X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42834
Przesłano:

Wprowadzenie litery R w klasie I

Cele :
* uczeń wymienia wyrazy w nagłosie, śródgłosie i wygłosie zawierające głoskę "r",
* wyszukuje głoskę "r" w wyrazach i wskazuje jej miejsce,
* odróżnia literę "r" wielką od małej, zna jej miejsce w liniaturze,
* poprawnie zapisuje literę "r" wielką i małą w liniaturze,
* układa litery w wyrazy,
* wskazuje samogłoski i spółgłoski w wyrazach.
Środki dydaktyczne:
* list od Ufiego,
* monografia litery "r"
* wyrazy zawierające głoskę "r" w nagłosie, wygłosie i śródgłosie,
* ilustracje przedstawiające ww. wyrazy,
* zagadki,
* kartoniki z samogłoskami i spółgłoskami oraz czerwone i niebieskie kartoniki.
Metody pracy:
* pokaz,
* ćwiczenia praktyczne,
Formy pracy:
* czynna,
* grupowa,
* indywdiualna.
Przebieg zajęć.
1. N. wita U. i zapraszaw wszystkich na dywan. Tam opowiada uczniom o tym, jak spotkał wyjątkowego gościa przed szkołą od którego dostał list specjalnie dla uczniów tej klasy. (Moi uczniowie znają już postać Ufiego, jest to kontynuacja jego przygód).
2. N. czyta list U, który otrzymał.

Kochani uczniowie klasy 1c!
Witam Was serdecznie! Bardzo długi czas nie nawiązywałem z Wami kontaktu, ale nie martwcie się! Wcale nie oznacza to, że o Was zapomniałem! Dostałem od Was list! Strasznie się cieszę, że zagadki i zadania Wam się podobały. Przybyłem na Waszą planetę ponownie kilka dni temu i spotkała mnie niesamowita przygoda. Posłuchajcie!
Musiałem załatwić kilka ważnych spraw . Kupiłem nowym pojazd kosmiczny, tamten naprawdę mocno się psuł. Moja nowa rakieta to naprawdę wspaniała sprawa. Ma mocne przyspieszenie i mogę się nią także cofać w czasie, ale nie o niej będę dzisiaj opowiadał.
Pewnego dnia otrzymałem dziwny telefon. Zadzwonił do mnie Elf z Bieguna Północnego! Tak, dokładnie, zgadliście. Pomocnik Świętego Mikołaja. Byłem niesamowicie zaskoczony, ale również bardzo szczęśliwy. Elf przedstawił się jako Zulu i tak kazał siebie nazywać. Chciałem się przedstawić, ale Zulu mi przerwała, bo wiedziała do kogo dzwoni. Przecież ja także dostawałem prezenty od świętego Mikołaja, więc muszą wiedzieć jak się nazywam. Zulu poprosiła mnie abym pomógł Świętemu Mikołajowi w roznoszeniu prezentów. Okazało się, że jeden z Reniferów w trakcie treningów skręcił nogę, a inny nabawił się kataru i niestety pozostałe nie są w stanie ciągnąć sań Mikołaja. Jakież było moje zaskoczenie, kiedy Zulu powiedziała, że Mikołaj potrzebuje mojej RAKIETY. Bez wahania się zgodziłem, w końcu mogłem poznać Mikołaja! I tak się stało. Trafiłem na Biegun Północny dzień przed Wigilią. Musieliśmy wszystko ustalić – trasę, ilość paliwa oraz spakować prezenty dla dzieci do rakiety. Kiedy wszystko było gotowe, w dzień Wigilii wsiadłem do rakiety, a za chwilę pojawił się Mikołaj. On naprawdę ma brodę i czerwony strój, jest przemiłym człowiekiem. Razem wyruszyliśmy w podróż i roznieśliśmy prezenty. Pewnie teraz myślicie sobie, że kłamię, bo niektórzy z Was widzieli na niebie sanie z reniferami. Nic podobnego! Elfy zaczarowały moją rakietę tak, żeby wyglądała jak sanie Mikołaja. Nikt nie zauważył, że Święty Mikołaj leciał rakietą! To była wspaniała przygoda. Mam nadzieję, że i Wam się ona podobała.
Na koniec chciałem Wam życzyć wielu dobrych ocen, uśmiechu i dużo energii w nowym roku.
Całuję,
Wasz Ufi
P.S. Byłbym zapomniał! Mikołaj poprosił, żebym specjalnie dla Was wymyślił kilka zabaw i zagadek na dzisiejszą lekcję. Oto i one. Powodzenia!

3. Rozmowa z U. nt przeczytanego listu:
* "Kto napisał list?"
* "Co kupił Ufi"
* "Kto zadzwonił do Ufiego"
* "Komu miał pomóc i w jaki sposób Ufi?"
* "Czy wszystko się udało?"
4. Monografia litery "r". Jej umiejscowienie w liniaturze.
5. Zadania przygotowane dla uczniów przez Ufiego: (uczniowie losują przygotowane przez Ufiego koperty z zadaniami ze skrzyni, którą przekazał dzieciom Ufi)

5.1. Koperta 1 Zagadki związane z literą "R". U. sami muszą odgadnąć o jaką literę chodzi :

Jaką literę dobierzesz,
by „bób” zmienił się w zwierzę?

Ma mnie rydz i kurka.
Mieszczę się w piórniku Jurka.
Spotkać możesz mnie w Krakowie.
Czym ja jestem? Kto odpowie?

5.2. Koperta 2. U. losują obrazki związane z literą "R" i podają nazwę wylosowanego obrazka (burak, por, pomidor, droga, robot, pierogi).
5.3. Koperta 3. U. losują nazwy i dopasowują do opowiedniego obrazka.
5.4. Koperta 4. U. otrzymuje obrazki w odpowiedniej kolejności tak. Zadaniem U. jest podanie pierwszej litery każdego obraz i podanie hasła : ROBOT (Rakieta, Oko, Bilet, Okno, Tramwaj).
5.5. Koperta 5 U. układa wyrazy podstawowe z kartoników z literami : RADEK, pamiętając o zastosowaniu wielkiej litery i wytłumaczeniu dlaczego została użyta.
5.6. Koperta 6. U. dopasowuje kartoniki czerwone i niebieskie odpowiednio do liter w wyrazie RADEK.
6. Uczniowie stają w kole. N. rzuca piłkę do dzieci prosząc aby podały wyraz zawierający literę "r" w nagłosie, wygłosie lub śródgłosie. (Należy wcześniej podać uczniom informacje, gdzie litera ma się znajdować)
6. Uczniowie wracają do swoich ławek. Palcem po ławce, ręce i plecach koleżanek i kolegów ćwiczą pisownie litery R,r. Otrzymują ksero litery R,r i po śladzie starją się ją napisać.
7. Podsumowanie zajęć z uczniami, ich refleksje (co im się podobało, co nie, co sprawiło trudność).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.