X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 4243
Przesłano:
Dział: Języki obce

Konspekt lekcji języka rosyjskiego: Człowiek i pies

Szkoła ponadgimnazjalna
--------------------------------------

SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA ROSYJSKIEGO
KLASA III LI, IV TH

Nauczyciel prowadzący: mgr Anna Grochowska
Lekcja odbyła się: 4 marca 2009r.

Тема урока: Связь собаки с человеком.
Związek człowieka z psem.
Cele lekcji:
Uczeń:
- zna słownictwo związane z tematem,
- ćwiczy wymowy nowo poznanych słów i intonacji rosyjskiej,
- potrafi czytać tekst ze zrozumieniem i selekcjonować informacje,
- potrafi selekcjonować informacje na podst. słuchanego tekstu,
- potrafi napisać ogłoszenie o zaginionym psie
- zna znaki zodiaku,
- rozumie przekazywane informacje w języku rosyjskim,

Pomoce dydaktyczne:
- podręcznik «Экспедиция3» J. Dosz, J. Gregorczyk, J. Szubska
- słownik polsko-rosyjski, rosyjsko-polski,
- płyta z nagraniem w języku rosyjskim,
- materiały z ćwiczeniami przygotowane przez nauczyciela
Metody pracy:
Heurystyczna, praca z tekstem, aktywna – komunikacyjna


Przebieg lekcji (Ход урока):

1. Częśc organizacyjna lekcji (организационный момент):
Przywitanie się z uczniami, sprawdzenie obecności, rozmowa wstępna, przypomnienie poprzedniego tematu

2. Wprowadzenie do nowego tematu (объяснение ученикам цели урока):
Zapoznanie uczniów z celami lekcji, przedstawienie wymagań. Podanie i zapisanie tematu na tablicy.

3. Część główna lekcji (rozwinięcie):
1.rozdanie kartek ze słownictwem związanym z tematem,
2.ćwiczenia fonetyczne – nowo poznane słownictwo,
3.ćwiczenie 2/46 – uzupełnianie luk w tekście na podstawie słuchanego tekstu,
4.rozdanie kartek z ćwiczeniami przygotowanymi przez nauczyciela – selekcjonowanie informacji na podstawie czytanego tekstu,
5.napisanie ogłoszenia przez uczniów – ocena ich pracy,
6.selekcjonowanie informacji – określanie prawdziwych i fałszywych zdań wypowiedzianych przez nauczyciela,

4. Końcowa część lekcji:
1.zadanie pracy domowej – zapoznanie się z informacjami o wybranych rasach psów – cw. 3/47, dla chętnych przygotowanie wypowiedzi na temat wymarzonego lub własnego psa

Ход урока:
I. Начало урока – вступительная беседа:
Здравствуйте. Приветсвую вас на уроке русского языка, занимайте, пожалуйста, свои места. Посмотрим, кто пришёл на урок, проверим ваше присутствие.
Сегодня на уроке будем говорить о наших собаках. В пятницу мы уже говорили о собаках, да?
Uczniowie przypominają ostatni temat.

Вспомним конструкцию – говорить о ком? – говорить про кого? что? Так, будем говорить про наших собак, точнее говоря о связи собаки с человеком – вот и это есть главная цель нашего урока. Знаете, что собаки присутсвуют с давних времён в жизни человека – говорят, что это наши настоящие друзья. О них надо заботиться. Давайте напишем тему нашего урока на доске. Вот она:
Связь собаки с человеком.

II. Упражнения.
Я подготовила вам листки бумаги – возьмите, пожалуйста, надо вам смотреть и внимательно повторять – только следите за ударением. На этих листках бумаги есть слова, которые будут выступать на нашем уроке.
Давaйте повторять:
- порода собаки,
- породистая собака,
- какой породы эта собака?
- дворняжка, немецкая овчарка, стаффордширский терьер, доберман, далматин, сенбернар, фокстерьер, такса
- четвероногий друг,
- охотничий инстинкт,
- преданный друг,
- заботиться о собаке
Так, теперь мы сделаем упражнение, которое есть в вашей книге на странице 46. Я включу магнитолу, вы внимательно слушайте и впишите пропущенные слова.
Упр.2 стр. 46

Так, проверим теперь вашу работу.

Sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia.

