X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42978
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Ptaki i ich przysmaki - scenariusz zajęć w grupie 6 latków

Grupa: V (dzieci 5 i 6 letnie)
Data: 14.11.2019 r.
Prowadząca: mgr Magdalena Trąbka

Cel główny:
- Kształtowanie opiekuńczej postawy dzieci wobec ptaków.
- Rozpoznawanie i nazywanie wybranych gatunków ptaków zimujących w Polsce.
- Wdrażanie do systematycznego dokarmiania ptaków w czasie zimy.

Cele szczegółowe:
Dziecko :

- rozwiązuje zagadki słowne,
- uważnie słucha tekstu czytanego i odpowiada na pytania dotyczące jego treści,
- rozpoznaje i nazywa niektóre gatunki ptaków,
- posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, np. sezonowa wędrówka ptaków,
- wie, dlaczego należy dokarmiać ptaki,
- wie, czym dokarmiać ptaki,
- podejmuje próbę czytania wyrazów utworzonych z liter w formie napisów drukowanych,
- przelicza w zakresie 6,
- rozpoznaje cyfry,
-reaguje na umówiony sygnał słowny,
- zgodnie współpracuje w grupie,
- wyraża ekspresję twórczą podczas czynności konstrukcyjnych – wykonywania karmników

METODY:
podająca, poszukująca, praktycznych działań,

FORMY PRACY:
zajęcia z całą grupą, zbiorowa jednolita, zadaniowa

POMOCE DYDAKTYCZNE:
tekst S. Szuchowej „Spiżarnia ptaków” , sylwety ptaków do wiersza, ilustracje ptaków, pokarm dla ptaków (ziarna zbóż, słonina, kasza, orzechy, owoce), słoiczki, obręcze, globus, sylwety karmników, patyczki do liczenia, cyfry magnetyczne, kartony i butelki, patyczki do szaszłyków, ozdoby z papieru.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1.Powitanie dzieci.
2. Ptasie zagadki - wprowadzenie w tematykę rozmowy:

Jaki to domek niepotrzebny latem,
Zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate? (karmnik)
Lato nam śpiewem umilają - zimą na naszą pomoc czekają (ptaki)

3. Słuchanie opowiadania nauczyciela na podstawie tekstu S. Szuchowej „Spiżarnia ptaków” ilustrowanego sylwetami ptaków.

Co tak miło pachnie w przedszkolu?
Na stole krupnik w talerzach czeka.
Już czas na obiad, a tam na polu głodna gromadka ćwierka, narzeka...
- Dajcie mi muchę!
- Zjadłbym jagódkę!
- Gdzie się podziały glisty tłuściutkie? Sikorka woła:
- Ja lubię tłusto. A wróbel nudzi:
- W brzuszku mi pusto! Przybiegła wrona i tak powiada:
- Na pewno ptaszki nie wiedzą o tym, że dziś w przedszkolu była narada tych wszystkich dzieci, co zupę jedzą. Po tej naradzie coś tam majstrują...
- Chyba te dzieci karmnik budują? Zrobił się rwetes nie byle jaki.
- Dzieci nam pewnie dadzą przysmaki.
Więc każdy ptaszek w okienko zerka, pcha się, podfruwa, kwili i ćwierka:
- O, są maleńkie ziarenka lnu.
- O, są owocki czarnego bzu.
- Kulki jałowca.
- Krasna kalina.
- Mięso i żyłki.
- I jarzębina.
- Jest mak, słonecznik i okruszynki.
- Jest kawałeczek tłustej słoninki.
Cała gromada co dzień się zleci tu, do przedszkola, do miłych dzieci.

4. Rozmowa z dziećmi na temat: „Dlaczego i jak należy karmić ptaki zimą” na podstawie własnych przeżyć i wysłuchanego opowiadania:
- Jakie ptaki zostają u nas na zimę, a które odlatują na zimę do ciepłych krajów?
- W jaki sposób ludzie dbają o ptaki zimą?
- Czym dokarmiamy ptaki?
Wyjaśnienie zjawiska wędrówki ptaków z wykorzystaniem globusa.
5. Ptasia stołówka- gromadzenie w kąciku przyrody ptasich przysmaków ( w przygotowanych słoiczkach), dopasowywanie ich do sylwet ptaków ( wg uzyskanych wcześniej informacji). Umieszczanie podpisów nazw ptaków do czytania globalnego: sikorka, gil, gawron, wróbel.

6. Zabawa ruchowa „Wyścigi do karmnika”.
Dzieci w rytm melodii poruszają się po sali naśladując ptaki, nauczyciel rozkłada koła hula-hop imitujące karmniki. Do każdego koła wkłada kartkę z cyfrą, cyfr ta określa ilość ptaków-dzieci w karmniku. Na hasło nauczyciela” ptaki do karmników” dzieci wchodzą do kół, na hasło „ptaki opuszczają karmniki” dzieci poruszają się po sali. Zabawę powtarzamy 2-3 razy, zmieniając cyfry w poszczególnych kołach hula-hop.

7. Działania na dodawanie z wykorzystaniem patyczków do liczenia (dla każdego dziecka). Zaproszenie dzieci przed tablicę. Na tablicy przypięte są 2 karmniki, sylwety ptaków i napisy – To karmnik Tomka. To karmnik Oli.
Polecenie nauczycielki:
Na karmniku Tomka siedzą 3 sikorki i jedzą słoninkę. Przyleciał jeszcze 2 sikorki.
Ile sikorek jest w karmniku Tomka?
3 + 2 = 5
W karmniku Oli siedzą 4 kosy. Po chwili doleciały jeszcze 2 kosy.
Ile kosów jest w karmniku Oli?
4 + 2 = 6
8. Praca konstrukcyjna w grupach „Karmnik dla ptaków” z wykorzystaniem plastikowych butelek, kartonów po mleku.
9. Spacer do ogrodu przedszkolnego- wspólne umieszczenie zrobionych karmników na drzewach w ogrodzie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.