X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42774
Przesłano:
Dział: Przedszkole

W Figurkowie. Scenariusz zajęć dla dzieci 4-5 letnich

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 4-, 5-letnich

Temat: W FIGURKOWIE
Obszar z podstawy programowej: IV.12, IV.8
Cel ogólny:
• Utrwalenie znajomości figur geometrycznych
• Rozwijanie kreatywności podczas tworzenia własnej kompozycji z figur geometrycznych.
Cele operacyjne – dziecko:
• Rozpoznaje kształt figur geometrycznych.
• Potrafi dokonać klasyfikacji figur geometrycznych według podanej cechy(wielkość, kształt).
• Potrafi odczytać symbole na kartonikach.
• Liczy w zakresie 5 (4l), 6 (5l).
• Ćwiczy sprawność narządów mowy poprzez wypowiadanie wyrażeń dźwiękonaśladowczych.
• Rozwija kreatywność podczas tworzenia kompozycji z figur geometrycznych.
• Estetycznie wykonuje pracę plastyczną.
• Potrafi prawidłowo trzymać ołówek oraz kredkę.
• Umie nazwać swój wytwór.
Metody:
• Podające – pogadanka, wyjaśnienie
• Praktyczne – działanie,
• Aktywizujące – burza mózgów
• Elementy metody E. Gruszczyk – Kolczyńskiej „Dziecięca matematyka”
Formy:
• Indywidualna
• z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Klocki Dienes’a, symbole użyte w klasyfikacji (mała strzałka, duża strzałka, kształty figur), wizytówki dla każdego dziecka z narysowaną figurą, tamburyno, kartki dużego formatu – zbiory, figury geometryczne z papieru, klej, pędzle, kartki, ołówki, kredki.

Przebieg spotkania:

1. Powitanie dzieci.

2. „Figurkowo”
Nauczyciel przedstawia dzieciom figury geometryczne (koło, kwadrat, trójkąt). Dzieci nazywają figury. Podają przedmioty, które mogą mieć kształt: koła, trójkąta, kwadratu.

3. „Pociąg do Figurkowa” – zabawa ruchowa
Dzieci ustawiają się jeden za drugim tworząc pociąg. Na sygnał nauczyciela ruszają
w podróż naśladując odgłosy pociągu (puf, ciuch, to to tak). W przerwie wyciągają
z pudełka dowolną figurę geometryczną.

4. „Bałagan w Figurkowie” – klasyfikacja
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom oznaczenia, które będą stosowane podczas klasyfikacji. Rozmieszcza symbole przy kartkach, na których będą tworzone zbiory. Dzieci układają wybrane podczas zabawy figury na odpowiednich kartkach.
Przeliczanie ilości elementów w zbiorach.

5. „Figura patrzy” – zabawa ruchowa
Dzieci otrzymują wizytówkę z narysowaną figurą geometryczną, nazywają ją. Spacerują w rytm muzyki. Gdy dźwięki cichną, nauczyciel pokazuje figurę. Jeżeli jest to figura z wizytówki, to dzieci stoją nieruchomo. Pozostałe dzieci siadają w siadzie skrzyżnym.

6. „Figurkowe pojazdy” – praca plastyczna
Dzieci wykonują pracę plastyczną (technika do wyboru):
• Przyklejanie figur geometrycznych według własnego pomysłu
• Odrysowywanie ołówkiem figur geometrycznych według własnego pomysłu
Nazywanie powstałych pojazdów.

7. Prezentacja prac

8. Ewaluacja
Dzieci pokazują miną czy zajęcie się im podobało czy nie.

Opracowała: mgr Magdalena Franciszkiewicz

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.