X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4272
Przesłano:

Andrzejkowe wróżby - scenariusz zajęć z grupą świetlicową

1.TEMAT: Andrzejkowe wróżby

2.CELE:
*CEL GŁÓWNY: uczeń zna tradycje i zwyczaje związane z obchodami wigilii św. Andrzeja.

*CELE SZCZEGOLOWE: UCZEŃ :
-pogłębia wiedzę na temat historii Andrzejek,
-potrafi poprawnie się wypowiadać,
-potrafi wysłuchać odczytywany tekst i dokonać jego krótkiej analizy,
-umie bawić się i czerpać radość ze wspólnej zabawy z kolegami,
-dąży aktywnie do wytyczonego celu / poznanie wyniku z wróżb /,
-potrafi pracować w zespole w miłej atmosferze,
-wzbogaca wiedzę na temat wróżb andrzejkowych,
-potrafi rozdzielić fikcję od rzeczywistości,
-potrafi wykonać pracę plastyczną łączącą różnorodne materiały / colage /.

3.METODY PRCY: słowna / wiersz, tekst opowiadania, opis kolejnych wróżb, polecenie/
czynna

4.FORMY PRACY: -praca z grupą ,
-praca indywidualna.

5.ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz D. Gellner „Wieczór Andrzejkowy”, tekst z informacją nt. tradycji andrzejkowych, monety/ grosiki /, miska z wodą, obrączka, pierścionek, różaniec, moneta 1zł. , talerzyki, serca z imionami, szpilki, buty, cukierki, karteczki z wróżbami, „koło podróży”, karteczki z nazwami miast i państw, kartki z nazwami zawodów, balony, „szczęśliwe numerki”, tekturowe klucze, papier kolorowy, bibuła, szmatki, klej , nożyczki.

6.PRZEBIEG ZAJĘCIA:

1. Zebranie i powitanie dzieci.
2. Odczytanie wiersza D. Gellner „ Wieczór Andrzejkowy”, omówienie tekstu.
3. Podanie tematu zajęć.
4. Przybliżenie historii andrzejek.
5. Wróżby i zabawy andrzejkowe:

*GROSIK DO WODY- aby wróżby się spełniły wymawiamy zaklęcie: „Hokus-pokus” aby wróżby się spełniły złóżmy dary. Dzieci wrzucają do miski z wodą grosiki i wypowiadają zaklęcie.

*”KUBKI PRZYSZŁOSCI”- nauczyciel kładzie na stole obrączkę, pierścionek, różaniec, monetę nakrywa je kubeczkami następnie uczniowie kolejno wskazują kubki, to co pod nimi się znajduje przepowiada im przyszłość.

*IMIONA-na sercach zapisane są imiona/ osobno dziewcząt i chłopców/, dzieci kolejno przebijają szpilką serca , to imię w które trafią to imię przyszłego męża lub żony.

*KIM BĘDĘ- dzieci z „magicznego worka” losują karteczki z nazwami przyszłych zawodów , które będą wykonywać.

*”KOŁO PODRÓŻY”- koło ze wskazówką, dookoła wypisane nazwy państw i miast, dzieci kręcą wskazówką i ta nazwa, którą wskaże koło jest nazwą miejscowości do, której dziecko pojedzie na wakacje.

*”SZCZĘŚLIWY NUMEREK”- dzieci wybierają sobie balony , w których znajdują się ich „szczęśliwe numerki”, nauczyciel odczytuje znaczenie cyfr.

*BUTY- uczniowie zdejmują lewe buty i kolejno ustawiają je w rzędzie przemieszczając pomieszczenie, aż do drzwi. But, który pierwszy „wyjdzie”-tego właściciel pierwszy wyjdzie ze stanu wolnego.

*”MAGICZNE CUKIERKI”-uczniowie losują cukierki , do których przyczepione są wróżby na nadchodzący rok. Do jednego cukierka dodatkowo doczepiona jest moneta na szczęście.

*ANDRZEJKOWE KLUCZE-praca plastyczna. Wyklejanie kluczy z wykorzystaniem różnorodnych materiałów /papier kolorowy, bibuła, szmatki/. Wycięcie kluczy / bezpieczna praca nożyczkami/ . Nauczyciel opisuje wróżbę z laniem wosku. Punkt ten zostaje zrealizowany w zależności od ilości pozostałego czasu. Jeżeli praca nie będzie przeprowadzona to po ostatniej wróżbie nauczyciel opisuje tylko wróżbę dotyczącą lania wosku / jako podsumowanie/.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.