X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42654
Przesłano:
Dział: Przedszkole

I na jesienne dni. Scenariusz hospitowanych zajęć w grupie dzieci 6-letnich

Krąg tematyczny: Jak dbamy o nasze zdrowie?
Temat: "I na jesienne dni".
Data przeprowadzenia zajęć: 24.10.2019 r.

Cele ogólne:
- doskonalenie percepcji słuchowej
- poznanie obrazu graficznego głoski "i" - litery "I", "i"
- doskonalenie motoryki małej i dużej
- konstruowanie wypowiedzi na podstawie ilustracji

Cele operacyjne:
- doskonali analizę słuchową
- rozpoznaje małą i wielką literę "i"
- reaguje ruchem na zmiany rytmu
- zaznacza miejsce głoski "i" w schematach wyrazów
- układa zdania lub krótkie historyjki do obrazków
- podejmuje próby pisania małej i wielkiej litery "i" w liniaturze
- odtwarza podany kształt w powietrzu
- układa znak litery „i”, „ I” z kolorowych tasiemek
- przestrzega ustalonych reguł podczas zabaw
- współpracuje z innymi

Metody (według M. Kwiatkowskiej):
• słowna – rozmowa
• percepcyjna – pokaz
• czynna – zadań stawianych dziecku
Środki dydaktyczne:

- treść wiersza Jana Brzechwy: "Tańcowała igła z nitką",
- papierowe cegiełki do układania modelu wyrazu igła z wykorzystaniem podziału na samogłoski i spółgłoski,
- obrazki przedstawiające wielką i małą drukowaną i pisaną literę "i";
- obrazki przedstawiające przedmioty rozpoczynające się literą "I", "i" lub ją zawierające,
- szarfa dla każdego dziecka,
- karta pracy 1.52, 1.53,
- kredki,
- ołówki,

Formy pracy:
- zbiorowa,
- indywidualna

Podstawa programowa:
- I.5, II.2, III.2, IV.2, IV.4, IV.5, IV.8.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel zaprasza dzieci do koła piosenką "Podajmy sobie ręce" oraz "Dzień dobry wszyscy się witamy".

Podajmy sobie ręce i zróbmy duże koło,
zabawą i piosenką witamy się wesoło.
Podajmy sobie ręce i zróbmy duże koło,
zabawą i piosenką witamy się wesoło.

Dzień dobry, dzień dobry
wszyscy się witamy.
Dzień dobry, dzień dobry
dobry humor mamy.
Dzień dobry, dzień dobry
słońce jasno świeci.
Dzień dobry, dzień dobry
witają się dzieci.

2. Wprowadzenie umowy dotyczącej nagradzania dzieci aktywnych - za aktywny udział w zajęciach dziecko otrzymuje stempelek.
3. Wprowadzenie nauczycielki do tematu - wprowadzenie litery I, i wg Przyłubskich:
a. Zaaranżowanie sytuacji w której pojawi się wyraz podstawowy (igła),
"Tańcowała igła z nitką" J. Brzechwa - wysłuchanie wiersza i praca z tekstem.

Tańcowała igła z nitką,
igła - pięknie, nitka -brzydko.
Igła cała, jak z igiełki
nitce plączą się supełki.
Igła naprzód - nitka za nią:
"Ach, jak cudnie tańczyć z panią!".
Igłą biegnie drobnym ściegiem,
a za igłą - nitka biegiem. Igła górą, nitka bokiem, igła zerka jednym okiem.
Sunie zwinna, zręczna, śmigła Nitka szepce: "Co za igła!"
Tak ze sobą tańcowały,
aż uszyły fartuch cały!

•Omawiamy treść utworu:
-"O czym był wiersz?"
-"Co robiły igła z nitką?"
-"Co uszyły w trakcie kiedy tańczyły?"
-"Kto tańczył z nitką?"

b. Wydzielenie jednej głoski i utożsamianie jej z później wprowadzoną literą,
c. Analiza i synteza wyrazu podstawowego,
d. Wprowadzenie schematu i modelu,
e. Poprawna artykulacja wyrazu podstawowego,
f. Podział modelu na zgłoski,
g. Zastąpienie okienek modelu literami drukowanymi

4. "Kot i pies" - Nauczyciel wyjaśnia, że "i" może być częścią wyrazu, ale może też występować samo, kiedy łączy ze sobą dwa wyrazy. Nauczyciel podaje zestaw dwóch wyrazów pasujących do siebie na zasadzie skojarzeń i połączonych ze sobą spójnikiem "i". Po kilku przykładach prosi o pomysły dzieci.

5. Dzieci rysują małą i wielką literę "i" palcem w powietrzu, na dywanie, na plecach kolegi, po czym układają na dywanie z szarf.

6. "Hop i bęc" - zabawa doskonaląca percepcję słuchową z elementem ruchu, dostosowywanie ruchu do zróżnicowanego rytmu.

7. "I w roli głównej" - wykonanie zadań w "Kartach pracy".
Dzieci kolorują miejsce głoski "i" w schematach wyrazów, otaczają pętlą pary obrazków, układają zdania lub historyjki do wybranych par. Rysują szlaczki, kreślą małą i wielką literę "i" palcem po śladzie, ołówkiem w powiększonej liniaturze. Próbują pisać po śladzie, a potem samodzielnie litery w liniaturze.

8. Zakończenie zajęć - Rozmowa z dziećmi na temat "Czy podobały im się zajęcia?" Podziękowanie za wspólną zabawę. Każde dziecko za aktywny udział w zajęciach otrzymuje od nauczyciela stempelek.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.