Я подготовила вам такое упражнение – посмотрите. Вот статьи из русской газеты «Аргументы и факты». Известные люди также имеют собаки. Авторы этой статьи попробовали показать как знак зодиака влияет на выбор собаки, иначе говоря какая собака кому подходит. Вам надо прочитать эти статьи и заполнить таблицу. Но раньше вспомним некоторые знаки зодиака, пожалуйста, назовите мне какие у вас есть.

Uczniowie wymieniają znaki zodiaku, nazywają swoje.

Делайте пожалуйста, упражнение.

Po zrobieniu ćwiczenia uczniowie przedstawiają wyniki swojej pracy.

У нас ещё одно упражнение. Знаете, что на аттестате зрелости вам надо написать объявление. Вот теперь мы такое упражнение сделаем.
Ogłoszenie
Jesteś właścicielem psa. Niestety, pies się zgubił. Napisz ogłoszenie, w którym zawrzyj następujące informacje:
1. Jaka to rasa, wygląd psa,
2. prawdopodobne miejsce utraty psa,
3. kontakt do Ciebie,
4. przewidywana nagroda.
W ogłoszeniu nie ma limitu słów. Podpisz się XYZ.

Uczniowie wykonują ćwiczenie, następnie czytają wyniki swojej pracy. Za tę pracę otrzymują oceny.

Так хорошо. Надеюсь, что вы хорошо знаете нашу тему, много можете сказать на тему собак и умеете определять правду и фальшь. Пожалуйста, я вам буду говорить предложения, ваша задача: сказать правильно я говорю или говорю неправду.
- Есть такие породы собак, которые с удовольствием ходят с человеком на охоту.
- Роль собаки в жизни человека со временем не изменялась.
- Говорят, что собака это самый лучший друг человека.
- В наше время есть мног новых пород собак, которых раньше не было.
- У всех людей есть собака.
- Иногда можно увидеть на улице, что собака вышла с человеком на прогулку.
- Собака – самый страшный враг человека.
- Говорится, что собака – самый умный пёс.
- Некоторые люди имеют аллергию на шерсть собак.
- Если человек одинокий должен взять себе собаку – ему будет легче жить.
- К ветеринару надо ходить только тогда, когда собака заболела.
- Некоторые люди не должны иметь собак.

Uczniowie określają prawdę i fałsz.

III. Конец урока.
Дома вам надо вклеить в тетрадь все листки бумаги, какие я вам дала. Кроме того всем надо прочитать упражнение 3 со стр. 47 и выписать в тетради черты характера представленных там собак, а тот кто хочет должен подготовить высказывание на тему о какой собаке мечтает или о своей собаке.
Спасибо вам за урок, идите, отдыхайте, встречаемся после перемены, да?
До встречи.


Gołdap, 4 marca 2009r.

PYTANIA DLA UCZNIÓW (SELEKCJONOWANIE INFORMACJI)
- Есть такие породы собак, которые с удовольствием ходят с человеком на охоту.
- Роль собаки в жизни человека со временем не изменялась.
- Говорят, что собака это самый лучший друг человека.
- В наше время есть мног новых пород собак, которых раньше не было.
- У всех людей есть собака.
- Иногда можно увидеть на улице, что собака вышла с человеком на прогулку.
- Собака – самый страшный враг человека.
- Говорится, что собака – самый умный пёс.
- Некоторые люди имеют аллергию на шерсть собак.
- Если человек одинокий должен взять себе собаку – ему будет легче жить.
- К ветеринару надо ходить только тогда, когда собака заболела.
- Некоторые люди не должны иметь собак.

SŁOWNICTWO (FONETYKA)
- порода собаки,
- породистая собака,
- какой породы эта собака?
- дворняжка, немецкая овчарка, стаффордширский терьер, доберман, далматин, сенбернар, фокстерьер, такса
- четвероногий друг,
- охотничий инстинкт,
- преданный друг,
- заботиться о собаке

OGŁOSZENIE
Ogłoszenie
Jesteś właścicielem psa. Niestety, pies się zgubił. Napisz ogłoszenie, w którym zawrzyj następujące informacje:
1. Jaka to rasa, wygląd psa,
2. prawdopodobne miejsce utraty psa,
3. kontakt do Ciebie,
4. przewidywana nagroda.
W ogłoszeniu nie ma limitu słów. Podpisz się XYZ.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.