X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42733
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wokół zimy. Scenariusz zajęcia z zakresu edukacji językowo-matematycznej

Scenariusz zajęcia
z zakresu edukacji językowo-matematycznej
przeprowadzonego przez Annę Andrychowską
w grupie dzieci 5-letnich
w dniu 10.12..2019r. godz. 9:00

Temat tygodnia: „Nadeszła zima”

Temat dnia: „Wokół zimy”

Cele ogólne:
rozwijanie słuchu fonematycznego;
kształtowanie umiejętności liczenia w poznanym zakresie;
stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia;
kształtowanie umiejętności wyrażania uczuć w różnych formach ekspresji: werbalnej, ruchowej i plastycznej;
rozwijanie pamięci słuchowej oraz spostrzegawczości wzrokowej;
Cele szczegółowe (operacyjne):
Dziecko:

rozpoznaje i nazywa wskazaną porę roku;
określa cechy i zjawiska atmosferyczne zimowej pogody;
wypowiada się na okreslony temat;
ilustruje ruchem liczbę sylab;
potrafi poprawnie policzyć zdania w wypowiedziach oraz słowa w zdaniach;
potrafi korzystać z własnej wyobraźni podczas interpretacji słownej i plastycznej;
wzbogaca słownictwo związane z tematyką zimową;
koncentruje się na wykonywanych zadaniach;
reaguje na sygnały nauczyciela;
wykonuje pracę według instrukcji podanej przez prowadzącego.
Cele wychowawcze:
aktywnie uczestniczy w zabawach organizowanych przez nauczyciela dających dziecku satysfakcję i radość;
integruje się z grupą;
współdziała z innymi dziećmi w sytuacjach zadaniowych.
Metody pracy:

1. Tradycyjne:
czynna: ćwiczenia i zadania stawiane dzieciom do wykonania;
słowna: rozmowa, wypowiedzi, objaśnienie;
oglądowa: pokaz.
2. Aktywizujące:
elementy pedagogiki zabawy U.Pakuły;
elementy muzykoterapii J.Kucharczyk;

Formy pracy:

indywidualna;
zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
CD z wybranymi utworami muzycznymi, zimowa ilustracja do opisu, dywaniki matematyczne, sylwety bałwanów, obrazki, tamburyn, pasta do zębów dla każdego dziecka, czarne kartki, słoneczka i chmurki dla każdego dziecka,
Czas trwania zajęcia:ok.30 min.
Miejsce zajęcia: sala przedszkolna.

PRZEBIEG ZAJĘĆ

1. Zabawa przy piosence U.Pakuły „Powitalna piosenka” sygnalizująca rozpoczęcie zajęć.
Dzieci wraz z nauczycielem tworzą koło. Nauczyciel włącza piosenkę i wspólnie z dziećmi ilustruje ruchem jej treść. Następnie wszyscy siadają na dywanie.
2. Piosenka wyciszająca „Cicho sza....” będąca sygnałem na zachowanie ciszy podczas zajęć.
Dzieci siadają w kole i śpiewają piosenkę zmieniając tonację swojego głosu
(od najgłośniejszej do najcichszej)
3. Rozmowa kierowana dotycząca przedstawionego obrazka „Uroki zimy”
Nauczyciel pokazuje dzieciom tablicę demonstracyjną przedstawiającą zimę i bawiące się na śniegu dzieci. Dzieci oglądają ilustrację i odpowiadają na pytania zadawane
przez nauczyciela.
4. Zabawa ćwicząca percepcję słuchową „Wokół zimy”
Nauczyciel rozdaje każdemu dziecku dywaniki matematyczne oraz po 7 sylwet bałwanków. Następnie wypowiada zdania, a zadaniem dzieci jest podanie liczby zdań, które usłyszały
za pomocą ułożenia posiadających sylwet. Analogicznie robią z liczbą słów w wybranych zdaniach. Za poprawnie wykonane obliczenia dostają naklejkę motywacyjną.
5. Zabawa słuchowo-ruchowa „Sylabowe skoczki”
Nauczyciel trzyma obrazki zwiazane z zimą. Pokazuje je kolejno,a dzieci dzielą ich nazwy na sylaby, podskakując tyle razy z ilu sylab składa się dana nazwa.
6. Zabawa plastyczna „Zima nocą”
Każde dziecko dostaje czarną kartkę oraz tubkę białej pasty do zębów. Zadaniem ich jest namalowanie palcami zimowego pejzażu według własnego pomysłu.
7. Zabawa integracyjna „Hu, hu, ha...”
Dzieci stoją w parach naprzeciwko siebie i powtarzają zwroty, wykonując odpowiednie ruchy: Hu, hu, ha – 3 uderzenia płasko dłońmi o podłogę; Hu, hu, ha – 3 uderzenia płasko dłońmi o kolana; Zima wcale, zima wcale – podskoki w kółeczku; Nie jest zła, nie jest zła – tupiąc zmieniają parę.
8. „Ewaluacja zajęć”
Nauczyciel rozdaje dzieciom sylwety wesołej choinki i kuli śniegowej ze smutnym emotikonem. Zadaniem dzieci jest podniesienie choinki jeśli zajęcia im się podobały natomiast kulki śniegowej jeśli nie. Po wyborze naklejają sylwetę na bluzce.
9. Zabawa ruchowa przy muzyce na pożegnanie pt. „Taniec zawracaniec” wg J.Kucharczyk
Dzieci bawią się w kole zgodnie z treścią piosenki:
I zwrotka-marsz
II zwrotka- bieg
III zwrotka-podskoki
IV zwrotka-cwał
Po każdej zwrotce na słowa:”a teraz uwaga-w tył zwrot” nastepuje zmiana kierunku ruchu.

Scenariusz opracowała
mgr Anna Andrychowska

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.