X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42913
Przesłano:
Dział: Rewalidacja

Scenariusz zajęć rewalidacyjnych dla uczennicy kl. I z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją

Temat: Stymulowanie funkcji poznawczych. Zabawa w sklep.

Cele ogólne:
 utrwalenie znajomości schematu ciała i orientacji na
płaszczyźnie
 rozwijanie kompetencji matematycznych w zakresie
posługiwania się monetami złotowymi.

Cele terapeutyczne:
 doskonalenie precyzji ruchów i siły mięśni rąk (dłoni,
palców)
 rozwijanie orientacji w schemacie ciała i na płaszczyźnie
 ćwiczenia spostrzegawczości
 doskonalenie koordynacji wzrokowo–ruchowej
 wydłużanie koncentracji uwagi na zadaniu
 rozwijanie myślenia
 rozwijanie inicjatywy
 zachęcanie uczennicy do posługiwania się mową w dostępnym
dla niej zakresie oraz komunikacją alternatywną -
piktogramami w różnych sytuacjach

Cele w zakresie kształcenia:
 rozwijanie wiedzy o wartości nabywczej monet 1zł, 2 zł, 5
zł oraz umiejętności matematycznych w zakresie posługiwania
się nimi
 liczenie w zakresie 8

Kompetencje kluczowe:
 kompetencje matematyczne
 umiejętność uczenia się
 inicjatywność

Metody:
 objaśniająca
 praktycznego działania

Forma pracy:
 indywidualna

Środki dydaktyczne: arkusz szarego papieru, mazaki, nożyczki, klej, obrazki z zabawkami kartka z półkami - sklep, gazeta, kartonik z liczbą 8, koszyczek na zakupy, monety papierowe, zabawy paluszkowe

Przebieg:
1. Ćwiczenia stymulujące pracę mózgu z jednoczesnym ćwiczeniem ruchów dłoni:
 leniwa ósemka,
 rysowanie oburącz kółek na dużym formacie.

2. Ćwiczenia siły mięśni dłoni, utrwalanie liczby 8:
Uczennica wybiera spośród rozłożonych kartoników z wprowadzonymi liczbami ( od 0 do 8) liczbę 8. Ustawia prze koszem, do którego ma wrzucić tę ilość kul z gazet.
 zgniatanie kartek gazetowych w kule
 rzuty do celu - kosza z jednoczesnym przeliczaniem do 8.

3. Zabawa paluszkowa rozwijająca sprawność palców:
 "Cztery samochody"
Cztery samochody na półeczkach stały.
Każdy, choć podobny, inne koła miały.
Pierwszy duże i brązowe, jak misiowe łapki.
Drugi małe i zielone, jak łapki u żabki.
Trzeci całe żółte, jak cieplutkie słońce.
Czwarty niebieściutkie, jak chabry na łące.
Cztery samochody na półeczkach stały.
A po chwili do zabawy razem odjechały.

4. Utrwalanie orientacji w stronności ciała.
 narysowanie "kropki - przypominajki" na prawej dłoni dziecka;
 wskazywanie prawej i lewej ręki oraz innych części ciała po lewej i prawej stronie wg poleceń nauczycielki.

5. Rozwijanie orientacji na płaszczyźnie.
 wskazywanie lewej strony kartki, prawej strony kartki, górnej i dolnej jej części;
 rozmieszczenie na kartce - sklepie półek (pasków kolorowego papieru) w prawym, górnym rogu, prawym dolnym, lewym dolnym i lewym górnym.

6. Zabawa w sklep:
 Rozmieszczanie towaru - zabawek na półkach sklepowych.
Do sklepu z zabawkami przywieziono towar. Pani sklepowa ułożyła:
- lalkę - na prawej, górnej półce
- skakankę na lewej, górnej półce
- klocki - na prawej, dolnej
- gry - na lewej dolnej.
Przyporządkowywanie zabawkom cen:3 zł, 4 zł, 6 zł, 7zł.
 Zabawa w sklep. Stosowanie form grzecznościowych. Posługiwanie się monetami 1 zł, 2 zł, 5 zł podczas kupowania zabawek - obrazków.
Działania na monetach.

7. Karty pracy. Klasyfikowanie - uzupełnianie brakujących elementów w zbiorach odpowiednimi obrazkami. Rozwijanie myślenia. Cięcie nożyczkami po linii prostej, klejenie, układanie. Rozwijanie sprawności i precyzji palców.

8. Rozwijanie orientacji w przestrzeni.
 Konstruowanie z kolorowych klocków sześciennych układów przestrzennych i ich odwzorowywanie. Naprzemienne zadawanie układów przez uczennicę i nauczycielkę.

9. Zabawa paluszkowa na pożegnanie: " Co robi moja rączka?"

Co robi moja rączka?
Głaszcze tak miękko.
Szczypie aj, aj, aj.
Tańczy: hop, hop, hop.
Klaszcze: klap, klap, klap.
Puka: puk, puk, puk.
Drapie: drap, drap, drap.
Do widzenia: pa,pa.

Teresa Marciniak

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.