X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

»» ZDALNE NAUCZANIE. U nas znajdziesz i opublikujesz scenariusze ««
Numer: 42366
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Moja rodzina

SCENARIUSZ ZAJĘĆ
W GRUPIE DZIECI 3 – LETNICH.
TEMAT ZAJĘĆ:”Moja rodzina”.
CELE OGÓLNE:
Rozwijanie umiejętności prawidłowego nazywania członków rodziny.
Poznawanie wartości moralnych: szacunek, uczciwość, szczęście, przyjaźń, miłość, mądrość.
Wzbogacenie zasobu słownictwa: rodzina, rodzeństwo.
Uczenie się poprzez zabawę odpowiednich zachowań wobec bliskich osób.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Rozpoznaje i prawidłowo nazywa członków najbliższej rodziny.
Potrafi podać imiona swoich rodziców.
Rozpoznaje i nazywa wartości moralne, jak: szacunek, uczciwość, przyjaźń, miłość, mądrość.
Przelicza w zakresie od 1 do 5.
METODY:
Czynna,
Słowna,
Oglądowa
FORMY:
Indywidualna,
Grupowa.
POMOCE: Trójkąt, tamburyno, ilustracje członków rodziny, wiersz „Zupa” K. Sasiadka, wiersz „ Moja Rodzinka” B. Forma, kwiaty sztuczne, kartoniki w róznych kolorach, cyfry od 1 – 5, kółeczka w różnych kolorach i wielkościach, klej, białe kartony, kredki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:

Zabawa integracyjna „Wszyscy są”.
„Wszyscy są, witam was,
zaczynamy, bo już czas.
Jestem ja, jesteś ty 1,2,3”

Słuchanie fragmentu wiersza „Moja rodzina” B. Forma
Moja rodzina
to ja, mama, tata.
Mam też siostrę Alę
i młodszego brata.
Siostra jest wysoka,
czarne włosy ma,
a braciszek mały
skończył latka dwa.

Wspólne zabawy,
wspólne spacery.
Zimą na narty
latem rowery.
Czas wolny zawsze
razem spędzamy,
bardzo się mocno
wszyscy kochamy.

Oglądanie ilustracji członków rodziny: mama, tata, siostra, brat, dziadek, babcia. Zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat przedstawionych członków rodziny; prawidłowe ich nazywanie, podawanie imion. Zwracanie uwagi na prawidłowe zachowania wobec osób, a szczególnie osób starszych (dziadzio, babcia). Uwrażliwianie dzieci na szacunek wobec osób starszych.

Zabawa ruchowa „Idę z mamą na spacer”, dzieci dobrane w pary chodzą po sali w rytm dźwięków granych na trójkącie. Jedno z dzieci ma rolę mamy, drugie dziecka.

Ilustrowanie ruchem treści wiersza Krzysztofa Sąsiadka „Zupa”. Wdrażanie dzieci do uważnego słuchania i obserwowania. Rozwijanie sprawności ruchowej.

„Zupa”
Mama zupę gotowała,
W wielkim garnku ją mieszała,
Przyprawiała, smakowała,
Przyprawiała, smakowała,
Do tylerza Ci nalała.

Zabawa rozwijająca umiejętność prawidłowego nazywania członków rodziny:
„Kto to jest?”.
Dzieci poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze nauczyciel podnosi do góry obrazek z wybranym członkiem rodziny. Dzieci klaszczą w ręce i rytmicznie wypowiadają zdanie:„To jest mama”; „To jest tata”; „To jest babcia”; „To jest dziadek”.

„ Bukiet dla rodziców”.
Układanie kwiatów w flakonie. Przeliczenie kwiatów w zakresie 5, rozpoznawanie kolorów kwiatów, dopasowanie do koloru kwiatka odpowiedniego kartonika (w tym samym kolorze).

Wyliczanka na palcach „Rodzinka”.
Ten duży to tatuś, a przy nim mamusia.
Ten średni to dziadziuś, a przy nim babunia.
A to jest dziecina mała, a to rączka moja cała.

Zabawa naśladowcza „Ciasto” - Klanza.
Praca plastyczna „Niespodzianka dla mamy - kwiat”, naklejanie kolorowych, gotowych kółeczek na karton. Dorysowanie łodygi i liści.
W czasie wykonywania pracy, dzieci mogą śpiewać piosenki.

Ewaluacja zajęć.
Zadawanie dzieciom pytań dotyczących zajęć.
Czy podobały się wam zajęcia?
Co zapamiętałeś z zajęć?
Podziękowanie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.