagadkę rozwiąże sam”
Nauczyciel rozkłada na dywanie koperty z cyframi od 1 do 7 z napisanymi zagadkami dla dzieci. Zadaniem dzieci jest policzenie ilości uderzeń w tamburyno i rozpoznanie cyfr oraz rozwiązywanie zagadek. Załącznik nr 2
7.Podsumowanie zajęć przez nauczyciela.
Nauczyciel rozdaje dzieciom po parze kół koloru czerwonego i zielonego. Zadaniem dzieci jest wysłuchanie zdań wypowiadanego przez nauczyciela, ustalenie czy odpowiedz jest na tak czy na nie i podniesienie właściwego koła. Koło czerwone oznacza odpowiedz na tak- prawda, buzia uśmiechnięta ,koło żółte odpowiedz na nie- fałsz, buzia smutna. Załącznik nr 3.

8.Praca plastyczna
„Sytuacje zagrażające bezpieczeństwu dzieci „. Skreślić, które zagrażają bezpieczeństwu „
9. Wykonanie
Ewaluacja zajęć
•Omówienie prac

ZAŁĄCZNIK NR 1
1.Zanim ulicę przekroczysz, otwórz szeroko oczy, bo to bardzo ważna rzecz , by się na baczności mieć. Najpierw w lewo, w prawo potem, jeszcze w lewo spójrz z powrotem, jeśli droga wolna już , swe kroki pewnie skieruj w przód.
2. Sprawa jest już całkiem łatwa, jeśli są na przejściu światła, one drogę pokazują, czy przechodzić informują. Gdy zielone sygnał dało, wnet przed siebie ruszaj śmiało, lecz czerwone daje znać, że nadal w miejscu musisz stać.
ZAŁĄCZNIK NR 2

ZAGADKI
„Stoi na drodze, na jednej nodze. Kolorowym wzrokiem ruchem kieruje. Jednych przepuszcza innych zatrzymuje” ( sygnalizator świetlny)
„Czarno- biała , w paski cała, zamiast biegać po Afryce, przejść pomaga przez ulicę. ( zebra)
„Kto na skrzyżowaniu bez obaw staje, bo ręką zatrzyma auta i tramwaje. Bystrym okiem, dobrym słuchem kieruje drogowym ruchem” ( policjant)
„Samochody ,motocykle po niej się poruszają” (ulica)
„Stoją przy drodze na jednej nodze, wszystkim kierowcom ku przestrodze.( znaki drogowe)
„ Jest przy każdej jezdni po to ,by chodzić po nim piechotą”(chodnik)

„Jeśli kierowcą jesteś roweru, to się na drogę tę właśnie kieruj”(ścieżka rowerowa)
ZAŁĄCZNIK NR3 1.Czy można przejść na druga stronę jezdni, kiedy
światło jest czerwone?
2.Wpadła piłka na ulicę, czy można za nią pobiec?
3.Czy zebra na pasach jest koloru biało-czerwonego?
4.Czy bezpiecznie jest zjeżdżać na sankach z górki na ulicę.
5.Czy znak stopu jest koloru czerwonego.?
6. Czy na rowerze możemy jeździć po ulicy?
7. Czy zakładamy odblaski jak jest wieczór?
8. Czy możemy przejść przez jezdnię jeśli na sygnalizatorze zapali się światło zielone?

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.